Müzik ve Egzersiz - Harika Bir İkili

Mevcut 139 çalışmanın analizi sayesinde, müziğin performansı optimize ederek, yorgunluk hissini geciktirerek ve fiziksel aktiviteyi çok daha keyifli hale getirerek egzersizi geliştirebileceğini teyit edebiliriz.
Müzik ve Egzersiz - Harika Bir İkili
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2020

Müzik ve egzersiz el ele gider, yani onları birleştirmek çok zevk verebilir. Dans gibi bazı fiziksel aktivite türleri iyi bilinir, ancak bazıları belirli durumlarla kategorize edildikleri için fark edilmez.

Dolayısıyla, bugünün makalesi, ikincisi hakkındadır. Özellikle, müziğin fiziksel performansınız üzerindeki etkisi hakkındadır. Peter Terry liderliğindeki bir grup bilim adamı, yüz yılı aşkın bir süreyi kapsayan bilgileri dikkate alan bir çalışma yürüttü.

Fiziksel egzersizde müziğin yararları üzerine çalışma, Profesör Costas Karageorghis ve ekibi ile işbirliği içinde Avustralya’daki Southern Queensland Üniversitesi’nden Terry tarafından gerçekleştirildi.

Sonuçları son zamanlarda müziğin egzersiz ve sporda etkileri: bir meta-analitik inceleme adlı makalede ele alınmıştır. Müziğin, egzersizi kolaylaştırma ve her türlü fiziksel uygulamayı daha eğlenceli hale getirme üzerindeki yararlarına ilişkin ortak kesin kanıtlar bulunmaktadır.

“Kelimeler yetmediğinde müzik konuşur.”

– Hans Christian Andersen

müzik ve egzersiz

Müzik ve egzersiz üzerine çalışma

Peter Terry, Kostas Karageorghis ve ekipleri konu ile ilgili 139 mevcut soruşturmayı analiz etti. 1911’den 2017’ye kadar geniş bir aralıktaydı, bu yüzden bir yüz yıldan fazla bir süreyi kapsamaktadır. Amaç, fiziksel egzersizde müziğin faydalarının eksiksiz ve güvenilir bir özetini yapmaktı.

Müzik dinlerken egzersiz yapmak bu aktiviteyi daha kolay ve eğlenceli hale getirir. Binlerce katılımcıdan çok büyük miktarda veri alan araştırmacılar, öncelikle müziğin fizyolojik faydalar sağladığını belirledi. İkinci olarak, “ergojenik” bir etkiye sahiptir. Başka bir deyişle, performansı artırır.

İşte diğer faydaları.

1. Müzik ve egzersiz – olumlu bir ruh hali

Araştırmacıların bulgularından biri, müziğin fiziksel aktivite sırasında iyi ruh halinizi artırmasıdır. Bunun nedeni, bir kişinin mevcut durumunu unutmasına yardımcı olarak ayrıştırıcı bir etkide bulunmasıdır. Böylece, geçmişlerinden ilgili ve önemli durumları veya gelecek için hayallerini çağrıştırırlar.

Bu, kişisel çalma listelerinizden müzik dinlediğinizde olur. Başka bir deyişle, bir şarkıya erişiminizin olması yeterli değildir. Aslında, bir kişi bir nedenden dolayı şarkıları kişisel tercihleri arasında duyduğunda etkisini özellikle görebilirsiniz.

2. Müzik fiziksel performansı artırır

Fiziksel performanstaki iyileşme, bilim adamlarının “ergojenik etki” olarak bildikleri şeydir. Aktivitenizdeki kendiliğinden bir artışa karşılık gelir. Örneğin, normalde 30 mekik yapıyorsanız, müzik dinlerken aynı çaba algısıyla daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bu esas olarak tekrarlayan aerobik egzersizler için geçerlidir. Etki, aksiyon bir şarkının ritmine ayarlandığında gerçekleşir. Araştırmacılar, müziğin sürekli bir ritmi korumak için iyi bir referans olabileceğine dikkat çekmektedir.

3. Müzik ve egzersiz – algılanan çabanın azalması

Müziğin bir başka ilginç yararı da, yaptığınız çabanın algısını değiştirmesidir. Başka bir deyişle, egzersizin daha az zor ve az zahmetli olduğunu hissetmenize yardımcı olur. Bu, fiziksel aktivite yaptığınızda fedakarlık hissinin veya ağrının önemli ölçüde azaldığı anlamına gelir.

Finlandiya’daki Jyväskylä Üniversitesinde yapılan diğer çalışmalarda araştırmacılar, genel olarak canlı ve dans edilebilir ritimlerin algılanan efor hissini azalttığını buldular. Ancak, bu etki insanların kişisel deneyimleriyle ilgili her şeyi geliştirir.

spor yapan kadın

4. Fiziksel verimliliği artırır

Terry ve Karageorghis, müzik dinlerken egzersiz yapıldığında fiziksel verimlilikte bir artış olduğunu buldular. Bu, oksijen kullanımında bir optimizasyon olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, aktivite kan akışını artırır, ancak böyle bir artışa karşılık gelen oksijen miktarını da azaltır.

Her şey, farklı ritimleri dinlerken vücudunuzun sallanmasına eklenen uyarılmış ruh halinin nefesinizi daha uyumlu hale getirdiğini gösterir. Bu nedenle, nefesinizi geliştirirsiniz. Sonuçta, daha sonraya kadar yorgun hissetmezsiniz.

Son olarak, müziğin beyniniz üzerinde çok ilginç bir etkisi olduğu doğrudur. Yenilik, bu çalışmanın, bu etkinin temelde zor olan aktiviteleri gerçekleştirmenize ne kadar yardımcı olabileceğini görmenize izin vermesidir. Bu nedenle müzik, egzersiz rutinlerinizden daha fazlasını elde etmek için harika bir dosttur.

İlginizi çekebilir ...
Film Müzikleri Beyni Nasıl Etkiler?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Film Müzikleri Beyni Nasıl Etkiler?

Müzik evrensel bir dildir. Bu yüzden sinema dünyasında oldukça etkili kullanılan bir araçtır. İnanlım veya inanmayalım, film müzikleri beynimizi et...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Valdayo, Á. C. (2017). La influencia de la música y el ejercicio físico en la preparación física y psicológica. Revista de Educación, Motricidad e Investigación, (6), 3-18.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.