Logo image
Logo image

Yenmeniz Gereken En Zorlu Rakip Kafanızın İçinde

2 dakika
Yenmeniz Gereken En Zorlu Rakip Kafanızın İçinde
Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2017

Sorunlarımın üstesinden gelmek için yenmem gereken en zorlu rakip içimde. Başım, ona sunmadığım bu fırsat için bana haykırıyor, ama yine de ben, var olmayan hayaletleri suçlamakta ısrar ediyorum. Ya da var olsalar bile, onlara güç veriyorum.

Ben önüme serili seçenekleri incelerken, bariyerleri kabul ettikten sonra iyiliğim için, onların üstünden atlamanın en rahat çözüm olacağını anlıyorum. Unutmayın sonuçta, dış düşmanlar üstesinden gelinmesi gereken kabuslardır fakat iç düşmanlar anlayış ve güç arar.

Korkularınızı kontrol edin

Onu anladığımı ve korkumun, en inatçı rakibimin, bu savaşı kaybettiğini hayal edin. Neden olmasın? Beni yavaşlatan korkular, sadece beni yere düşmüş halde görmek istedikleri için üstümde bir güce sahip. Öte yandan, onlar, adını koyduğum, kontrol edebildiğim ve cesur bir özsaygı inşa etmek için araç olarak kullandığım korkulardır.

“Korkan kişiye korkak demeyin, onlara sadece sarılın ve deyin ki, diğer her şeyden farklı olarak, canavarlar sen onlara isim verdiğin için var olurlar.”

– Elvira Sastre

Some figure

Bir sürü hayal kurduğumuz ve onlara asla yaklaşamayacağımıza, çünkü şartların ya da insanların bizi engelleyeceğine inandığımız milyon tane zaman olmuştur. Fakat gerçek şu ki, bu zamanların çoğunda diğer insanların üstümüzde sahip olduğu, bizim onlara verdiğimiz bu etkinin farkında değilizdir ve onların gözlerinin içine bakarsak şartlar daha az kasvetli gelir.

Zorluğu motivasyon olarak kullanın

Şartlar ya da insanlar ya da ikisi de problem haline gelebilir. Ben, mesela, bunların her çeşidine sahibim ve yüksek ihtimalle benimkiler, sizinkilerden farklılar çünkü farklı tecrübelerden geçtik. Aynı zamanda, zorluklar görecelidir; size küçük gelen bir şey beni boğabilir.

Bunun üstüne, aynı zamanda hepimizin evrensel bir duygusal varış yeri vardır: sağlık ve duygularımızın dengesi. Beceriksiz olduğumu düşünmeye başladığım zaman, ki doğru düşündüğümden çok yanlış düşünürüm, bir şeye ihtiyaç duyarım ama ona ulaşmaya gücüm yetmez… Kafamın içinde devasa bir rakip yaratırım.

“Zayıflıklarımızın yerine irademizi koymak zorundayız.”

– Carlos Slim

Some figure

Acımasızca kendi düşmanımız haline gelmekten daha kötü bir duygu yoktur. Bu sebeple, neden tüm bu terslikleri motivasyon olarak kullanmayayım? Bana engel olan tüm taşların bir listesini yapmak ve onlarla, beni gökyüzüne daha yakın ve yeryüzüne daha az bağlı hissettiren bir yer inşa etmek planım var.

Mutluluğunuz kendi ellerinizde

Eğer yenmem gereken en büyük rakip kendim isem, kazanma isteğimle savaşmaya karar verdim. Daha cüretkat olmaya çalışacağım, eski defterleri kapatacağım, garezi ve nefreti reddedeceğim, yalanlarla işimi bitireceğim ve hepsinden öte, beni kırmaya çalışan dış yargılara kapımı kapatacağım.

Some figure

Dış düşmanlar büyüdükçe iç düşmanlar da aynı şekilde büyür. Sanki, korunmasız olduğunuz anı keşfetme yöntemleri varmış gibidir ve bu sebeple ileri gitmenizi engelleyecek şekilde sizi bağlarlar. Bu sebeple, yapmak istediğim ilk şey kendimi kırmaktan kaçınmak ve kendime, kendimin en yakın arkadaşı olma fırsatı vermektir.

Mutluluğum benim elimde olsun istiyorum. Dışarıdan maruz kaldığım yeterince dış, serbest zarar yok mu? Neden kendime set çekeyim? Neden kendimi hayal kurmaktan ve o hayali gerçekleştirmekten alıkoyayım? Ve bir sürü yıldız aynı hizada olmayı diledi.

“Ben kendimi kurtardım: sen beni öldüremeyeceksin.”

– Nerea Delgado

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.