Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur - Güçlü Evliliğin Beş Sırrı

Evliliğinizde bir kopukluk hissediyor musunuz? Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Ancak uzun süredir birlikte olan çiftler mutlu bir evliliğin sırrını çözmüşlerdir. Bu uzman tavsiyesi ile nasıl sağlıklı bir ilişki kurabileceğinizi keşfedin.
Mutlu Bir Evlilik Nasıl Olur - Güçlü Evliliğin Beş Sırrı

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2021

Sağlıklı, mutlu bir evlilik sürdürmek ister misiniz? Bağlantınız kopmuş veya evliliğinizin durumuyla ilgili olarak hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız, ancak ayrılıktan veya boşanmadan kaçınmak istiyorsanız, yardımcı olabiliriz. Bu yazı, evli olmanın en zorlu yönlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olacak mükemmel bir kaynaktır. Sağlıklı ve güçlü ilişkilerle ilgili hatırlamaya değer öğüt parçalarını bir araya getirdik.

Öncelikle hiçbir evlilik mükemmel değildir. Yine de, yıllardır birlikte olan çiftler, gerçekten bir iki şeyi artık çözmüş olurlar. Mutlu bir evliliğin sırrını keşfetmişlerdir. İster yeni nişanlanmış olun ister bir yıl veya on yıl evli olun, dürüstlük ve empati sizi yarı yolda bırakmaz. Her çift tamamen farklıdır.

Bu nedenle, ebeveynleriniz veya en iyi arkadaşınız için işe yarayan şey, sizin ve sevgilinizin ihtiyacı olanın tam tersi olabilir. Ancak bu, tüm bu kumrulardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Her uzun süreli evliliğin başarı için kendine özgü bir sırrı olduğundan, başkalarından gelen tüyoları duymak, kendinize ait olanı bulmanız için size ilham verebilir. İşte güçlü ve kalıcı bir ilişki için bazı harika tavsiyeler.

Evlilik her zaman çocuk oyuncağı değildir. “Sonsuza dek mutlu” yaşamak için çok çalışmak gerekir. İster yıllardır evli olsunlar, ister daha cicim aylarında olsunlar, uzmanlara çiftlerin mutlu bir evlilik için neler yapabileceğini sorduk. Daha güçlü, daha sağlıklı ve evet, daha mutlu bir bağ için önerdikleri yararlı ipuçlarını izleyin.

Bu beş sırrın uygulanmasının kolay olmayacağını unutmayın. Aslında, çabalarınız başlangıçta hiç ortaya çıkmamış ekili tohumlar gibi görünebilir. Bununla birlikte, çabalarınızı sürdürürseniz, büyük olasılıkla ektiğinizi biçersiniz, ve mutlu bir evlilik yaşarsınız.

1. İletişim ve dürüstlük esastır

İletişim eksikliği, mutlu evliliklerin bile başarısız olmasının bir numaralı nedenidir. Şimdi size, özellikle kışkırtıcı konularla uğraşırken bunu yapmak için yararlı bir yöntem önereceğiz. Partnerinizin döşüncelerini, onları rahatsız etmeden dinleyin. Sadece dinleyin. Bitirdiklerinde, söylediklerinden anladıklarınızı özetleyin. Mümkünse, aynı fikirde olmasanız bile sevgilinizle empati kurun. Bu, partnerinizi savunmadan çıkaracak ve düşüncelerinizi ve hislerinizi duymalarını kolaylaştıracaktır. Bu yöntemi kullandığınızda kavga etmek zordur ve hepsinden önemlisi, bir anlayış veya çözüm bulursunuz.

Dürüst olun. Partnerinizle duymak istemedikleri şeyleri paylaşabilirsiniz. Bu, dürüstlüğünüzden şüphe etmelerine neden olmaktan daha iyidir. Güvensizlik, ilişkilerde anlaşmayı bozan en önemli unsurlardan biridir. Ve ilişkideki güven kaybolduğunda veya bozulduğunda, onu yeniden kurmak çok uzun zaman alabilir. En mutlu çiftler, dürüstlüğün her gün nefes almak kadar doğal olduğu kişilerdir.

Aynı şekilde, partnerinize saygı gösterin ve onu hafife almayın. Sevgilinize saygılı davranmak, karşılığında size de aynı şeyi verecektir. Onlara sizin için ne kadar önemli olduklarını düzenli olarak hatırlatmak, ilişkinizi tarif edilemez şekillerde zenginleştirecektir. “Seni seviyorum” dediğinizde, bu sözü gerçekten içtenlikle söylemeye vakit ayırın. Ayrıca, partnerinize minnettarlık duygularınızı ifade etmekten korkmayın, çünkü yaptığınız için kesinlikle minnettar olacaklardır.

“Sevginin ilk görevi dinlemektir.”

– Paul Tillich

2. Hem çift olarak hem de kendinizle kaliteli zaman geçirin

Özellikle siz ve sevgiliniz birlikte yaşıyorsanız, sıradan bir rutine girmek kolay olabilir. Ancak mutlu bir evliliğe sahip olmak için hayatınızı büyük ölçüde değiştirmenize gerek yok. Örneğin, ilişkilerinizde büyük bir fark yaratmak için pahalı randevulara veya adrenalin dolu maceralara çıkmanıza gerek yok. Her hafta birlikte tamamen farklı bir şey yapmayı hedefleyerek “randevu gecesi” için haftada bir günü ayırın.

Aynı şekilde birlikte yemek yiyebilir veya yeni bir hobi deneyebilirsiniz. Sık sık kendinizle kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. Partnerinizin sizi tamamlamasını beklemeyin. Gerçeklerle yüzleşin: Jerry Maguire (Yeni bir Başlangıç) bir film karakteridir. “Beni tamamladın” dediğinde, bu kesinlikle romantikti. Yine de gerçek dünyada bu işlemez. Aslında iyi bir ilişki dengede olmalıdır.

Tüm enerjinizi harcamayın veya yapmaktan hoşlandığınız hobilerden ve şeylerden vazgeçmeyin. Elbette ilişkiler kaçınılmaz olarak tavizler içerir. Ancak bu tavizlerin sonucunda kendi mutluluğunuzun  zarar görmediğinden emin olun. Bu şekilde, birbirinize çok ihtiyaç duyulan alanı da vermiş olursunuz. Birlikte kaliteli zaman geçirmek harika olsa da, ikinizin de ilgi alanlarınızı beslemeniz gerektiğini unutmayın.

Mesela sevdiğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Her anını birbirinin dibinde geçiren çiftler, kişisel ilgi alanlarının kaybolmaya başladığını fark ettiklerinde kolayca tatminsiz hissetmeye başlayabilirler. Bu nedenle, keyif aldığınız şeylere ayrı ayrı zaman ayırın. Bir çift olarak yeniden bir araya geldiğinizde, birbirinizi görmekten ve konuşacak çok şeyiniz olmaktan memnun olacaksınız.

3. Evliliğinize gerçekçi yaklaşın

Bu çiftler iyi günde ve kötü günde nasıl birbirlerine aşık olmaya devam ederler? En önemli kural, taahhüt edilen ilişkiye gerçekçi bir bakış açısı sağlamaktır. Bu basit, ancak çok önemli strateji, çok sayıda tartışmadan kaçınmanızı sağlayacaktır. Ayrıca mutlu evlilikler şansın ya da talihin sonucu değildir. Aksine, hem sıkı çalışmanın hem de bağlılığın bir sonucudur.

Bu nedenle, kendi evliliğiniz hakkında gerçekçi bir bakış açısı geliştirmelisiniz. Romantizminiz yeniyken yaşadığınız çılgın tutkunun sürmeyeceğini kabul edin. Daha derin, daha zengin ve hala romantizm içermesi gereken bir ilişki onun yerini alacak. Her şeyden önce, uzun vadeli bir ilişkinin iniş ve çıkışları vardır. Bu nedenle, her anın güneşli ve her zaman gül kokulu olmasını beklemek gerçekçi değildir.

Evliliğiniz üzerinde çalışın. Ne yazık ki, kontrol edilmeyen bir bahçe, en sonunda en dayanıklı bitkileri bile öldürebilecek yabani otlar üretir. Aynı şey ilişkiler için de geçerli. Sorunları ve yanlış anlamaları derhal ele almak zorunludur. Bazı insanlar iyi ilişkilerin doğal olarak gerçekleştiğine inanır. Bununla birlikte, hayatta başarılı olmak istediğiniz her şey gibi, düzenli olarak çalışmalı ve mutlu bir evliliğe yönelmelisiniz.

İlişkiyi ihmal ederseniz, yokuş aşağı gidecektir. Birlikte vakit geçirmelisiniz. Paylaşılan kaliteli zamanın yerini hiçbir şey tutamaz. Aynı şekilde, çocuklar, evcil hayvanlar ve diğer zaman ve dikkat vermeniz gereken şeyler olmadan birlikte olmayı hedeflediğinizde, sizi hayatın zorlu noktalarından geçirecek bir bağ kurarsınız. Örneğin, birlikte vakit geçirmek, televizyon seyretmek değil, eğlenceli bir şey yapmak olmalıdır.

4. Kendinize çok fazla yüklenmeyin

Her şeyden önce mutlu çiftler bile tartışır. Ne yazık ki hiçbir evlilik her zaman mutlu değildir. Tüm ilişkilerde olduğu gibi, evliliklerde de iniş ve çıkışlar vardır. Ancak kavga ettiklerinde mutlu çiftler birbirlerinin bakış açısını dinleyerek değişiklikler yaparlar. İlişkinizin “olması gerektiği kadar” iyi olup olmadığı konusunda endişelenmeyin. Çoğu zaman, en iyi kıyafetlere veya en yeni aletlere sahip olma konusunda endişeleniriz.

Aynı şekilde, heyecan verici ve tutkulu evlilikler yapma konusunda da endişeliyiz. Diğer bir deyişle, ünlü filmlerde gördüklerimiz veya aşk şarkılarında duyduklarımız kadar tutkulu olmalarını isteriz. Ancak evlilikler sürekli karnınızda kelebekler hissetmek değildir, hepimizin onları deneyimlemek için kendi benzersiz yolları vardır ve sizin için neyin doğru olduğunu bilirsiniz.

Bu nedenle, evliliğinizin olduğu şekliyle tadını çıkarın. En önemlisi, orada olduğu için minnettar olun. Kıskançlıktan kaçının ve güven inşa edin. Kıskançlık mutlu evlilikleri yok edebilir. Her şeyden önce, hiçbir şey yeşil gözlü canavardan daha az çekici olamaz. Partnerinizin size yeterince ilgi göstermediğinden mi endişeleniyorsunuz? İlk olarak, inanılmaz derecede açık ve dürüst yaklaşımı düşünün.

Örneğin, onları başka yere bakmakla suçlamak korkunç olur. Karşılıklı güven inşa etmek, sağlıksız duyguları ortadan kaldırmanın ve birlikte güçlü kalmanın anahtarıdır. Evliliğiniz üzerinde çalışın. Bu ilişkiler hakkında çok popüler olan bir şey değildir, ancak ilişkilerinizin üzerinde çalışmanız gerekir. Dürüst olmak gerekirse, eşinize hak ettikleri alanı ve ilgiyi verirken bir yandan da onu desteklemeniz gerekir.

İletişim sadece ara sıra yapılacak bir şey değildir, sürekli olmalıdır. Bağlantınızın güçlü kalması ancak ilişkinizi çantada keklik görmemekle olur. Ancak mutlu bir ilişki içinde olan herkesin bildiği gibi ödüller, çabaya fazlasıyla değer.

5. Küçük şeylerin değerini bilin

Uzun bir süredir birlikte olduğunuzda, partnerinizin kıymetini bilmemeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle, küçük şeyleri takdir edin. Örneğin, ona sevimli mesajlar gönderin. Ayrıca daha çok “teşekkür ederim” diyebilir veya onlara onları sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Partnerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu bilmesini sağlayın. Bu şekilde, hiçbir zaman hafife alınmış hissetmezler. Bu, güçlü bir ilişki için en önemli ipuçlarından biridir.

İkinizin de sevginizi nasıl ifade ettiğinizi anlayın. Örneğin, bazı insanlar başkalarına olan sevgilerini kucaklaşma ve fiziksel şefkatle ifade ederler. Diğer insanlar sevgilerini eylem ve küçük jestlerle gösterebilir. Benzer şekilde, diğerleri eşlerini etkinlik biletleri, yemekler ve diğer romantik jestlerle şaşırtabilir. Partnerinizin sevgisini nasıl ifade etmeyi sevdiğini öğrenin.

Örneğin, size her zaman sarılmıyorlarsa veya maceralı randevularla sizi şaşırtmıyorlarsa, bunu kişisel olarak almayın. Alternatif olarak, partnerinizin sevgiyi kabul etme tercihlerini bilirseniz, ona göre uyum sağlayabilirsiniz. Sevginizi karşınızdakinin almak isteyeceği şekilde gösterin.

Affetmeyi öğrenin. Yıllar geçtikçe aranızdaki dargınlığın artmasına izin vermeyin. Kin tutmak sadece size geri teper ve uzun vadede ilişkinize zarar verir. Bağışlama, güçlü bir ilişkinin anahtarıdır. Hala aklınızda dönüp duran şeyler varsa, bunları eşinizle konuşun. Kalbinizde af gücünü bulmak için kendiniz üzerinde çalışın.

Sözün özü

Mutlu bir evlilik için ilham verici birkaç aşk sırrını öğrenmeyi kim istemez ki? Yukarıda verilen bu ipuçları kesinlikle büyük aşkı bulmanıza veya sahip olduğunuz sevgiye bağlı kalmanıza yardımcı olacaktır. İster flört sahnesinde yeni olun ister uzun süredir evli olun, başarılı aşk ilişkileri içinde olanlardan bazı aşk ipuçlarını okumak faydalı olabilir.

Bu kullanışlı ipuçları kesinlikle aşk hayatınızda size yardımcı olacaktır. Başarılı bir ilişki için belirli bir tarif olmasa da, bazı basit tavsiyeler size bu konuda daha iyi yol gösterebilir. En önemlisi, bu denenmiş ve gerçek aşk ipuçları ile siz de güçlü bir ilişkiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca, o neşeli insan grubunun bir parçası olacaksınız.

Öte yandan, mutlu bir evliliğe sahip olmak için elinizden gelen her şeyi yapmanızda bir sakınca olmasa da, eşinizin sizi tamamlamasını beklemeyin. Kendi olduğunuz halinizle barışık olmalı ve harika hissetmelisiniz. Partnerinizde eksik olduğunuzu düşündüğünüz nitelikler ararsanız, bu ilişkiyi zorlar. Bazen partnerlerimizden çok fazla şey bekleyebiliriz.

Diğer bir deyişle, partnerinizle mutlu hissetmek harikadır. Ancak, sizi mutlu etmesi için bir başkasına güvenmemelisiniz. Mutluluk, içinizden gelmesi gereken bir şeydir. Evet, bir ilişki hayatınızı iyileştirebilir, ancak sizi asla tamamlamamalıdır. Sözün özü budur.

“Mutlu bir evliliğin sırrı doğru kişiyi bulmaktır.”

– Julia Child

İlginizi çekebilir ...
Toksik Evlilik Yaşadığınızın 7 Göstergesi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Toksik Evlilik Yaşadığınızın 7 Göstergesi

Araştırmalara göre, toksik bir evliliği sürdürmeye devam etmek kişinin stres seviyesini yükselterek kalp hastalıkları yaşama riskini artırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Riso, W. (2019). Amar o depender. Editorial Zenith.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.