Kötü Bir Psikolog Çok Büyük Zararlar Verebilir

Kötü Bir Psikolog Çok Büyük Zararlar Verebilir

Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2019

Bazen, sağlık çalışanlarına neredeyse körü körüne güveniyoruz. Bilişsel psikolog Daniel Goldstein, psikolojiyi “kendi zihniniz için kılavuz niteliğindeki bir el kitabı” olarak tanımlıyor. Fakat bu kitapçık, kötü bir psikologun eline geçtiğinde neler olabilir?

Mantıklı düşünüldüğünde, kötü bir psikolog, başka herhangi bir doktor gibi ruhunuza çok fazla zararlar verebilir. Kötü bir doktor, fizik tedavi uzmanı veya terapist sizi daha iyi hale getirmeyi başaramadığı gibi, aynı zamanda sorunu daha da kötüleştirebilir.

Varoluşçu psikolog Victor Frankl, “iyatrojenik nevroz” terimini, kötü bir psikologdan kaynaklanan sorunlardan bahsetmek için kullanır. Ancak bu tip durumlarda sorun çözümünde yalnız mıyız? Eğer bir doktor veya terapist değilseniz, onlardan kaynaklanan sorunları nasıl aşabilirsiniz?

Kötü bir psikolog nasıl tespit edilir?

Kötü bir psikologu saptamak için mesleği iyi tanımaktan daha iyi bir şey yoktur. Bunu yapmak için, kendinizi Juan Armando Corbin’in eline bırakın. Örgütsel psikoloji ve koçluk alanlarında uzman olan Corbin, kötü bir terapisti tespit etmek için birkaç kilit noktayı ortaya çıkaran bir liste geliştirdi.

Kendinizi yargılanmış mı hissediyorsunuz?

Terapistiniz sizi yargılamak için o konumda değil. Onun görevi, sizi anlamak, size kendi istediklerini yaptırmak değil. Görüşlerinizi paylaşmak zorunda değiller, ancak empati kurmak durumundalar. Anlayış ve uygun yaklaşımlarla size yardımcı olabilirler, ancak sizi eleştirmeye başladılarsa, bu onların çizgiyi aştığını gösterir.

yardım eli kendinizi daha kötü hissettirmemeli

Size yardım edemiyorlar mı?

Psikoloji alanında birçok farklı uzmanlık alanı vardır. Profesyoneller çok çeşitli durumlarla karşılaşabilirler; ancak eğer uygun becerilere sahip değillerse, onları görmeyi bırakmak en iyisidir.

Unutmayın, psikoloji ile ilgili neredeyse her sorunda uzmanlaşmış olan psikologlar vardır. Bununla birlikte, bir psikologun bir çok problem karşısında çeşitli becerileri olduğu, ancak asıl uzmanlıklarının spesifik bir alanda olduğunu da bilmek gerekir.

Kendilerine fazla mı odaklanıyorlar?

Terapistiniz kendisine fazla odaklanıyorsa, muhtemelen çok iyi bir terapist değildir. Bazı profesyoneller dürüst bir atmosfer yaratmak ve hastayla ortak bir zemin bulmak için kendi yaşamlarındaki örnekleri kullanıyorlar ancak sizin probleminizle hiçbir ilgisi olmayan kendi kişisel başarılarını ve deneyimlerini çok fazla anlatmaya başlamışlarsa, bu onların aradığınız kişi olmayabileceğini gösterir.

Sağlıklı bir duygusal bağ kurabiliyorlar mı?

Terapist hastayı rahat hissettirmelidir, ancak duygusal sınırları da aşmamalıdır. İlişkide güven duyulması gerekiyor, ancak kesinlikle bu profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Örneğin fiziksel çekim, birçok psikoloji dalında başarılı bir terapinin önünde büyük bir engel olarak düşünülür.

iletişimde bağ kurmak önemlidir

Sizi düzgün bir şekilde dinliyorlar mı?

Bir psikolog, hastasını kendini vererek dinlemezse ona nasıl yardımcı olabilir? Duygularınız terapi esnasında savunmasızdır ve kendinizi bir profesyonele açtığınızdan duyarlıdır.

Bu nedenle, beş duyusunun her biri ihtiyatlı olmalıdır. Tüm sözcüklerinizi ve hareketlerinizi nasıl yorumlayacaklarını bilmeleri ya da en azından dikkatlerini tüm bu amaca hizmet etmeye adamak zorundadırlar.

Aksi takdirde, sizinle bağlantı kuramayacaklar ve sorununuzun tedavi edilmesine yardımcı olabilecek önemli ayrıntıları gözden geçirecekler.

“Şu anda bulunma yeteneği zihinsel sağlığı için önemli bir şeydir.”

– Abraham Maslow

Sorununuzun onlar için gerçekten önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

Bir kimse için önemsiz olan bir şey, başkaları için çok büyük sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple psikolog, hastanın tüm sorunlarını doğru bir şekilde değerlendirmelidir. Sorunları küçümserlerse, hastanın semptomlarını iyi anlayamaz ya da uygun tedaviyi sunamazlar.

Size diğer hastalardan bahsediyorlar mı?

Terapistler hastalarıyla gizlilik içinde olmalılar. Sorununuz hakkında diğer hastalarla asla konuşmamalıdırlar. Dolayısıyla, tedavi ettikleri diğer insanlarla ilgili size özel bilgi verdiklerini düşünüyorsanız, bu hatalı eylem anlamına gelir ve bunları şikayet etmeniz bile mümkündür.

Değer yargılarınızı anlıyorlar mı?

Herkesin kendi değer sistemini vardır ve sizinkinin psikologunuzla uyumlu olmaması mümkündür, ancak bu farklılık onlara sizin değerlerinizi sorgulama hakkı vermez. Psikologunuz sizi yargılıyorsa ve inançlarının sizinkinden daha iyi olduğunu düşünüyorsa, bu bir hatadır. Fikirlerinizden hoşlanmayabilirler ancak bunlara saygı göstermeleri gerekir.

dinlemek sanattır

Sizi diğer profesyonellere yönlendiriyorlar mı?

Bazı sorunlar tam olarak psikoloji ile çözülemez. Beslenme uzmanları gibi diğer profesyoneller de size çok yardımcı olabilir. Ya da terapistin size daha fazla tavsiye sunamadığı durumlar olabilir.

Bu noktada sizi başka bir uzmana yönlendirmelidirler. Eğer yapmazlarsa, bu da hatalı bir uygulamadır.

“Psikoloji, bir hedefe ulaşılma olasılığını ölçmeye yardımcı olur.”

– Edward Thorndike

Bu yüzden, kötü bir psikologun elinde olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen bırakın. Size hiçbir iyiliğinin dokunmayacağından emin olun. Psikologunuzun bu özelliklere sahip olmadığından emin olun çünkü maalesef kendine terapist diyen herkes size yardımcı olamayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.