Kendinizi Şımartmak için 3 Kolay Adım

Kendinizi Şımartmak için 3 Kolay Adım
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şu sıralar kendinizi şımartmak  öncelik sıranızın en tepesinde olmayabilir, fakat olmalı. Belki de kendinizle ilgilenmek istiyor da olabilirsiniz ama görev çağırır ve “zaman harcamak” istemezsiniz. İş, eğitim, aile, partneriniz… Her biri önemlidir ve dikkatinizi hak eder fakat unutabileceğiniz şey sizin de dikkati hak ettiğinizdir. Kendinizi şımartmak istemek bencilce değildir.

Aslında, kendinizle ilgilenmek sadece kabul edilebilir bir şey değildir, gereklidir de. Mümkün olan her yönden kendinizi şımartmaktan bahsetmiyorum, kendinizle ilgilenmek ve kendinizi pohpohlamanızdan bahsediyorum. Kendinizle ilgilenmek için ekstra çaba sarf etmeniz gerekmiyor, ufak detaylar da işi halledecektir. Başkalarıyla ilgileniyorsanız, onların ihtiyaçlarını karşılamaktan ve onları mutlu etmekten hoşlanıyorsanız neden kendiniz için de aynısını yapmayasınız ki?

“Aptallıkların en büyüğü, sağlığı, mutluluğun diğer herhangi bir türü için feda etmektir.”

– Arthur Schopenhauer

Kendinizi şımartmak için vakit harcayın

Kendinizi şımartmak tonlarca para harcayarak istediğiniz her şeyi almak demek değildir. Tam tersine, fiziksel, akli ve ruhsal sağlığınızla ilgilenmek demektir. Sevdiğiniz zararlı şeyler olabilir ve sizi rahatlattığını düşündüğünüz şeyler olabilir (uyuşturucular, alkol, tütün). Fakat bunları tüketirken yaptığınız en son şeyin kendinizle ilgilenmek olduğuna söz verebilirim.

Kendinizi şımartmak için ufak bazı önerilerimiz var. Bunları yapmak mutluluk hapı almak gibidir: tüm varlığınız için hoştur. Etkileri aşırı uzun süreli olmayabilir fakat enerjinizi artıracak ve ilerlemenize yetecek özgüveni sağlayacak kadar sürer.

Kendinize nasıl hissettiğinizi sorun

Nasıl hissettiğinizi bile bilmiyorsanız nasıl kendinizle ilgileneceksiniz? Duygu durumunuzu kontrol etmek işlerin nasıl gittiğini ve kendiniz için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için hayatidir.

kendinizi şımartın

Aynı başka insanlara nasıl olduklarını sorar gibi kendinize de aynısını yapın. Unutmayın: kendinize yalan söylemeyin, %100 dürüst olun. İyi olduğunuzdan emin olmak için gününüzden birkaç dakika ayırın. Bu, kendinizi şımartmak istiyorsanız atmanız gereken ilk adımdır. Hatta, gerçekten nasıl hissettiğinizi bilmek size bir sonraki şımartma seansında ne yapacağınıza dair bir fikir verir.

“Sağlık bir vücut durumudur. Sıhhat ise bir varlık durumudur.”

– J. Stanford

Kendinize masaj yapın

Bunu bilmiyor olabilirsiniz fakat kendi kendinize masaj yapmak diye bir şey vardır gerçekten de! Çok pratiktir çünkü istediğiniz her an yapabilirsiniz ve son derece yararlıdır. Ayrıca, sizden başka kim vücudunuzu ve ne hissettiğinizi daha iyi bilebilir ki?

İnternette gerginliği atmak için kendinize yapabileceğiniz ufak masajları anlatan binlerce video bulabilirsiniz. Ciddi ağrınız var ise mutlaka bir profesyonele gitmeniz gerektiğini de unutmayın. Fakat vücudunuzun bazı bölgelerindeki gerginliği atmak istiyorsanız kendinize masaj yapmak güzel bir çözümdür.

Masajlarınızın daha bölgesel olmasını istiyorsanız birkaç masaj aleti vardır. Sırtınız, ayaklarınız hatta suratınıza bile masaj yapmanızı sağlayacak elektronik aletler vardır. Kendinize yapacağınız masajları tamamlayacak ve daha da rahatlamanızı sağlayacak harika aletlerdir.

Küveti doldurun ve gerçek bir banyo yapın

Banyo yapmanın çok meşakkatli bir iş olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, yapacak çok işiniz olduğu için de banyo yapmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle duşa atlayıp gününüzü tamamlamaya karar verirsiniz. Fakat ara sıra küveti doldurup banyo yapmanın faydaları da vardır. Hatta stresli bir günden sonra vücudunuzu rahatlatmak için bir ritüele bile dönüştürebilirsiniz bunu.

kendinizi güzel bi banyo ile şımartın

Küveti doldurun, banyo tuzları, yağlar ve eklemek istediğiniz diğer ürünleri ekleyin. En sevdiğiniz müziği dinleyerek, makaleler okuyarak, en sevdiğiniz diziyi izleyerek veya sessizlik içinde banyonuzun keyfini çıkarabilirsiniz, seçim size kalmış! Bu vakti yüz bakımınızı yapmak ve saçlarınızı nemlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Banyo yapmak sadece estetik bir bakım olmaktan çok daha fazlasıdır. Akli ve ruhsal bir temizliktir. Kendinizle ve ihtiyaçlarınızla tekrar bağ kurmanıza imkan tanır.

Kitap okuyun

Bunu fark etmemiş olabilirsiniz fakat gün içinde çok fazla şey okuyoruz. İş belgelerinden, e-postalara, kullanım kılavuzlarından tariflere birçok şey. Bu nedenle bazı insanlar okumayı bir şımarma aktivitesi olarak görmezler fakat aslında öyledir.

Okumak başka yerlere ve zamanlara yolculuk etmenizi sağlayan harika şeylerden biridir, farklı gerçekliklerle ve insanlarla tanışmanızı sağlarlar. Bir süredir ilginizi çeken bir kitap seçin veya rastgele bir kitap seçin. Zihninizin rahatlamasına müsaade edin ve kendinizi hikayeye kaptırın.

Okumak zihniniz ve ruhunuzun dinlenmesine olanak tanır. Gerginliğinizi atmanıza, olayları farklı şekilde görmenize, yeni deneyimler edinmenize ve zihninizi açmanıza yardımcı olur.

Kendinizle ilgilendiğiniz için suçluluk duymayın

Kendinizle ilgilenmek yerine başkalarının bunu sizin için yapmasını beklemek oldukça bencilce olacaktır, değil mi? Başkalarını sevebilmek için kendinizi severek başlayın. Günün sonunda kendinizi herkesten daha iyi tanıyacaksınız.

Her gün kendinize biraz zaman ayırmanız yapmanız gereken şeyleri daha istekle yapmanızı sağlayacak. Hatta, daha fazla enerjiniz olacak ve planladığınızın fazlasını yapabileceksiniz (elbette kendinizi çok da zorlamayarak). Daha üretken olmanız ve işiniz ile çalışmalarınıza daha odaklı olmanıza yardımcı olacak.

Neyi bekliyorsunuz? Bugün kendinizle ilgilenmeye başlayın! Vücudunuz ve zihniniz size teşekkür edecek.

“Mutlu olmayı seçtim çünkü böylesi sağlığım için iyi.”

– Voltaire

İlginizi çekebilir ...
Rahatlamanın Zihinsel Faydaları
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Rahatlamanın Zihinsel Faydaları

Günümüz toplumunda bunca sorumluluk ve yapacak şey arasında rahatlamaya biraz zaman ayırmak fiziksel ve zihinsel sağlığımız için gereklidir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.