Logo image
Logo image

Farklı Olmak Sorun Değildir

2 dakika
Farklı Olmak Sorun Değildir
Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2017

Bir çocuğun kendini farklı hissetmesi kötü bir şey değildir; zira hepimiz eşsiz ve özeliz. Ama hiçbir anne baba, çocuklarının kendini başkalarından eksik hissetmesine dayanamaz.

İşte bu nedenle, kızlarının sol kulağının işitmediğini ve sağ kulağıyla da beyni arasında bilgi aktarımında sorunlar yaşadığını fark ettiklerinde Charlotte Campbell’in anne babası, kızları için koklear implant seçeneğine karar verdi.

Bu durum, kızlarının dış görünüşünü farklılaştırdı ve anne babası, bunun bir sorun olmasını istemiyordu. Dört yaşındaki Charlotte’un kendini bu kadar kötü hissetmemesi için babası, kafasını tamamen kazıtarak tıpkı kızınınkine benzer bir koklear implant dövmesi yaptırdı.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi koklear implantlar, sadece sesleri yükseltmeye yarayan işitme cihazları değildir. Takılıp çıkarılabildikleri için daha fazla göze batmaktadır bu cihazlar. Ayrıca beynin düzgün çalışmayan kısımlarının görevini de üstlenir. Yorumlanması gereken sesleri beyne gönderir.

Some figure

Bir kız çocuğunun tebessümüne yansıyan sevgi

Charlotte’un babası Alistair Campbell, NZ Herald ile yaptığı söyleşide bunu, kızına duyduğu sevgi nedeniyle yaptığını ve şu anda saçlarını tekrar uzatsa da kızı dövmeyi yeniden görmek istediği zaman saçlarını tekrar kazıtmakta tereddüt etmeyeceğini anlattı.

Charlotte’un annesi ise bu tür bir teknolojik destekle yaşamaya alışmış çünkü daha iyi duyabilmek için işitme cihazı kullanması gereken Lewis adında sekiz yaşında bir oğlu daha var.

Bu tür müdahalede ve desteğin en önemli yanı, çocuğun yaşam kalitesini iyileştirmesi ve durumları nedeniyle toplumdan soyutlanmalarına engel olması.

Tamara, dansçı olmak isteyen işitme engelli bir kıza dair bir kısa film

“Tamara”, işitemeyen ama dansçı olmak isteyen bir kızın hikayesine dair çok güzel bir kısa film. İçinde bulunduğu koşullara rağmen müziği duyabiliyor ve onu dans yoluyla ifade edebiliyor.

Bu kısa film bize her çocuğun ve yetişkinin hayallerini keşfetmesi ve o hayallerin gerçek olabileceğine inanması gerektiğini öğretiyor. Hiç kimse hayal kurmak ve kendini iyi hissetmek konusunda bir başkasından daha az yetenekli değildir.

Koşullarınız ne olursa olsun, farklı hissetmek ama asla hiç kimseden eksik hissetmemek için çabalamalısınız. Farklılıklara izin vermeyen bir dünyada yaşamanın getirdiği güçlükleri ancak böyle aşabilirsiniz.

Her şey en iyi özelliklerinizi ortaya çıkarıp fırsatlar yaratmak için onları kullanmaktan ibaret. Ayrıca sevdiklerinize yardım etmek için koşulsuz sevginizi kullanmakla ilgili.

Her anne, baba,kardeş, arkadaş ve dünyadaki herkes, farklılıklarının bir engele dönüşmesine engel olabilir. Bireyselliğinizi ortaya çıkararak, çeşitlilik dolu bir dünyada yaşadığınızı gösteren davranışları teşvik edebilirsiniz.

Bugün paylaştığımız hikayede gördüğünüz gibi başkaları için muhteşem şeyler yapabilirsiniz çünkü o küçük eylemler, birinin dünyasını tamamen değiştirebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.