Orta Yaş Krizi: Değişim Vakti

Orta Yaş Krizi: Değişim Vakti
Francisco Pérez

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Pérez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

50. yaşınızı kutlayalı çok mu oldu? Öyleyse, tebrikler! Çoğu durumda bu, iyi kötü pek çok deneyim yaşadığınız ve olgunluk kazandığınız anlamına gelir. Bununla birlikte, 50 yaşına basmak beraberinde pek çok problem, endişe ve düşünceyi de getirebilir.

Klasik “orta yaş krizi”nden söz ediyoruz. Erkeklerin yaklaşık% 82’si 50 yaşında andropoz yaşarken, kadınlar da her açıdan önemli değişiklikler geçirecektir.

Orta yaş krizi erkeklerin spor bir araba veya dağ bisikleti alması demek değildir.Çoğu kadın da büyük hormonal değişiklikler geçirir. Buna ek olarak,aynı evde orta yaş krizi ve ergenlik yaşanıyorsa … aman dikkat!

“Kırk yaş, gençliğin yaşlılık dönemi; elli yaş ise yaşlılığın gençlik dönemidir.”

– Victor Hugo

Kadınlar için orta yaş krizi

“Hayatınızın İkinci Yarısı” adlı kitabında, Jill Shaw Ruddock, kadın bedenindeki her şeyi düzenleyen hormonların 50 yaşından sonra azalmaya başladığını açıklar. Bu, vücutta birkaç farklı değişikliğe neden olur. Bunlar daha sonra anksiyete, ruh hali ve uykusuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Kalp çarpıntısı, bir hayal kırıklığı hissi ve ağlama isteği diğer semptomlardır.

orta yaş krizi

Kadınlar için, 50 yaşına gelmek bir atlı karıncaya binmek gibi olabilir. “Hayatın ikinci yarısı” sırasında üremebakımından verimli dönemin (menopoz) sonuna ulaşırlar. Menopoz kelimesi Yunanca “aylık” anlamına gelen “mens” ve “durma” anlamına gelen “pausi” kelimesinden gelir.

Çocuklarınız hâlâ sizinle yaşıyorsa, orta yaşın getirdiği değişimle başa çıkmak

Zaman değişti. Geçmişte, anneleri 50 yaşına geldiğinde çocukların bağımsız olmaları normaldi. Fakat bugün bazı aileler için gerçeklik çok farklı. Çocuklarınızın hâlâ evde olması orta yaş krizini daha zor bir süreç haline getirebilir.

52 yaşındaki bir arkadaşım bana bir gün yataktan kalktığını ve aynaya baktığını söyledi. Kendisini tanımıyordu. Azalan östrojen seviyeleri nedeniyle cildinin elastikiyet ve sıkılığı kaybolmuştu. Saçları daha ince ve daha kırılgan hale gelmişti.

Ama her şey bitmiş değil. Esasen hiçbir şey kaybetmediniz.. Çünkü artık 50 yaşında olmak eskiden olduğu gibi değil. Örneğin, Monica Bellucci’nin tüm dünyada “yeni Bond kızı” olarak dikkat çektiğini düşünün.

Bir başka avantaj ise, 50 yaşına geldiğinizde (yarım yüzyıl!) Kafanızdaki şüphe seslerinin susturulmasıdır. Kadınların yansıttığı imaj ve aslında kim oldukları kesişince kadınlar daha yaratıcı ve tutkulu oluyorlar. Orta yaşın zorluklarından sonra, birçoğu yenilenmiş bir umutla geleceğe bakıyor.

Orta yaş krizi ve andropoz

Her 10 erkekten 8’i andropoz yaşıyor, yani menopozun erkek versiyonunu. Ayrıca andropoz, erkeklerde orta yaş krizinin yaşandığı döneme denk geliyor. Bazı tanımlanabilir andropoz belirtileri şunlardır:

  • Erektil disfonksiyonun artmasıyla birlikte azalan cinsel istek.
  • Saç ve ciltte kuruluk
  • Kilo artışı ve terleme.
  • Kas güçsüzlüğü ve uykusuzluk.
  • Yüksek düzeyde sinirlilik veya anksiyete.
  • Kemik kompozisyonunda değişiklik, güçlü kemikler oluşturan minerallerin kaybı.

Erkekler 50 yaşına ulaştığında, bir zamanlar onları heyecanlandıran projelere olan ilgilerini kaybedebilirler. Aynı şekilde, yeni fikirler üretemediklerini düşünebilir ve diğer erkeklerle rekabet etmeyedaha az istekli olabilirler. Buna ek olarak, öz güven, dayanıklılık ve enerji düzeylerindeki düşüş nadir değildir. Bu, erkekleri huzursuz veya sinirli hissettirebilir.

50 yaşından sonra depresyon riski artmaktadır. Bu yaştaki erkekler üzüntü ve ilgisizliğe kapılabilir. Ama bu sadece bir olasılık; Herkesin başına geleceğini söylemiyoruz.

göz kremi süren adam

50 yaşına geldiğinizde gençlik sonsuza dek mi gitmiş midir?

Gençliğinizi kaybederseniz, orta yaşta bir krizyaşama olasılığınız yükselir. Sonuç olarak, depresyon daha olası hale gelir. İnsanlar bu dönemde, daha önce cevaplamak zorunda olmadıkları (ya da hiç umursamadıkları) varoluşsal soruları cevaplamakta zorlanırlar.

Ayrıca, kendinizi ebeveynlerinizle özdeşleştirmeye başlayabilirsiniz. Ebeveynler yaşlandıkça, (artık 50 yaş ve üstü olan) çocuklarına daha fazla bağımlı hale gelirler. Ebeveynlerinizin yaşadıklarını artık çok uzak olmayan bir gelecekte sizin de yaşayacağınızı hayal etmek kolay. Geleceğe dair bu fikir, özellikle dejeneratif veya kronik hastalıklar varsa, sizi üzebilir.

Zihninizin önemi

Yıllar içinde ayağa kalkmayı başardığınızda tekrarlayan ve size hiç yardımcı olmayan düşünceleriniz olabilir. Bu düşünceler, “Yaşlanıyorum” … artık benim sevdiğim müzikleri kimse dinlemiyor … gençler bana yaşlı biriymişim gibi davranıyor ” gibi şeyler olabilir.

Bu düşünceler zaman geçtikçe daha da sıklaşabilir, boşluk, hüzün ve hatta korku duygularını kışkırtır. Bu nedenle, birçok büyük değişim getiren bu gibi dönemlerde daha yararlı olacak başka düşünceler edinmeye çalışmak önemlidir.

Birçok insan 50 yaşın harika bir yaş olduğunu düşünecektir. Bu yaşta, olgunluğunuzu kazanmışsınızdır. Oysa gençler, bu güce ulaşmanın özlemini çekmektedir. Bununla birlikte, geri dönemeyeceğiniz doğrudur. Sağlığınıza dikkat etmek ve fırsatlardan en iyi şekilde faydalanmaktan başka seçeneğiniz yoktur.

İlginizi çekebilir ...
Başarılı İnsanları Eleştirme Eğilimi: Neden İnsanlar Ön Plana Çıkan Kişilerden Nefret Eder
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Başarılı İnsanları Eleştirme Eğilimi: Neden İnsanlar Ön Plana Çıkan Kişilerden Nefret Eder

Çoğu insan başkalarının başarılarını dürüst bir şekilde takdir etmekte zorlanır. Bu yazımızda başarılı insanları eleştirme eğilimi hakkında bilgi v...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.