Logo image
Logo image

Daha İyi İletişim Kurmak İçin Yenilikçi Teknikler

3 dakika
Daha İyi İletişim Kurmak İçin Yenilikçi Teknikler
Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Daha iyi iletişim kurmak hayatınızı kolaylaştırıp daha tatmin edici hale getirmenin bir yoludur. Başkaları ve hatta kendimizle ilgili yaşadığımız zorlukların çoğu doğru iletişim kuramamaktan kaynaklanır. İletişim, belirleyici bir alandır çünkü dünyaya kim olduğumuzu sözlü ve sözsüz bir dille anlatırız.

İyi iletişim, karşılıklı anlayışı kolaylaştırır ve destekler. Dolayısıyla, iletişim sayesinde kendimizi ve başkalarını anlama gücünü ediniriz. Daha iyi iletişim kurmak, iletmek istediklerimizi doğru zamanda ifade etmemizi sağlar. Başkalarının vermeye çalıştığımız mesajı doğru şekilde yorumlamasına izin verir.

“İletişim kurma eksikliğine güvenmem. Çünkü bu, tüm şiddetin kaynağı.”

– Jean Paul Sartre

Ayrıca iyi bir iletişim becerisi, başkalarının bizime anlatmaya çalıştıkları şeyleri dinleyebilme ve yorumlayabilmenizi gerektirir. Basit görünse de bu kadar basit bir şey değil. Bunu başarmak için kendinizi insanların söylediklerini yanlış anlamanıza yol açabilecek ön yargılardan ve filtrelerinizden kurtarmanız gerekir.

Enerjinizi bu göreve yatırmanın en iyi nedeni, iyi iletişimin yaşam kalitenizi arttırmasıdır. Kendinizi gerçek bir şekilde ifade ettiğinizde daha özgür hissedersiniz. Yükünüz azalır. Söylemediğiniz için sizi boğan bir yük ağırlık hissi yoktur artık.

İyi iletişim kurmak, hepimizin öğrenebileceği bir beceri. Bunu başarmanıza yardımcı olabilecek üç teknik var:

Daha iyi iletişim kurmak için stratejiler

1. Daha iyi iletişim kurmak için yerine yenisini koyun

Bu iletişim stratejisi ifadeleri, jestleri ve davranışları değiştirmekten ibarettir. Kötü iletişim kurduğumuzu düşündüğümüzde hepimizin zihninde bir tür alarm harekete geçer.

Some figure

Buradaki amaç, başkalarıyla iletişimin etkili olmadığı durumlarda hangi unsurların devreye girdiğini tanımlamaktır. Muhatabınızın tepkilerine konsantre olmalısınız. Uyumsuzluk ne zaman ortaya çıktı? Karşınızdaki kişiyi rahatsız eden kelimeleri mi kullandınız? Jest ve mimikleriniz, kullandığınız dil ve duruşunuz nasıldı?

Bu soruları sorarak daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacak cevaplar alabilirsiniz. Kısacası, iletişiminizde açık ve girişken olmanızı engelleyen olumsuz davranışları değiştirmeniz gereklidir.

2. Daha iyi iletişim kurmak için mesajınızın yoğunluğunu artırın veya azaltın

İletişiminizi geliştirmek, özellikle ifadelerinizin hacmi veya miktarıyla ilgilidir. Daha iyi iletişim kurmak için mesajlarınızda nelerin eksik ya da fazla olduğunu belirleyin.

Prensip olarak amaç temel birime yani sözcüklere odaklanmanızdır. Az sayıda kelime mi kullanıyorsunuz? Anlaşılacak kadar kelime kullanıyor musunuz yoksa sadece gerekli olanları kullanmaya mı çalışıyorsunuz? Ya da tam tersine karşınızdakinin daha iyi anlaması için en küçük detayları bile ifade ediyor musunuz? Gereksiz kelimeler mi kullanıyorsunuz?

Daha iyi iletişim kurmak istiyorsanız, sözel olmayan dilinizi incelemeniz gerekir. Bu alanda da fazlalık veya eksikleriniz olabilir. İfade edici unsurlar çok azsa, belki de belki de söylemeye çalıştığınız şeylere yeterince dâhil olmuyorsunuzdur. Belki duygularınızı ifade etme konusunda öz güven eksikliği yaşıyorsunuz. Eğer ifade edici unsurlar çok fazlaysa iletişim şekliniz başkalarının gözünü korkutuyor ya da onların iletişimini boğuyordur.

3. Daha iyi iletişim kurmak için bazı davranışlardan kurtulmak

Varlığımızın bir parçası olan özelliklerimiz vardır. Onlardan kurtulamazsınız ve kurtulmamalısınız çünkü bunlar kimliğimizin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, amacınız daha iyi iletişim kurmak ise, ortadan kaldırılması gereken davranışlar da vardır. Bu davranışlar arasında kendinizi başkalarının önünde ifade etme korkusu sayılabilir.

Some figure

Ne düşündüğümüzü ya da hissettiğimizi iletme korkusu, nevrotizmle ilgilidir. İnsan, her koşulda kendini ifade edebilmelidir. Kendimizi nasıl ifade edeceğimizi seçebiliriz. Herkesin iletişimde akıcı olmadığı doğrudur. Bununla birlikte, iç dünyamızdaki şeyleri başkalarıyla paylaşabilmeliyiz.

Dolayısıyla, konuşmak istediğimizde bizi sessiz tutan davranışları ortadan kaldırmak (veya en azından bunun için çalışmak) daha iyidir. İstediği zaman doğru cümlelerle konuşmak, her insanın elindedir. İletişim kurma kararı, güç ve karakter gerektirir, ama bu çabaya değer.

Bu üç teknik, bunlara bağlı kaldığınız ve içselleştirdiğiniz sürece daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yapmaya değdiğini göreceksiniz çünkü daha iyi iletişim kurmak başkalarıyla ilişkilerinizi zenginleştirecektir. Ayrıca bu sayede iç diyaloğunuzu geliştirebilir ve değerleriniz ve ilgilerinizle uyumlu davranışlar benimseyebilirsiniz. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.