Logo image
Logo image

Mucize Sabah: Daha Başarılı Olmanıza Yardımcı Olacak Bir Rutin

4 dakika
SAVERS sabah rutini olarak da bilinen mucize sabah, Amerikalı yazar Hal Elrod tarafından yaratıldı.
Mucize Sabah: Daha Başarılı Olmanıza Yardımcı Olacak Bir Rutin
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çoğumuz başarılı olmak isteriz. Belki eşimizle olan ilişkimizi geliştirmek istiyoruz. Ya da belki gerçekten yapmayı sevdiğimiz şeyi yapmak için daha fazla boş zaman arayışındayız. Ya da en büyük dileğimiz sadece sağlıklı bir hayatın tadını çıkarmak olabilir. Tüm bunları başarmamıza yardımcı olabilecek birçok rutin olmasına rağmen, en etkili olanlardan biri mucize sabah rutinidir. Bu yazıda, nelerden oluştuğunu göreceğiz.

SAVERS sabah rutini olarak da bilinen mucize sabah, Amerikalı yazar Hal Elrod tarafından yaratıldı. Bu yazar hayatını tamamen değiştiren bir şey yaşadı. Bir araba kazasından sonra kalbi altı dakika boyunca durdu. Hayatta kalmasına rağmen altı gün komada kaldı. Durumu o kadar kritikti ki doktorlar bir daha asla yürüyemeyeceğini düşündüler.

Ancak Elrod her şeye rağmen iyileşti. O andan itibaren, hayatını, deneyimlerinden öğrendiklerini başkalarına öğretmeye adamaya karar verdi. Onun sırrı ne miydi? Bu yazar için başarının anahtarı, uygun bir sabah rutinine sahip olmaktır.

Some figure

Mucize sabah rutini nedir?

Bu sistem, günün ilk saatlerinin refahımız için temel olduğu fikrine dayanarak kişisel gelişimi teşvik eder. Yani bu saatleri harcama şeklimiz, günümüzün geri kalanını tamamen etkileyecektir. Örneğin, uyanır uyanmaz mesajlarımıza veya e-postamıza bakarsak, daha önemli görevlere odaklanmamız muhtemelen daha zor olacaktır.

Öte yandan, sabahımızın ilk anlarını hedeflerimizi düşünerek geçirmek daha dolu yaşamamıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, mucize sabah rutini, bu saatlerden en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanmıştır.

Aslında bir kısaltma olan SAVERS yöntemini izlemeniz yeterlidir:

  • S (Silence) sessizlik içindir.
  • A (Affirmation), olumlamaları ifade eder.
  • V (Visualization) görselleştirme anlamındadır.
  • E (Exercise) egzersiz içindir.
  • R (Reading) okumak anlamına gelir.
  • S (Scribing), yazmayı ifade eder.

Hal Elrod’a göre bu altı aktiviteyi kalkar kalkmaz yapmak hayatınızı tamamen değiştirecek. Bunu yapmak için, normalden bir saat önce kalkmanızı öneriyor. Tabii ki, birçoğumuz için daha erken uyanmak zor olabilir. Ancak, mucize sabah rutini ile ilgileniyorsanız, aşağıda bu etkinliklerin her birinin açıklamasını bulacaksınız.

1. Sessizlik

Elrod’un kalkar kalkmaz önerdiği ilk şey, kendinizi tamamen sakin bir ortama sokmanızdır. Sessizlik, kendinizi yönlendirmenize izin verecektir. Bu adımı doğru tamamlamak için, uyandıktan sonraki ilk beş dakikanızı yatağınızdan başka bir yerde geçirmeniz gerekir. Bu süre zarfında meditasyon yapabilir, derin nefes alıştırması yapabilir veya neyi başarmak istediğiniz üzerine düşünebilirsiniz.

Bu sayede endişelerle dolu bir şekilde uyanmak yerine gün boyu kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak temelleri atmış olursunuz.

Some figure

2. Olumlamalar

Mucize sabah rutininin ikinci etkinliği beş dakikadan fazla sürmemelidir. Bu adım, benlik saygınızı geliştirmek ve kendiniz hakkında iyi hissetmek için olumlamaları kullanmakla ilgilidir.

Olumlamalar, düşünme şeklimizi değiştirmek amacıyla kendimize tekrarladığımız ifadelerdir. İçerikleri genellikle zihnimizde kurmak istediğimiz inançlarla ilgilidir. Örneğin, hayatımızda belirli bir zorlukla baş edebileceğimizi kendimize tekrar edip durabiliriz. Yeterince tekrar edersek, bu inanç sonunda bilinçaltımıza ulaşacaktır.

3. Görselleştirme

Bu adım, bazı terapi türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fikir, kendinizi istediğiniz her şeyi elde ettikten sonra gelecekte hayal etmektir. Nasıl hissediyorsunuz? Ne yapıyorsunuz? Oraya ulaşmak için hangi adımları attınız?

Doğru bir şekilde görselleştirme yapabilmek için sizi motive eden görüntüler oluşturmalısınız. Ancak, bunların da inandırıcı sahneler olması gerekir. Çok karmaşık bir şey hayal ederseniz, beyniniz onu reddeder. Aslında, bu tam tersi bir etkiye sahip olabilir ve kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Ancak, doğru yaparsanız, beş dakika görselleştirmek hayatınızı değiştirebilir.

4. Egzersiz

Mucize sabah rutininin önerdiği aktivitelerin sadece birini yapabilecekseniz, kesinlikle bunu yapmalısınız. Spor yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlığınız için birçok faydası vardır.

Some figure

Çoğu insan zaman yetersizliğinden egzersiz yapmadığını söylüyor. Bir spor salonuna kaydolmanız, koşu bandında bir saat koşmanız ve ağırlıklara çarpmanız gerekiyor olsaydı, bu makul bir bahane olurdu. Ancak, başka birçok seçenek var. Tekerleğe takılmış bir hamster gibi hissetmek yerine, neden bazı video eğitimlerini izleyerek evde yoga yapmıyorsunuz? Yoğun sporları daha çok seviyorsanız, evde kaslarınızı çalıştırmak için her zaman yoğun bir egzersiz rutini arayabilirsiniz.

5. Okuma

Okumak zihnimiz için en sağlıklı alışkanlıklardan biridir. Örneğin, bir araştırma, büyük uluslararası şirketlerin CEO’larının çoğunun yılda ortalama 50 kitap okuduğunu gösteriyor. Bu kadar uç noktalara gitmek zorunda olmasanız da, bu alışkanlığı sabah rutininize dahil etmek sizin için harikalar yaratabilir.

The Miracle Morning: The 6 Habits That Will Transform Your Life Before 8 AM (Sabah Mucizesi: Sabah 8’den Önce Hayatınızı Dönüştürecek 6 Alışkanlık) kitabının yazarı günde yaklaşık 20 dakika kitap okumanızı önerir. Elrod, bu süre içinde yaklaşık 10 sayfa okuyabileceğinizi hesaplıyor. Çok fazla görünmeyebilir, ancak her gün yaparsanız, bir yıl sonra yaklaşık 18 tane 200 sayfa kitap okumuş olursunuz.

Neyi okuyacağınızı akıllıca seçmek de önemlidir. Mümkünse, size ilham veren ve olumlu bir tutumu besleyen bir şey seçin. Bu şekilde, gün boyunca çok daha motive hissedeceksiniz.

6. Yazma

Son olarak Elrod, sabah rutininizin son beş dakikasını düşüncelerinizi kişisel bir günlüğe yazmaya ayırmanızı öneriyor. İçine fikirlerinizi, endişelerinizi ve hayallerinizi dökebilirsiniz. Ayrıca hayatınızın farklı alanlarındaki ilerlemenizi değerlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Some figure

Günlük tutmak, hepimizin en az bir kez yapmayı düşündüğü bir şeydir. Ancak, çok az insan bunu gerçekten yapıyor. Eğer denerseniz, gerçekten ne istediğinize daha fazla odaklanacağınızı fark edeceksiniz. Ayrıca, yaşadığınız hem iyi hem de kötü şeyleri hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Güne doğru bir şekilde başlamak, günün geri kalanında da pozitif bir durumda olmanızı sağlar. Bu makalede, sabah rutininize eklemek için altı aktivite öneren mucize sabahı öğrendiniz. Şimdi önemli olan ilk adımı atmak. Ne yapmaya başlayacaksınız? Bu adımlardan en çok hangisi dikkatinizi çekiyor?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.