Logo image
Logo image

Kendinizi Keşfetmeniz İçin İzleyebileceğiniz 3 Film

4 dakika
Kendinizi Keşfetmeniz İçin İzleyebileceğiniz 3 Film
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüzde zamanının bir kısmını dizi ya da film izlemeye ayırmayan kimse var mıdır ki? Sinemada ya da televizyonda bir film izlemek, boş zamanlarımızı güzel bir biçimde geçirmek için önemli bir aktivitedir. Ancak çoğu zaman bu filmler, izlediğimiz anda aldığımız keyif ya da zevkten daha fazla bir iz bırakmamaktadır.

Bu konuda sizler için iyi bir haberimiz var. Filmlerle ilgili sadece anlık keyif konusunun her zaman yukarıda belirttiğimiz şekilde sonuçlanması gerekmiyor. İzlediğiniz filme ya da analitik kabiliyetlerinize bağlı olarak, o anda size sunulanın çok ötesinde birtakım düşünceler üretebilir ya da dersler çıkarabilirsiniz. Bu durum, tamamen kendimizi keşfetmemizi sağlayacak olan bu film listesi ile ne yapmak istediğimize bağlı olacaktır.

İyi bir filmin bizleri motive edeceğini, bizlere ilham kaynağı olacağını ve bizlerin değişim için harekete geçmemize yardımcı olacağının altını çizmemiz gerekir. Bu nedenle, üstünüze bir “battaniye” alarak koltuğunuza oturacağınız bir sonraki sefer, aşağıda sizler için hazırladığımız film listesinden faydalanabileceğinizi belirtelim.

Kendinizi Keşfetmeniz İçin İzleyebileceğiniz Filmler

1. Bay Evet

Genellikle çok fazla düşündürmeyen komedi filmleri ile ünlü olan aktör Jim Carrey, çok farklı açılardan ilham kaynağı olan “Bay Evet” adlı yapımda yıldızlaşmaktadır. Filmde Carl karakteri ile karşımıza çıkan Carrey, hoşlanmadığı bir hayata sahip olduğu için depresyonda olan bir kişiyi canlandırmaktadır. Carl, iş hayatında sıkışıp kalmış, karısı başka bir adam için onu terk etmiş ve geceleri evinde tek başına televizyon izleyerek vakit geçiren bir adamdır.

Ancak, zorla katıldığı bir kişisel gelişim semineri ile Carl’ın hayatındaki her şey bir anda değişiverir. Bu seminerde, “evrenle bir anlaşma” imzalar ve bu anlaşma gereği karşısına çıkan tüm fırsatlara evet yanıtını vermek için kendisini zorlamaya karar verir. Bu andan itibaren hayatı tam manasıyla 180 derece değişecektir.

“Bay Evet” adlı film, kendinizi keşfetme listemizin ilk sırasında yer almaktadır. Çünkü bu film bizlere, risk almanın ve harekete geçmenin ne denli önemli olduğunu hatırlatmaktadır. Filmdeki karakter, kendimizi çok kolay bir biçimde yerine koyabileceğimiz bir durumun içinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu karakterin takındığı sıra dışı ya da uç tutumun, kendisini başka türlü karşısına çıkması mümkün olmayan zorluklara ve yeni maceralara nasıl sürüklediğini görüyoruz.

2. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı

Walter, kimsenin iki kez bakmayacağı sıradan bir adamdır. Oldukça monoton bir hayatı, severek yaptığı ancak kendisini pek de heyecanlandırmayan bir işi vardır. Bu sıkıntılı yaşantıdan biraz olsun sıyrılmak için sık sık kendisini kahramanı olarak düşündüğü hikayelerin içinde hayal eder. Ancak bu hayalleri sadece aklında kalır ve gerçeğe hiçbir zaman dönüşmezler.

Aniden, iş konusunda karşısına çıkan bir sorun Walter’ın risk almasına neden olur. Çalıştığı dergiyi kurtarmak için dünyanın çok uzak köşelerine inanılmaz yolculuklar yapmaya başlar. Yani can sıkıntısından patlayan ve sürekli hayal kırıklıkları ile karşılaşan bu adam bir anda gezegenin diğer ucuna gidip her türlü zorlukla yüzleşmek durumunda kalmıştır. Aynı zamanda bu süreçte kendisine inanılmaz derecede güven kazanır ve evine yepyeni bir insan olarak geri döner.

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı, kişisel düşünme sürecine başlamak için çok iyi bir seçenektir. Çünkü filmin kahramanının bize yaşattığı hisler aslında oldukça tanıdıktır. Kim maceralara atılıp günlük hayatın rutininden sıyrılmak istemez ki? Bu seyahat süresince filmde sunulan harika manzaralar eşliğinde, kendi hayat hikayemize yeni bir yön vermek için gerekli o isteği ve kıvılcımı hissetmemek gerçekten mümkün değil.

3. Özgürlük Yolu

Kendimizi keşfetme bağlamında hazırladığımız film listesini, belki de dünya tarihinin en ilham verici filmlerinden biri olan bir yapımla tamamlıyoruz. Özgürlük Yolu adlı bu filmde, anne ve babasının çok yakın ilgisi ve kontrolü altında büyüyen Christopher McCandless isimli bir adamın hikayesi konu alınıyor. Prestijli bir üniversitede okuması için sürekli olarak baskı altında kalan Christopher, okuldan mezun olduktan sonra o zamana kadar hazırlandığı hayatın aslında kendisi için uygun olmadığına karar verir.

Sadece bir sırt çantası ve biriktirdiği az miktarda para ile genç adam Alaska’nın yaşam girmemiş vahşi doğasına destansı bir yolculuğa çıkar. Bu seyahat süresince çok farklı insanlara tanışır ve çok değişik tecrübeler yaşar. Bunların hepsi onun bir insan olarak büyümesine ve gerçekte kim olduğunu bulmasına yardımcı olacaktır.

Özgürlük Yolu adlı filmin her yaştan insana hitap eden kült bir yapım olması aslında hiç de şaşırtıcı bir durum değil. Bu filmle birlikte kendimizi keşfetmek için izlenmesi gereken filmler listesini de tamamlamış oluyoruz. Film, iyi ya da kötü her türlü duyguları barındıran bir karaktere sahip. Yani, McCandless’ın hikayesi öylesine ustaca filme dökülmüş ki, adeta farklı şeyler hissetmenin kaçınılmaz olduğu bir duygu evrenini karşımıza çıkarıyor. Film, vasatlığa ve biteviyeliğe bir başkaldırı niteliğinde. Bu özelliği ile de, hayatınızı değiştirmeniz için ihtiyacınız olacak desteği size çok kuvvetli bir biçimde veriyor.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.