Logo image
Logo image

5 Dakikalık Günlük ile Mutluluğu Bulun

3 dakika
5 Dakikalık Günlük ile Mutluluğu Bulun
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günlük tutmak veya düşüncelerinizi bir deftere dökmek kendinizle iletişime geçmek için güçlü araçlardır. Fakat, son yıllarda popüler olan bir başka yöntem daha vardır. Bu yöntemin adı ise 5 Dakikalık Günlük. Birçok insan bu günlüğü satın alıyor veya kendi versiyonlarını yaratıyor. Peki neden bu kadar popüler bu 5 Dakikalık Günlük?

5 Dakikalık Günlük büyük bir etkiye sahiptir, çünkü isminin de belirttiği gibi her gün sadece beş dakika alır. Bu yöntem, zamanınız olmadığına dair o eski bahaneyi kullanmanıza izin vermez. İdealinde beş dakikayı gündüz ve akşam olarak bölmeniz gerekir. Bu anlar gün içinde kendinizle baş başa kalmanız için ayırmanız gereken anlardır. Daha yakından inceleyelim…

5 Dakikalık Günlük

Orijinal 5 Dakikalık Günlüğü satın alabilirsiniz veya kendinize özel bir versiyon da yapabilirsiniz. Sevdiğiniz bir defter veya üstüne yazabileceğiniz herhangi bir şey alın.

Hatırlamak istediğiniz sözler veya notları işaretlemek için çıkartmalar, yapışkanlı notlar veya fosforlu kalemler kullanabilirsiniz. Günlüğünüze kesinlikle bir kişilik vermelisiniz çünkü bu sizi yazmanı için teşvik edecektir. Peki tam olarak ne yazmanız gerekir?

Some figure

Güne minnettarlık ile başlayın

Sabah uyandığınızda 5 Dakikalık Günlüğünüzü elinize alın. Yapacağınız ilk şey minnettarlık duyduğunuz üç şeyi not etmek olmalı. Bu şeyler uyuyacak bir yatağa sahip olmanız, işe gidebilecek olmanız veya yakın arkadaşlarınızla planlarınız olması olabilir.

“Takdir bir gün geçirebilir, hatta bir hayatı değiştirebilir. Bunu sözlü ifade etme isteğinizin hepsi bu kadar zorunludur ama takdir etmek ve edilmek önemlidir.”

– Margaret Cousins

Sonra bugünü harika bir gün yapacak üç şey yazın. Mesela, sağlıklı yemek, spor salonuna gitmek veya annenizi aramak. Sonrasında ise “kabiliyetliyim”, “yapabilirim” veya “kendimi harika hissediyorum” gibi üç doğrulama yazın. Bu cümleler günü enerji ve istek ile karşılamanıza yardım edecektir.

Uyumadan önce tefekkürler

Geceleyin, yatağınıza geçip günlüğünüzü almalısınız. Bunu sessiz bir biçimde yapmaya özen gösterin. Müzik yok, televizyon yok, sadece siz ve düşünceleriniz. Gün içinde olan her şeyi düşünmek için beş dakikanızı ayırın. Sonra gününüzle ilgili şahane olan üç şeyi yazın, gün batımı gibi, yeni birisiyle tanışmak gibi veya bir sınavdan geçmek gibi.

Some figure

Sonra ise, gelişmeniz gereken yerlerle ilgili üç şey yazın. Bunlar, duygularınızı daha iyi yönetmek, çekingenliğinizle yüzleşmek veya daha özgüvenli olmak gibi şeyler olabilir. Bu tefekkür esnasında dürüst olmanız ve kendinize yalan söylemekten kaçınmanız önemlidir. Ne de olsa, ancak zayıflıklarınızın farkına vararak onları aşabilir ve gelişebilirsiniz.

Mutluluk ve tatmin duyun

Sonuç görebilmek için günlüğünüze her gün yazmanız gerekir. Bunu yapmak çok önemli görünmeyebilir sanki bunu yapmak hayatınızda bir değişiklik yapacak gibi görünmeyebilir. Fakat bu günlüğe günde birkaç dakika ayırmak, zaman içerisinde size daha pozitif bir tavır takınmanızı ve kendinizi daha motive hissetmenizi sağlayacak.

Dahası, küçük şeylerin kıymetini bilmeye başlayacaksınız. Genellikle gündelik yaşantılarımızda bu ufak detayları far ketmeyiz, fakat 5 Dakikalık Günlük sayesinde bu detayları her yerde görmeye başlayacaksınız. Sonuç olarak, uyuyacak bir yatağınız olduğu için minnet duymuş muydunuz hiç? Bu tip tefekkürler size kendinizi iyi hisseden her şeye dikkat etmenizi sağlar. Bu şekilde sadece size zarar veren veya size acı çektiren şeylere odaklanmaktan kaçınırsınız.

“İnsan hayatını mutluluğu aramakla geçirir fakat aslında mutluluğun başından beri içinde olduğunu fark etmez.”

– Anonim

Bu günlük sizin daha sakin ve dengeli olmanıza da yardımcı olur. Bu da daha tatminkar ve mutlu olmanız olarak geri döner. Sorunları farklı bir bakış açısıyla görmeye başlayacaksınız. Sadece bununla kalmayacak, sizi boyun eğdiren ve geride tutan bazı duygusal yaralarınızdan da kurtulmanıza yardımcı olacak.

Some figure

Kendinize ait bir 5 Dakikalık Günlük yaratmanızı tavsiye ediyoruz. Günde birkaç dakikanızı yazıya ayırma alışkanlığı edinin. Günlüğünüzle geçirdiğiniz 20 veya 30 gün içinde tavrınız ve düşüncelerinizde, sorunlarla baş etme şeklinizde değişiklikler fark etmeye başlayacaksınız. Neyi bekliyorsunuz? 5 Dakikalık Günlüğünüze bugün başlayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.