Logo image
Logo image

Mutlu Olmanın Zamanı Geldi Artık!

2 dakika
Mutlu Olmanın Zamanı Geldi Artık!
Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2017

Mutlu olmaya başlamaya karar vermek için her an doğru bir zamandır. Hatta içinde bulunduğunuz an, dizginleri elinize alıp kendiniz için belirlediğiniz tüm hedeflere doğru uçuşa geçmeniz için en doğru andır. Çünkü bir yıldıza ulaşmanın tek bir yolu var, o da onu işaret etmekten geçiyor.

“Şu an”, yalnız başınıza kendinizle kalarak mutlu olmak için bir “fırsat” demektir, böylelikle başkalarına da zaman ayırabiliriz. Çok açıkmış gibi görünse de bu duruma zıt bir halde, daha mutlu olabilmemiz gereken bir dünyada daha çok mutsuz yüzler görüyoruz.

Mutlu olmak için hiçbir zaman geç değildir

Genellikle başımıza ne gelirse gelsin ruh halimizde farklılaşmalara yol açar, çünkü güzel şeyler güzel olmayanlarla yer değiştirir. Ancak mutlu olmamız bu değişikliklerin nedeni ise, diğerlerinden üstün bir şekilde öne çıkar: mutluluğu meydana getiren küçük damlacıklar vardır ve herhangi bir günü güneşli bir hale getirebilir.

Bu mutluluk damlacıkları en beklenmedik durumlarda bulunabilir, en beklenmedik yerlerde, en göze çarpmayacak olan şeyler olarak kabul ettiklerimiz: bir detay, bir sarılma, bir yemek, bir anı… Herkesin kendine göre mutlu olma örnekleri vardır.

Some figure

İşte bu, tam da neden mutlu olmak için geç olmadığını ve mutluluğun her an ortaya çıkabileceğini gösterir. Buna ek olarak bu mutluluğu elde etmek onu aramak için harcanan çabaya dayalı değildir, ancak mutluluğun görünmek için beklediği yeri bulurken sahip olunan tavır önemlidir. Mutlu olmak spontanedir, ama mutlu olma seçeneği her an olmalıdır.

“Herhangi bir zaman diliminde mutlu olma seçeneği önümüzde, sadece mutlu olmayı seçmeliyiz.”

– Steve Maraboli

Mutlu olmak istiyorum, bunu yapabilirim ve bunu hak ediyorum

Diğer taraftan mutluluk bir ücrete tabii değildir veya en azından bunun için bir ödeme yapmanız gerekmez. Aslında mutluluk, sahip olduğumuz en büyük hediyelerden biridir; herhangi bir uyarı olmadan sahip olduğumuz şeylere daha çok değer vermemizi sağlar.

Bir armağan olarak, herkesin mutluluğu ve sevgiyi kabul etme kabiliyeti vardır. Sadece bazen bunun pek de farkında olmuyoruz. Bu bağlamda mutlu olmayı isteyebiliriz ancak onu elde etmemize yardımcı olacak anahtarları bulamıyoruz. Dibe vurduğumuzu sandığımız anlar bunlardandır.

“Mutluluk, nadiren gerçekleşen büyük rüzgarlarla düşen meyveler gibi değildir, her gün ortaya çıkan küçük kazançlarla oluşur.”

– Benjamin Franklin

Bununla birlikte acı çekmenin aslında bir seçenek olduğunu anlamaya yatkın olduğumuz zaman daha uygun bir tutum benimseyebiliriz. Mutluluk genel bir rahatlama biçiminde gelir.

Some figure

Her gün daha mutlu, daha insan gibi

Acı çekmek, hatalar ve düşüşler bizim daha çok insan gibi hissetmemize yardımcı olur. Düşünüleceği gibi sonsuz mutluluk pek de mantıklı gelmiyor. Mutlu olmak aynı zamanda mutsuz duyguları da yaşamak anlamına gelir çünkü insan olarak büyümek için denge gereklidir.

“Hayattaki en büyük mutluluk, olduğumuz şey için ya da olduğumuz şeye rağmen sevildiğimiz kanısına sahip olmaktır.”

– Victor Hugo

Bazen yakınımızdaki insanların tüm eksikliklerimize ve yaptığımız hatalara rağmen neden hala bizi sevdiklerini merak ederiz. Ancak yanınızda kalmaya devam eden insanlar, sizin daha mutlu olmanız için daha çok insan olmanız gerektiğini yani hatalı da olmanız gerektiğini bilirler.

Mutluluğu bulmak, içi ağaçla dolu olan bir alanı görmek ve hala orada ışık saçabilmek gibidir. Bu nedenle ‘artık benim mutlu olma sıram’ tavrına sahip olmalısınız, çünkü ormanı aydınlatmaya yeten küçük bir güneş ışığı demeti kendi başına da oldukça yeterlidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.