Logo image
Logo image

Her Gün Kitap Okumanın 7 Faydası

3 dakika
Her Gün Kitap Okumanın 7 Faydası
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır María Hoyos
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Artık kitaplar her zamankinden daha fazla erişilebilir ve hatta ucuz. Hemen herkes için kitap okumayı kolaylaştıran farklı formatlar var (ciltli, ciltsiz, kitle pazar için basılan, dijital vb.). Kitaplar erişilebilir ve çok çeşitli… Peki ama okumaya ne kadar zaman ayırıyorsunuz? En son ne zaman kitap okuduğunuzu hatırlamıyorsanız, bir şeyler yanlıştır. Her gün kitap okumak, kaçırmamanız gereken avantajlara sahiptir.

Okumak sizi zihinsel olarak zenginleştirir ve beyninizin en üst düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Ancak dergi, gazete ya da en sevdiğiniz blogu okumaktan değil kitap okumaktan bahsediyoruz. Okumanın derin olması gerekir. Karakterleri, eylemleri ve bölümleri birbirine bağlamanız ve onları gerçek dünyayla karşılaştırmanız gerekir. Bu yazıda neden hemen bir kitap bulup okumaya başlamanız gerektiğini anlatacağız.

Her gün kitap okumak beyninizin en üst seviyelerde çalışmaya devam etmesine yardımcı olur.

Daha yüksek duygusal zeka

Okuma, maceralarına eşlik ettiğiniz tüm farklı insanlarla empati kurmanızı sağlar. Birçoğu zaten deneyimlediğiniz duyguları yaşamaktadır. Bu yüzden kendinizi onların yerine koymanız kolaylaşır. Tabii ki, kitap okumayı alışkanlık hâline getirdiyseniz gerçek hayatınızda insanlarla çok daha fazla empati kurabilirsiniz.

Some figure

Daha iyi bir kelime hazinesi

Bu, okunmanın en bilinen faydalarından biridir. Her gün yapmak, konuştuğunuz kelimeler ile okuduğunuz kelimeler arasında bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Ne kadar çok okursanız, o kadar fazla kelime öğreneceksiniz, özellikle de türler arasında dolaşıyorsanız.

Dünya ve kültür hakkında genel bilgi

İster kurgusal olmayan bir hikâye isterse gerçeğe dayanan bir kitap okuyun, bilginiz artacaktır. En fantastik hikayeler bile çeşitli efsanelerden, tarih ve dünyamızda var olan diğer hikayelerden ilham alır. Kitap okuyarak, sizin için yararlı olabilecek ya da ilginç bulacağınız bir ton bilgiye erişebilirsiniz.

Daha iyi yazarsınız

Bu, kitap okumanın bilinen başka bir yararıdır. Çok okumak daha iyi yazmanızı sağlar. Bir sürü yazım kuralını ezberlemekten daha ilginçtir. Bir kelimenin yazılışını ne kadar çok görürseniz, o kelimeyi yazmayı o kadar kolay hatırlarsınız.

Stresi azaltır

Her gün kitap okumak, yükümlülüklerinize (ve özellikle endişelerinize) bir mola vermek için çok faydalıdır. Sadece kendine zaman ayırmanın ötesine geçer. Ayrıca dikkatinizi, zihninizi tamamen yakalayan bir şeye odaklandığınız anlamına gelir. Kitapta neler olup bittiğine odaklandığınız için muhtemelen yapılacaklar listeniz hakkında en azından bir süreliğine pek fazla düşünmezsiniz.

Some figure

Eleştirel düşünce

Ne kadar çok okursanız,o kadar çok problemle karşılaşırsınız (elbette kurgudan ibarettir hepsi). Bu, bir çatışma olduğunda doğru bir tavır sergilemenize yardımcı olur. Kitaptaki karakterler problemle ilgili düşüncelerini anlatırlar ve bu sayede onların yanında mı yoksa karşısında mı olduğunuza veya fikrinizi değiştirmek isteyip istemediğinize karar vermeniz kolaylaşır.

Eğlence

Günümüzde hepimiz çok daha fazla görsel-işitsel içerikle muhatap oluyoruz, bu yüzden bazen hayal gücümüzün, en iyi görsel-işitsel içerik kaynağı olduğunu unutuyoruz. İşte kitap okurken hayal gücümüzü en üst seviyede kullanırız. Karakterleri ve gittikleri yerleri hayal etmek çok eğlencelidir, çünkü onları zevklerinize, deneyimlerinize ve arzularınıza uyarlarsınız.

Bu hedefe nasıl ulaşılır?

Alışkanlıklarınızdan biri değilse, kitap okumaya başlamak kolay değildir. Bazı insanlar bu alışkanlığı yitirmiştir, diğerleri ise hiç başlamamıştır. Artık okumanın önemli olduğunu bildiğinize göre bunu nasıl alışkanlık hâline getireceğinize odaklanabilirsiniz.

  • Okumanın keyifli olduğunu unutmayın. Bunu alışkanlık edinmediyseniz, okumanın eğlenceli, güçlendirici ve hatta öğretici olduğunu hatırlamak zor olabilir. Bunu görmek için kendinize bir şans vermelisiniz.
  • Her kitabı bir başarı olarak görmeye çalışın. Bir kitabı bitirme başarısından sonra aldığınız olumlu duygu, sizi bir başka kitaba başlamaya yöneltebilir.
  • Kitabınızı gittiğiniz her yere götürün. İster basılı bir kopya ister dijital olsun (basılı kopya elbette daha iyi olacaktır), kitabınızı hazır bulundurmak her zaman iyidir. İsterseniz, otobüste veya bir yerde beklerken telefonunuza bakmak yerine kitabınızı okuyabilirsiniz.
  • Yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunda kitap okuyun. Alışkanlıkları birleştirmek, onları daha güçlü ve uzun süreli yapar. Yalnız kaldığınız zamanı okuma zamanına dönüştürürseniz, bunu yapıyor olursunuz.
    Sevdiğiniz kitapları okuyun. Başladığınız her kitabı bitirmek zorunda değilsiniz. Bir kitaptan hoşlanmıyorsanız, okumamalısınız. Zamanınızı ilginizi yakalayan kitaplarla harcayın, çünkü okuma olumlu bir deneyim olmalıdır.
Some figure

Son olarak, bunun yavaş bir süreç olduğunu hatırlamak önemlidir

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.