Kendinize Nasıl Dikkat Edeceğinizi Öğrenmenin Vakti Geldi!

Kendinize Nasıl Dikkat Edeceğinizi Öğrenmenin Vakti Geldi!
Julia Marquez Arrico

Yazan ve doğrulayan psikolog Julia Marquez Arrico.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen etrafınızdaki şeylere kendinizi kaptırdığınız için çok önemli bir şeyi unutursunuz. Nihayetinde sonsuza kadar beraber olacağınız kişi kendinizdir. Bu nedenle kendinize önem vermeyi öğrenmeniz, sizin için elzemdir. Aslında çoğu kişi ruh haline önem verir ancak bazı kişiler kendilerini birinci sıraya koymayı bir bencillik olarak algılar. Ancak bu doğru değildir. Aslında gerçek şu ki, bu hayatta yapabileceğiniz en iyi yatırımı kendinize yapmalısınız. Önemli olan sizin ihtiyaçlarınız, sağlığınız ve ruh haliniz olmalıdır. Başkalarına göz kulak olabilmek için, kişi önce kendine dikkat etmeyi öğrenmelidir. Eğer siz kendinize gereken önemi verirseniz, başkalarına daha çok faydanız dokunacaktır.

Günün saatlerini başkalarını merak ederek ve onlar hakkında endişelenerek geçirmek, en içten yaptığınız eylemlerdendir. Ancak bu sürekli bir hal aldıysa artık, duygularınızı yok etmeye başlar. Eğer kişi hayatının büyük bir kısmını başkaları hakkında endişelenerek geçiriyorsa, bir noktada kendisini düşünmeyi bırakacaktır. Bunu nasıl yaptığını bile unutabilir. Bu nedenle bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi size anlatacağız. İyi bir ruh haline sahip olmak istiyorsanız eğer, bunu yapabilecek hale gelmeniz gerekir.

“Geçmişe dönüp baktığınızda oto-kontrolünüz, yargılama beceriniz, cömertliğiniz ve bencillikten uzak tavırlarınız daha da gelişmişse eğer, sizin için bundan daha güzel bir tatmin duygusu olamaz.”

– Ella Wheeler Wilcox

kağıttan kalp

Kendinize önem vermek zor bir iştir, peki neden?

Çoğu zaman başkalarının hareketlerine, kararlarına ve yargılarına göre hareket edersiniz. Bu yüzden kendi ihtiyaçlarımızı gidermeyi bir noktada bırakırsınız ve hatta bu ihtiyaçları iyice unutursunuz. Bu tıpkı sürekli yaptığınız bir aktiviteyi bir anda bırakmaya benzer. Bir süre sonra yeteneklerinizi kaybeder ve hamlaşırsınız. Kendinizle ilgilenmeyi ne kadar sevdiğinizi dahi unutursunuz. Eğer kendinizi dinlemeyi bırakırsanız, ihtiyaçlarınızı bilemez hale gelirsiniz. Bu durum, hayatının çoğunu çocuklarını ve aile üyelerini düşünerek geçiren ve buna göre yaşayan kişilerde oldukça yaygındır. Bu insanlar eğer başkalarını düşünmeyi keserse depresyona bile girebilir. Kendilerine ne olduğunu anlamadan bu konuda anksiyete üretmeye başlarlar.

Kendilerini düşünmeyi beceremeyen kişiler bu konuda destek almak için terapilere gider. Bu kişiler genellikle kaybolduklarını düşünerek bu desteği almaya karar verir. Sanki yönünüzü kaybetmişsinizdir, biri önünüzü kesmiştir. İçinde olduğunuz bu kafesten çıkmak mümkün değilmiş gibi gelir. Aslında tam şu anda kendinize dikkat etmeniz gerekir, ancak bunu nasıl yapacağınızı unutmuşsunuzdur. Bu his kişiye hedefler koydurabilir ancak kişi nereden başlayacağını bir türlü bilemez. Her şey onun için tanınmaz bir haldedir.

“Dünyada gelişebileceğine emin olabileceğiniz tek şey kendinizdir.”

– Aldous Huxley

Kendinize nasıl önem vereceksiniz?

Eğer ruh haliniz iyi bir durumda olsaydı, etrafınızdaki zorluklara daha rahat göğüs gerebileceğinizi fark ederdiniz. Tüm o engelleri aşmak çok daha kolay olurdu. Ve kabul edin, bunu gerçekleştirmek hala sizin elinizde. Eğer sizi merak eden ve size önem veren bir partneriniz, aileniz, arkadaşlarınız veya çocuklarınız varsa bu harika bir haber, bu şekilde olması sizin için her zaman en iyisi olacaktır. Ancak bu durum  herkes için aynı değildir ve insanların sürekli sizi düşünmesini bekleyemezsiniz. Bu size düşen bir görevdir ve bunu ilk sizin başlatmanız gerekir. Bu nedenle bu yazıda, kendinize nasıl önem vereceğinizi gösteren 7 maddeyi size anlatacağız.

1. Çevrenizi organize edin, bu aslında gerçek sizi yansıtır

Evinizi, odanızı, çalışma alanınızı veya genel olarak etrafı derli ve toplu tutmak bu konuda atacağınız ilk adım olacaktır. İçinde bulunduğunuz ortam davetkar ve ilgi çekici olmalıdır. Düzensizlik, kısık ışık ve soğuk hava rahatsız hissetmenize neden olacaktır. Bu şekilde yaşıyorsanız eğer, her geçen gün daha da rahatsız hissetmeye başlarsınız. Sonunda durumunuz giderek kötüleşmiş olur.

2. Her gün bir süreliğine rahatlamaya çalışın

Çoğu insan hiç vakti olmadığından yakınır. Bu cümlenin bir kısmı doğrudur, ancak zaman dediğiniz şey artırabileceğiniz, planlayabileceğiniz bir şeydir. Bu demek oluyor ki, konu kendinize önem vermeye geldiğinde her gün sadece 10 dakikanızı rahatlamaya ayırmanız oldukça mümkündür. Bir çay veya kahve içerken bir yandan telefona bakabilirsiniz. Ancak sizi rahatsız etmeyecek şeylere bakmaya özen göstermelisiniz. Günün bu rahatlama seansı sabah, öğlen veya akşam olabilir. Günün hangi saatinde yaptığınızın hiçbir önemi yoktur.

3. Gülmeyi rutin hale getirin

Kendinizi güldürmeye çalışın. Televizyon, sinema, radyo programı veya bir podcast, ne olduğunun bir önemi yok. Önemli olan şey, o mizah duygusunu size veren bir kanal bulmanız. Her gün gülmeye çalışmanın etkisi inanılmazdır ve daima olumludur. Bu neşeli davranışın günlük modunuz üzerinde ne kadar etkili olacağını göreceksiniz. Proaktif bir hale gelip hep sizi eğlendiren şeylerin peşinde olacaksınız. Onların sizi bulmasını beklemeden siz onları bulacaksınız.

4. Negatif insanlardan ve duygulardan uzaklaşın

Kendinize önem vermeye başladığınızda, sizi üzen şeylerden uzak durmaya çalışmanız gerektiğini fark edeceksiniz. En yakınınızda olumsuz düşünceler yayan toksik arkadaşlarınız varsa, bu insanlarla aranıza bir sınır çizmeli ve mesafe koymalısınız. Kendi mutluluğunuza ulaşmaya çalışırken bu tür kişilerle çevrili olmak bu işi başarmanızı zorlaştıracaktır. 

5. İlişkilerinizi gözden geçirin ve bazı insanlara zaman ayırın

Toksik ilişkilerle aranıza mesafe koyduktan ve onların olumsuz düşüncelerinden uzaklaştıktan sonra, hangi ilişkilerinizin sizi iyi hissettirdiğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu ilişkilere zaman ayırabilirsiniz. Arkadaşlarınız veya partnerinizle buluşabilirsiniz, uzun süredir görmek istediğiniz bir aile üyesini görmeye gidebilirsiniz. Bu ilişkilere zaman ayırmak ve emek vermek kendinizi daha güvende hissetmenize neden olacak. Bu şekilde kendinize gereken önemi vereceksiniz.

6. Fiziksel egzersizler yapın, eğer buna vaktiniz yoksa yaratın!

Psikolojik anlamda dengeyi bulmanıza ve modunuzu iyileştirmeye yardımcı olacak en iyi yöntem fiziksel egzersizlerdir. Psikolojik faydalarının yanında kişinin kendine olan güvenini de yükseltir. Bu şekilde daha iyi hissedeceksiniz ve dış görünüşünüzden memnun olacaksınız. Spor yapmak, şırıngayla pozitif duyguları bir anda almak gibidir. Kendinizi haftalık bir egzersiz programına adamanız sonucunda, çok hızlı bir şekilde bu bahsettiğimiz gelişmeleri gözlemleyebileceksiniz.

koşan kadın

7. Kendi ihtiyaçlarınıza kulak verin

Her şeyden öte, kendi ihtiyaçlarınıza yönelmelisiniz. Ne yapmak istiyorsanız öncelikle onu yapın, kendinize ihanet etmeyin ve bağlı kalın. Kendinize en iyi bu şekilde dikkat edebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı ertelemek ve sürekli olarak başkalarını ön sıraya koymak başta kolay bir seçenekmiş gibi gelebilir. Ancak uzun vadede bu durum daha kötü bir hal alacaktır. Nasıl hissettiğinizi, neyi istediğinizi ve neyin sizin için önemli olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bu ihtiyaçlarınızı nasıl gidereceğinizi gözden geçireceksiniz.

Son olarak, kendinize önem vermenin ve dikkat etmenin zor bir iş olduğunu size hatırlatmalıyız. Eğer daha önce hiç yapmadıysanız, nereden başlayacağınızı bilememeniz çok normaldir. Ancak cesaretinizi kaybetmeyin. Bildiğiniz gibi 21 gün boyunca yapılan bir eylem alışkanlığa dönüşebiliyor. Şimdi önünüzdeki 21 gün boyunca kendinize önem vermeyi bir hedef haline getirin. Bunu yaptığınıza asla pişman olmayacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.