Yemek Yapma Terapisi: Faydalarını Öğrenin

Kasım 3, 2018

Bedenlerimize yakıt olması için yemek tüketmekten çok daha fazlasıdır; yemek yapmak stres ve anksiyeteyi düşürme gücüne sahiptir. Yemek yapmanın sizin için neler yapabileceğini öğrenmek ister misiniz? Televizyondaki bunca yemek programını ve internetteki tüm kaynakları düşünürsek, yemek yapma çok daha ulaşılabilir hale geldi. Bir yemek hazırlamak için nasıl bir takım gibi çalışacağımızı ve kullanacağımız teknikleri öğreniyoruz. Peki yemek yapmak nasıl iyileştirir?

Yemek yapma ve yaratıcılık

Diyelim ki, bir haftalık yemek planınızı yaptınız. Aniden, Salı günü gelir ve yapmayı planladığınız bir yemeğin ana malzemesinin olmadığını farkedersiniz. Ah! Gidip almaya vaktiniz var mı? Komşunuzunkinden biraz kullanabilir misiniz? İşte size çözüm: yaratıcı olun.

Belki yaptığınız yemek kafanızdakine tıpatıp benzemiyor. Belki de ilk defa yaptınız ve tuz oranını tam tutturamadınız. Fakat, yiyecekleri nasıl eşleştireceğinizi, dokular ve tatlarla nasıl oynayacağınızı bilmeniz beyniniz için çok iyi olabilir.

Bir yenilgi olarak değerlendirdiğiniz şey şu anda bir şanstır. Kısa süre kala planları değiştirmek size yenilikçi olma şansı verir. Hayal gücünüzü serbest bırakır ve yaratıcı olursunuz. Sizi daha kararlı, organize ve etkili yapar. Bir çok yeni yetenek!

Konfor bölgenizden dışarıya adım atarak “olacakları görmenizi” sağlamak size özgüven verir.

yemek yapma terapisi ile muffin yapan kadın

Yemek yapma sizi geliştirir

Yemek yapmanın size sağladığı bir başka şey ise sabrınızı sınamasıdır. Zaman alır ve yemek ya da servis etmek için her ne kadar aceleniz var ise bu gerçeği değiştiremezsiniz. İstediğiniz sonuçlara ulaşmak için bekleyip ne kadar sürüyorsa o kadar sürmesine müsaade etmeniz gerekmektedir.

Koordinasyon ve duyusal farkındalık da gerektirir. Yani, duyularınızı kullanmanıza sebep olur. Koku, tat veya görme duyunuzu kullanarak yemeğin pişme sürecinin hangi noktasında olduğunu ve gerektiğinde nasıl düzeltebileceğiniz üzerine düşündürür sizi.

Un yoğurduğunuzda dokunma duyunuzu da kullanırsınız. Fırındaki bir şeyin kahverengileştiğini görürken görme duyunuzu kullanırsınız. Bu nedenle, duyusal bütünleşme yemek yapmanın gerekli bir parçasıdır. Bu ayrıca şimdiki zamana odaklanmanız anlamına gelir.

Yemek yapma işbirliği ve iletişim demektir

Bir grup içerisinde yemek yapmak çok eğlenceli ve ödüllendirici olabilir. Örneğin, bir insan iş yerinde görev dağıtma konusunda sorun yaşıyorsa bir aile olarak birlikte yemek yapmak gerçek anlamda tedavi edici olabilir. Ayrıca, bağımsız olmaya alışmış insanlar için anlayışlı ve cömert olma konusunda bir antrenman olabilir.

İş bölümü yapmak hayatın her alanında temeldir. Evdeki işler, iş yerindeki projeler hatta arkadaşlarla yapılan bir parti için bile geçerlidir bu. İyi pazarlık yeteneklerine sahip olmak önemlidir.

Yemek yapmak, ortak bir amaca ulaşmak için her insanın rolünün önemli olduğunu öğrenmeye yardımcı olur. Hiçbir şey gereksiz değildir her şey önemlidir. Yemek yapma sürecinde her insan önemlidir.

yemek yapma terapisi ile çift hayatı

Depresyon ve aksiyeteye karşı yemek yapma

Ruh sağlığı uzmanları depresyon, anksiyete veya yüksek strese sahip hastalara özellikle yemek yapmalarını öneriyorlar. Bu sayede hastalat yemek yapmayı öğreniyorlar, bazıları ise işe en baştan başlıyor. Hiçbir aşamayı kaçırmamak için öğretmenin talimatlarını takip ederek, birçok yeni yemek yapma tekniği öğrenmek onlara problemlerinden uzaklaşma imkanı tanır.

Yemek yapmaya odaklanırlar, durumlarına değil. Birçok insan terapi hayal ettiğinde akıllarına bir mutfak gelmediği için, insanlara “psikolojik desteğin” ne demek olabileceğini gösteren yeni bir bakış açısı verir. Yemek yapma, bilişsel-davranışsal terapi yaklaşımının etkili bir parçası olabilir.

Yemek yapmak öğrenmektir

Kaç yaşında olursak olalım öğrenmekten hiçbir zaman vazgeçmeyiz. Nöral ağlarımızı ne kadar aktifleştirirsek Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklara yakalanma ihtimalimiz o kadar azalır. Yemek yapmaya başlayın ve sağlıklı kalın!

Yeni yiyecekler öğrenmek, yeni yemek yapma teknikleri kullanmak, aile veya arkadaşlardan yeni tarifler denemek, yeni yemekler yaratmak… Bunların hepsi beynimizi aktif tutar. Tüm bu faydalarına ek olarak ise yemek yapma insanları bir araya getirmenin harika bir yoludur.