Partneriniz Sizden Çok Cep Telefonuna Bakıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Partneriniz sizden çok cep telefonuna bakıyorsa, harekete geçmelisiniz. Bu yazıda size bu tür bir durumu değiştirmek için uygulayabileceğiniz bazı stratejiler sunuyoruz.
Partneriniz Sizden Çok Cep Telefonuna Bakıyorsa Ne Yapabilirsiniz?
Ebiezer López

Yazan ve doğrulayan psikolog Ebiezer López.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Teknoloji, günümüzde insanların etkileşim biçimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bir ilişki bağlamında bile elektronik cihazların kullanımının olumlu veya olumsuz bir etkisi olabilir. Örneğin, ilişkinizi uzaktan sürdürmek zorunda olduğunuzu fark ederseniz, bağlantıda kalmanıza yardımcı olabilir. Ancak, aynı zamanda bir sorun haline gelebilir. Örneğin, partneriniz sizden çok cep telefonuna bakıyor ise.

Bu durum aranızda tartışmalara neden olabilir, çünkü aslında bu, görmezden gelindiğiniz anlamına gelir. Aslında, herhangi bir önlem almazsanız, tartışmanın tırmanmaya devam ettiğini görebilirsiniz. Hatta bir noktada ilişkinin savunulamaz hale geldiği ve ayrılmaya yol açabileceği anlamına da gelebilir.

“Phubbing”: Partneriniz sizden çok cep telefonuna baktığında

Eşinizin sürekli cep telefonunu kontrol ettiği için sizinle ilgilenmediğini mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen bir phubbing kurbanısınız.

Bu, telefon ve snubbing kelimelerinin birleşimidir. Taraflardan biri telefonlarına gerçek hayattaki bir konuşmadan daha fazla dikkat verdiğinde, iletişimdeki belirli bir fenomen hakkında konuşmak için kullanılır. Nitekim teknolojinin bu kadar önemli bir rol oynadığı günümüz toplumunda bu sorun giderek yaygınlaşmaktadır.

Bu anlamda, phubbing birçok durumda ortaya çıkabilir. Ayrıca, telefon kullanımı ve eş memnuniyeti ile ilgili bir araştırma , phubbing’in refahı azalttığını göstermiştir. Daha yüksek düzeyde phubbing bildirenler de ilişkilerinden daha az memnun olanlardır. Benzer şekilde, araştırmacılar onlarda daha fazla stres, kaygı ve depresyon belirtileri gözlemlediler (González-Rivera, Segura-Abreu ve Urbistondo-Rodriguez, 2018).

Benzer şekilde Ergün, Göksu ve Sakız (2020) , phubbing’in belirli psikometrik değişkenlerle ilişkisine ilişkin bir araştırma yapmışlardır. Araştırmacılar, bu davranışın kaygı, depresyon, somatizasyon, yalnızlık ve düşmanlık ile olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Partneriniz sizden çok cep telefonuna bakıyorsa, harekete geçmeniz önerilir. Bu şekilde, bu davranışın başladığı zamandan daha ciddi hale gelmesini önleyeceksiniz. Unutmayın, çoğu zaman krizler kötüleşmeye başlamadan harekete geçmeyi başarırsanız, birçok krizden kaçınabilirsiniz.

Kocasını görmezden gelen cep telefonuna bakan kadın

Ne yapabilirsiniz?

Phubbing hafife alınacak bir şey değildir. Gerçekten de, hem ilişkinin içinde hem de dışında, dikkati bu şekilde dağıtma, birçok ilişkiyi doğrudan veya dolaylı olarak sonlandırdı.

Bu nedenle, başınıza bunun geldiğini fark ederseniz, harekete geçme zamanı. İşte bazı fikirler:

1. Partnerinizle konuşun

Yapılacak ilk şey, durumla sakin bir şekilde yüzleşmektir. Bu nedenle, bir konuşma yapmanız gerekir. Ancak, olanlar hakkında ne hissettiğinizi açıklamak için doğru zamanı ve yeri seçtiğinizden emin olun. Aslında, dikkat dağıtıcıların olmadığı sessiz ve samimi bir ortamda yüz yüze görüşme yapmak en iyisidir.

Bu konuşma, daha önce fark etmemiş olabileceğiniz bazı sorunları belirlemenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bir çıkmaza saplanıp kaldığınızı ve sorunun nedeninin bu olduğunu keşfedebilirsiniz. Veya eşiniz sizinle iletişim kurmaktan kaçınmak için cep telefonuna daha fazla dikkat ediyor olabilir.

2. Telefonu uzağa koymayı kabul edin

İnsanlar genellikle telefonda paralel konuşmalar yapma alışkanlığına sahiptir. Aslında duyuyorlar, ama gerçekten dinlemiyorlar çünkü aynı anda yazıyorlar. Bu nedenle, bir çeşit farklı uyaran fark edene kadar konuşmanın bir tarafına otomatik olarak cevap verirler. Bu nedenle, belirli ayrıntıları ve nüansları tamamen kaybederler.

Bunu önlemenin bir yolu , telefonu yüzü aşağı bakacak şekilde masanın üzerine bırakmak veya ceketin cebinde ya da çantada bırakmaktır. Gerçekten de yüz yüze görüşmelerde cep telefonlarının kapalı olması her zaman daha iyidir. Bu sayede iletişim sorunlarının önüne geçilmiş olacaktır.

3. Teknoloji kullanımını sınırlayın

Günümüzde teknoloji insan yaşamının hemen her alanında mevcuttur. İnsanlar cihazlarını yatma saatine kadar kullanma eğilimindedir. Ancak, bu zararlı olabilir. Bu nedenle internet ve cep telefonlarının kullanımına ilişkin belirli kuralların oluşturulması esastır.

Bir örnek, partnerinizle yatak odasına tablet veya telefon getirmemesi konusunda anlaşmak olabilir. Yatak odanızın ikinizin de paylaştığı samimi bir alan olduğunu akılda tutmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, ugulamalara bakmak, ilişkinizdeki önemli mahremiyet kalitesini mahvedebilir.

4. “Ekransız” etkinlikler düzenleyin

Bazen can sıkıntısı veya rutin, iletişim güçlüklerinin ortaya çıkmasında önemli bir faktör olabilir. Bu şekilde çözüm, herhangi bir teknoloji olmadan, bir çift olarak paylaşabileceğiniz anları rezerve etmek olacaktır.

Bu, yalnızca eşinizin sizden çok cep telefonuna bakma sorununa yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda aranızdaki bağı da güçlendirecektir. Aslında, ikinizin de zevk aldığı bir şeyi birlikte yaparak birkaç keyifli gün geçirmeye çalışın.

çimlerde el ele yürüyen bir çift

5. Terapiye gitmeyi düşünün

Bazen, ilişkilerdeki belirli sorunların daha derin ve daha karmaşık nedenleri vardır. Bu durumlarda, her iki taraf da kabul ederse, ilerlemenin en iyi yolu profesyonel yardım almaktır. Gerçekten de çift terapistleri, ilişkinizdeki her türlü çatışmayı keşfetmenize olanak sağlayacak kaynaklara ve tekniklere sahiptir.

Bu anlamda, terapi sadece phubbing pratiğini ele almaya hizmet etmeyecek, aynı zamanda diğer sorunlar için de faydalı olacaktır. Örneğin, bir çift olarak nereye gittiğinizi netleştirme zamanınızın geldiği sonucuna varmış olabilirsiniz.

Son olarak, partneriniz sizden çok cep telefonuna bakıyorsa, kesinlikle kendinizi hiçbir şekilde küçümsememelisiniz. Gerçekten de, insanların bu şekilde talihsiz bir eğilimi var, bu tür sorunların, artık eşleri için yeterince çekici olmadıkları gerçeğinden kaynaklandığını düşünüyorlar. Ancak, kendinizi bu tür düşünceleri yaşarken bulursanız, kendinizi nasıl algıladığınızın yanı sıra benlik saygınız üzerinde de düşünmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Abeele, M. M. V., Hendrickson, A. T., Pollmann, M. M., & Ling, R. (2019). Phubbing behavior in conversations and its relation to perceived conversation intimacy and distraction: An exploratory observation study. Computers in Human Behavior, 100, 35-47.
  • González-Rivera, J., Segura-Abreu, L., & Urbistondo-Rodríguez, V. (2018). Phubbing en las relaciones románticas: Uso del celular, satisfacción en la pareja, bienestar psicológico y salud mental. Interacciones, 81-91.
  • Ergün, N., Göksu, İ., & Sakız, H. (2020). Effects of phubbing: Relationships with psychodemographic variables. Psychological reports, 123(5), 1578-1613.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.