Logo image
Logo image

Kuş Korkusunu Yenmek İçin Üç Yöntem

4 dakika
Kuş korkusu günlük hayatınızı zorlaştırır. Bugünkü yazımızda, bu problemi yenmek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.
Kuş Korkusunu Yenmek İçin Üç Yöntem
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ornitofobi yani kuş fobisi, bu korkuyu yaşayan kişilerin hayatını ciddi anlamda etkileyen ve mantığa dayanmayan bir reaksiyondur. Bu korkuya sahip kişiler kuşları görmeye katlanamaz. Ancak çoğu fobide olduğu gibi, bazı yöntemlerden faydalanarak kuş korkusunu yenmek mümkündür.

Korkunuzla yüzleşmek için önce efor göstermeye niyetli ve bu korkuyu yenmekte ısrarcı olmalısınız. Çünkü bu çok komplike ve hassas bir süreçtir. Fobiler, üzerinde çok çalışılması gereken bir problemdir; kişinin günlük yaşamını ciddi anlamda etkileyen anksiyete bozukluğu olarak tanımlanır. Bu yüzden, üstesinden gelmenin en iyi yolu profesyonel yardım almaktır.

“Bir gün gelecek ve ornitofobi gerçek bir engel olarak görülecek ve ev sahibinin bina üstüne kocaman bir ağ koyması yasal bir kural olacak. Bu da hiç iyi olmayacak çünkü ben ağlardan da korkarım.”

– The Big Bang Theory’den Sheldon

Kuş korkusunu yenmek için ne yapmalı

Çoğu korkunun ve fobinin kökeninde travmatik deneyimler, bilgisizlik ve öğrenilmiş davranışlar yatar. Bu yüzden fobi tedavisinin hedefinde, korkuyla ilişkilendirilen şeyle ilgili pozitif ya da nötr bir deneyim yaratmak yatar.

Çeşitli psikolojik teknikler farklı stratejiler kullanılır. Bunlardan biri, hayvanla ilgili daha çok şey öğrenerek ve gizeminden arındırarak yeni duygular geliştirmektir. Yani, nihai hedef korku duyduğunuz şeyle daha rahat bir şekilde temas kurmaktır. Bu çalışmaları otonom bir şekilde ve boş zamanlarınızda yapabilirsiniz. Ancak, çok ciddi bir fobiye sahipseniz bir rehber eşliğinde yani profesyonel donanıma sahip bir psikologla görüşmeniz daha iyi olur.

Bu çalışmalar, kendi kendinize uygulayabileceğiniz şeyler mi yoksa psikologdan yardım mı almanız gerekiyor bunu önceden değerlendirdiğiniz sürece kuş korkusunu yenmek için işinize yarayacaktır.

Some figure

1. Kuş korkusunu yenmek için kuşlar hakkında bilgi edinin

Kuşlar hakkında bilgi edinin, özellikle de korktuğunuz belli bir tür varsa onunla ilgili gizemleri ortadan kaldırın. Davranışları, hayatta kalma stratejileri ve doğadaki rolleri hakkında bilgi edinmek korkunuzu azaltacaktır.

Zararsız kuşlar hakkındaki bilgileri okumakla başlayabilirsiniz. Bu hayvanların saldırganlaşabileceği koşulların bilincinde olmak kesinlikle daha çok kontrolde hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, kuşun yaşadığı çevre ve insanlara yaklaşabileceği ortamlar hakkında bilgi edinmek de işinize yarar.

Bu bilgiler ışığında kuşlara olan bakışınız değişecek ve olumlu yönlerini görmeye başlayacaksınız. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinerek aklınızdaki mitleri yıkabilirsiniz. Evdeki örümceklerin derimizi delerek içeri girdiği efsanesinde olduğu gibi, aslında onlar da insanlara saldırmak yerine kaçmayı tercih ederler.

2. Yavaş yavaş temas kurun

Kuşlarla etkileşime girebileceğiniz yolların bir listesini yapın. Onlarla ilgili sizi korkutan 10 şeyi yazın. Listede bir numarada sizi en az korkutan şey olsun, mesela kuş çizimi gibi. 10. sıraya ise en çok korktuğunuz, yani karşınıza bir kuş çıktığında yaşadığınız korkuyu koyun.

Bu unsurlara yavaş yavaş zaman içinde alışmaya çalışın. Bu yönde bir plan belirleyin; her gün buna ne kadar zaman harcadığınızı ve ne kadar süre boyunca devam ettiğinizi not edin. Ayrıca anksiyete seviyeniz azalana kadar aynı uyarıcıyla etkileşime girmeye devam edin. Bunun için anksiyete düzeyinizi 1 ile 10 arasında puanlandırın ve bunu her seferinde yapın.

Böylece birkaç denemeden sonra beşten düşük puan verdiğinizde sizi daha çok rahatsız eden uyarıcıya geçebilirsiniz. Fakat anksiyeteniz azalmıyorsa aynı unsurla devam edin. Puanı düşürene kadar listenizdeki bir sonraki korku unsuruna geçmeyin. Bu noktada rahatlama egzersizleri yapmak çok önemlidir. Bunu yapmak korkunuzla yüzleşmeye çalışırken çok işinize yarar.

Anksiyetenizde herhangi bir azalma yoksa ya da bir süre geçtikten sonra hiç ilerleme kaydedemiyorsanız psikolojik destek almanız gerekebilir. Aksi takdirde, kendinizi yeterince güçlü hissediyorsanız 10 puana gelene kadar yukarıda bahsettiğimiz önerileri uygulayın.

3. Yaklaşmaktan keyif alın

Listenin 10. sırasına ulaşmadan önce basit uyarıcılarla ilgilenirken muhtemelen zaten bir kuşa yaklaşmış olmalısınız. Bu noktaya ulaştıysanız kuş fobinizi yenmede çok önemli bir adım atmışsınız demektir. Şimdiki adım ise negatif duyguların yerine pozitif duygular koymak ve bu hayvanlardan birine iyice yakınlaşmaya çalışmaktır. Sakin kalın ve kaçmaya çalışmayın.

Kuşa yakın durun ancak belli bir mesafeyi de koruyun. Anksiyeteniz izin veriyorsa biraz daha yaklaşın. Kuşlar hakkında bilgi edindikten sonra farklı türleri ayırt edebilecek hale gelir ve güvende olduğunuzu hissedersiniz. Bu adımda ek olarak, kuşların tamamen özgür olmadığı bir kuş barınağını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir hayvana yaklaştığınız zaman onu izlemek ve fiziksel özelliklerini, renklerini ve hepsinden önce davranışlarını incelemek için bu fırsatı değerlendirin. Muhtemelen, kuşların arasında olduğunuzda başınıza kötü bir şeyin gelmeyeceğini anlayacaksınız. Hatta kuşlar sizden korkacak ve yanınıza bile yaklaşmayacaklardır.

Bu yüzden, ani hareketler yapmaktan kaçının ve rahat bir şekilde durun. Ayrıca, size biraz garip de gelse, hayvanla konuşmak daha rahat hissetmenizi ve onu arkadaşça görmenizi sağlayacaktır.

Some figure

Kuş korkunuzu analiz edin

Kuş korkunuzu bu alıştırmalarla yenebilirsiniz. Yine de, en önemli şey sınırlarınızın farkında olmak ve bunları aşmak için kendinizi fazla zorlamamaktır. Herhangi bir noktada rahatsız hissederseniz bir adım geriye çekilin. Bir sonraki adım olarak profesyonel yardım almayı düşünün.

Yine de bu korkunuzu kendi başınıza yenebilirsiniz ve bu da size çok iyi gelir çünkü öz güveninizi yükselteceği için kendinizi daha güvende hissedersiniz. Böylece daha güçlü hisseder ve sadece bu korkunuzu değil diğer korkularınızı da kontrol edebileceğinizi görürsünüz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.