Logo image
Logo image

Evcil Hayvanlarını Ailesi Olarak Gören İnsanları Seviyorum

3 dakika
Evcil Hayvanlarını Ailesi Olarak Gören İnsanları Seviyorum
Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2017

Bir köpek veya kedi beslemenin mutluluğunu yaşayan insanları seviyorum. Siz farkında olmadan kişisel evreninizde adeta devrim yaratan o ev hayvanlarına teslim oldukları anlar çok hoşuma gidiyor.

Hayvanları sevmek, neredeyse farkında olmadan yaşadığımız bir duygudur. Pek çok insanın bu duygular, oyunlar, kahkaha ve kendiliğinden gelişen arkadaşlık dünyasına adım atarken yaşadığı bu değişim, yeni değerleri ve iç keşifleri düzenler.

Ev hayvanları, bizim için büyük değere sahiptir. Biz farkına varmaksızın, kalbimize girerler. Gülümsemelerimizi ve kanepede oturmayı en çok sevdiğimiz yeri alırlar, ta ki bir gün ev hayvanımız olmanın ötesine geçip ailemiz olana dek.

Bir hayvanı sevmenin ne demek olduğunu anlayan ve bunu takdir eden kişiler, özel bir asalete sahiptir. Şefkat ve ilgi gösterme becerileri ve daha fazla sabır ve sorumluluğa sahip olma özellikleri muhteşemdir zira istesek de istemesek de hepimizin ev hayvanlarımızdan öğreneceği çok şey var.

Köpeklerin bizi kendi ailelerine dahil edişi ya da bir kedinin temiz ve ağır bakışıyla saygı ve şefkatini göstermesi… Bunlar hepimizin değer vermeyi öğrenmesi gereken şeylerdir…

Ev hayvanlarıyla yaşamak bizi daha iyi insanlar yapar

Some figure

Hayvanları sevmeyen ya da onlarla zaman ve alan paylaşmak istemeyen kişilerin kötü insanlar olduğunu söylemiyoruz. Asla. aslında mesele çok daha basit bir şeyi anlamaktan ibaret: ev hayvanları her an bize ihtiyaç duyduğumuz pek çok şeyi sağlayabilir.

Dünya hissiz insanlarla dolu ama kesin bildiğimi bir şey var ki bütün “hayvanlar” saf ve çıkarsız sevgi sunma becerisine sahiptir.

İlginçtir ki “hayvan” kelimesinin Latincesine bakarsak anima ve animus kökleriyle ilgili olduğunu yani ruh ya da yaşam sahibi anlamına geldiğini görürüz.

Birçok ülkenin folkloründe hayvanlara, insanlığın özgün rehberleri olarak yer verildiğini görebiliriz. Bizi korumak ve bizlere yol göstermekle görevli varlıklardır bunlar.

Hayvanlar bizi değiştirebilir ve onları sevmek sayesinde daha dolu bir hayat sürebiliriz. Mesela, yaşlı bir kişinin hayatına giren bir köpek, onlara yeni rutinler, kurallar ve zorunluluklar ihtiyacını verir. Kendilerini dünyaya açmalarına, duygular sayesinde pozitif güçlerini artırmalarına yardımcı olur ve yalnızlıklarını azaltarak tekdüze yaşam tarzlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak bir arkadaş verir.

Ev hayvanlarıyla büyüyen bir çocuk çok daha sağlıklı olacaktır. Daha sabırlı, saygılı olurlar ve birine ya da bir şeye bakmayı öğrenerek jest ve şefkatin, kelimelerden çok daha değerli olduğu bir birlik kurarlar.

Some figure

Biz yetişkinler kimi zaman tuhaf bulduğumuz bir sevgiyi yaşarız: hiçbir karşılık beklemeksizin, gücenme nedir bilmeyen, bir yürüyüş ya da okşayışı ertelemeye değmeyeceği “burada ve şu anda” yaşamaya bizi teşvik eden bir şefkat. Paylaşılan şekerlemeler, hoş ortak anlar halini alır. Yaramazlıklarını unutur, onlarla zaman geçirmeyi severiz. Tıpkı ailemizden biriyle olduğu gibi.

Sevgilerine layık olduğumuzu gösteren ev hayvanları

Hangi konumda olursanız olun, doğum günlerini unutan ya da yağmurlu bir hafta sonunu sahilde bir güne tercih edenlerden de olsanız, hayvanlar sizi sever. Ev hayvanları, inançlarımız ya da fiziksek görünüşümüz ve siyasi fikirlerimiz yüzünden bizi yargılamaz. Ev hayvanlarınız yalnızca duyguları anlar.

Ev hayvanları, arkadaşlığın, hepsinden de önemlisi ailenin anlamını bilir: bir gruba ait olmaın ne demek olduğunu bilirler. Zira ırk ya da tür ayırt etmeksizin severler.

Köpek ya da kedileriyle alan ve zaman paylaşan kişiler, hayvanlarının sevgisine layık olduklarını bilirler. Sevgi, ödün vermeden ve saf bir ruh ile sunulur. Bu, sevince dayalı bir sevgidir.

Ev hayvanları tarafından sevilen kişiler, sadece onlara ihtiyaçlarını sundukları için sevilirler: bir yuva, ilgi,sevgi… Düşünürsek, hayvanlarımızın ihtiyaçlarının bizimkilere çok benzediğini görürüz.

Onların da kökeni vardır, bir yuvaya aittirler ve onları savunup seven aile üyeleri vardır. Bizler onların sürüsü, ailesi , küçük evrenleri hâline geliriz. Bunu anladığımızda hayatımız zenginleşir, daha iyi kişiler oluruz, çünkü onların kalbinde yer tutmaya değeriz.

Some figure
Resimler: Sharon Carlz, ErickB, Carl Brown

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.