Paha Biçilemez 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Paha Biçilemez 5 Kişisel Gelişim Kitabı
Francisco Pérez

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Pérez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Muhtemelen hayatınızda bir açıklama bulmakta zorlandığınız karmaşık anlarınız oldu. Belki de siz, ne olduğunu anlamak ya da problemlerinize bazı çözümler bulmak istediniz. Bunu yapmak için kişisel gelişim kitaplarına başvurmuş olabilirsiniz. Bugünlerde, bu “kağıt ve mürekkep” tıbbının ürünlerine ulaşmak artık çok kolaydır.

Bazı kişisel gelişim kitapları, aşk, üzüntü, kaygı ya da bir hedefe ulaşmanızı engelleyen engellerin üstesinden nasıl geleceğinizi anlatır. Çok çeşitli zevklere hitap eden yazarların yanı sıra, çeşitli konular da bu eserlerde incelenir. Nasıl daha iyi ebeveyn olmayı öğrenmek adına yazılmış kitaplar bile var.

Tüm bu seçenekler göz önüne alındığında, bu kitaplardan özellikle birini seçmek zor olabilir. İlk bakışta gözünüze hepsi aynı görünebilir, ancak daha yakından baktığınız zaman farklar ortaya çıkabilir. İçerik değersiz ise, gidip, en kalın kitabı seçmenin bir anlamı da yoktur. Size ilham verecek, ayağa kalmanıza yardımcı olacak ve hayatınızda olumlu bir değişim yapmanıza olanak sağlayacak bir kitaba ihtiyacınız var.

Kişisel gelişim kitapları neden başarılıdır?

Psikolog Susana Moraga’ya göre, “kişisel gelişim kitaplarının başarısı, geniş bir kitleye ulaşım imkanı sayesinde meydana gelir.” Dahası, bu kitapların rağbet görmelerindeki nedenlerin arasında, makul fiyatlı olmaları ve hem fiziksel hem sanal marketlerde kolayca erişilebilir olmaları gösteriliyor. Bunlara ek olarak, aynı zamanda herkesin anlayabileceği bir dil kullanıldığı için, genel olarak insanlar tarafından takdir ediliyor. Popüler olmalarının bir diğer nedeni ise, genellikle ‘halk ağzı’ ile anlatımlarından kaynaklanmaktadır.

Moraga ayrıca, “klişelerin ya da kişisel gelişim kitaplarını okuyanların utanıp sıkılmalarını aşması ile bu noktaya gelebildik. Artık onları okuyan insanların bir akıl hastalığından mustarip olması gerektiğini düşünmüyoruz ”[çeviri]. Giderek daha fazla okur, ruh sağlığının önemini fark etmeye başladı.

adam kahve içip kitap okuyor

5 kişisel gelişim kitabı

Kendi kütüphanemde bulunan beş kişisel gelişim kitabını sizler için aşağıda derledim. Bu, tamamen vazgeçilmez oldukları anlamına gelmez. Siz bunları okuyana kadar, muhtemelen daha iyileri zaten yazılmış olacaktır. Kişisel gelişim kitapları piyasası her zaman canlı olacaktır. Yine de, bu kitapların çoğu insan için bilimsel verilere dayalı ve anlaşılması kolay olduğunu garanti edebilirim.

David D. Burns’un İyi hissetmek:  Yeni Ruh Terapisi Kitabı

Başlığın da belirttiği gibi, bu kitap (Feeling Good: The New Mood Therapy) kötü ruh hallerinin üstesinden gelmeye odaklanmaktadır. Şimdi, kitabın okuyucu için kafa karıştırıcı olmadığından emin olmak için “kötü ruh hali” nin depresyonla eş anlamlı olmadığının altınız çizmeliyiz. Burns, ruh halinizi nasıl iyileştirebileceğinizi ve depresyondan nasıl kaçabileceğinizi açık ve öz bir şekilde açıklıyor. Bu kitap psikolojik terapi için tamamlayıcı bir eser olarak görülebilir. Kitaptaki bilgiler, tedavi yönlerinin yararlı bir şekilde bizlere hatırlatır. Bu eser, sadece hastalar için değil, aynı zamanda deneyimli psikologlar için de bir rehber görevi görür.

“Bilişsel terapi prensiplerinden yola çıkarak Dr. Burns, mazoşist çıkmazları, mükemmeliyetçi yaklaşımları, başkalarının görüşlerine bağımlı olmayı, tatsızlık, ilgisizlik ve benzeri gibi durumları tanımlayan, hızlı ve klinik olarak kanıtlanmış bir yöntem geliştirdi. Sadelik, kararlılık ve anlayışla Dr. Burns, insanların depresyondan kaçınmasına, enerjiyle dolup, kendilerinden emin bir yaşam sürdürebilmelerine yardımcı olmaya çalışır. ”[Çeviri]

iyi hissetmek kitap kapağı

Ernesto Lopez Mendez ve Miguel Costa’nın Hayat Bize Limon Verirse Limonata Yaparız Kitabı

Bu kitabın yazarları, psikoloji bölümü yüksek lisansımı yaparken hocalarımdı. Bu akademisyenler, kendi alanlarında büyük saygı uyandırmış ve geniş deneyimleri ile herkese yardımcı olmaya çalışmıştır. Belki de bu yüzden bu kitabı çok beğendim.

Açık, basit ve eğitici bir şekilde, bu kitap bizlere stresin anlamını açıklıyor. Stresin, bizleri nasıl ve neden bu kadar etkilediğini anlamamıza yardımcı oluyor. Sadece bununla da kalmayıp, aynı zamanda sağlığımıza olası zararlı etkileri üzerinde de duruyor. Ancak kitap sadece strese de odaklanmıyor. Diğer korkularımız, endişelerimiz, sıkıntılarımız ve saplantılarımız ile yüzleşmek için pratik ipuçları da, bu kitabın sayfaları arasında geziniyor.

Ernesto Lopez Mendez ve Miguel Costa, zamanınızı düzenlemenize yardımcı olacak stratejiler sunuyor. Bunu yaparak, hayatınızdaki tehditler ve düşmanlıklar ile daha kolay başka çıkabilirsiniz. Ayrıca kaygıya cevap vermenin farklı yolları da bu kitap içerisinde açıklanıyor. Bu yollar arasında, anksiyetenin nefes darlığı gibi fiziksel zorluklar çıkardığı zamanlar için nefes egzersizleri gibi aktiviteleri içeriyor.

“Şüphesiz, hayatı sonuna kadar yaşamak ve zevk almak bir öneridir. Çünkü bu deneyimler, stres, işleri zorlaştırdığında veya acıyı hissettirdiğinde, yaşama bir anlam katar.”

Wayne Dyer’in Hatalı Bölgeleriniz Kitabı

Bu kitap (Your Erroneous Zones) hakkında ne söyleyebiliriz ki? Kişisel gelişim kitapları arasında bir baş yapıttır. İlk kez, 15 yıl önce okumuştum. Bu eser, kütüphanenizde ebediyen kalıcı olması gereken mükemmel bir kitaptır. Kendinizi kötü hissettiğinizde, rast gele bir sayfasını açıp, başka dünyalara dalabilirsiniz. Bu yüzden, ben bu kitabı “SOS kitabı” olarak adlandırıyorum.

Hatalı Bölgeleriniz birçok psikologun önerdiği bir kitaptır. Psikolojik sağlığımız için birincil belirleyici faktörleri ortaya koyar. Basit ve anlaşılması kolay bir dil ile birlikte, Wayne Dyer başkalarında bağımlı olmayan, mutlu ve duygusal olarak nasıl sağlıklı olabileceğinizi anlatır. Her bölüm bir psikoterapi seansı gibi yazılmıştır.

“Rahatsızlığınızı başkalarına yansıtmayın. Bunun sebebi, kendi içselliğinizden uzaklaşarak, sizi engelleyen ve kendini gerçekleştirme biçiminize engel olan kişiliğinizin “hatalı bölgelerinden” gelir. Bu kitapta Dr. Wayne W. Dyer, bu bölgeleri nasıl bulduklarını, bunlar ile neyi kastettiklerini, neye yol açtıklarını ve nasıl üstesinden gelineceğini gösteriyor. ”[Çeviri]

hatalı bölge kitabı kapağı

Martha Davis, Matthew McKay ve Elizabeth Robbins Eshelman’ın Gevşeme ve Stresi Azaltma Çalışma Kitabı

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu kitap (The Relaxation and Stress Reduction Workbook) stresi azaltma için her zaman başvurulacak bir kılavuzdur. Stresle baş etmenin farklı ve etkili yollarını açıklar. Ayrıca, duygularınızı kontrol etmek için teknikler sunar. Stresi azaltma stratejilerinin bir özeti gibidir. Her bölüm farklı bir alan ile ilgilenir.

“Yazının netliği ve içeriğin zenginliği, bu kitabı,  psikologlar, psikiyatristler, doktorlar, hemşireler, öğretmenler ve stresle ilgili sorunlarla uğraşan herkes için son derece yararlı bir kılavuz yapar.” [Çeviri]

Alexandra Dieguez Gonzalez ve Carmen Serrat-Valera’nın Mutlu Olmasını Öğrenebilirsiniz Kitabı

Bu kitapta (You Can Learn to Be Happy)  psikolog Carmen Serrat-Valera ve muhabir Alexa Dieguez, kişisel kaynaklarımızı keşfetmemizi, duygularımızı yönetmeyi, farklı yetenekler geliştirmemizi ve kendi gücümüzü tamamıyla ortaya çıkartan bir yaşam sürmemizi sağlamayı öğretiyor. İç dünyamızı oldukça zenginleştirici bir kitaptır. Yazarlar, son derece akıcı ve samimi bir dil benimserken, ruhumuzun nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı oluyor.

Aynı zamanda okuyucuyu, kendi hayallerini gerçekleştirme konusundaki her türlü engeli tanımlamak ve üstesinden gelmek için eğitir. İstediğiniz hayatı yaşamak için uygun adımları nasıl atacağınızı anlatır. Bunu yapmak için yazarlar, etkinliğini karşılaştırmak adına, farklı egzersiz türleri kullanır. Hikayeler, mecazlar, bilimsel araştırmalar ve ilgili düşünceler, yazının içerisinde kendine bir yer bulur.

“Mutlu olmanın avantajları (küçük şeylerden nasıl mutlu olacağınız bilmek, entelektüel ve yaratıcı yetenekler geliştirmek, sağlam kişisel ilişkiler kurmak, mutlu eden faaliyetlere katılmak, stresin etkilerini hafifletmek, hayatınızı anlam ile doldurmak vb.) çoktur ve hayattan zevk alabilmek ve her deneyimin tadını çıkarabilmek adına, her birimiz için onlara ulaşmaya gayret etmek bizlere kalmış birer seçenektir [çeviri].”

Sonuç olarak, tıpkı kendi deneyimimde olduğu gibi, bu kişisel gelişim kitaplarını okumaktan zevk alacağınızı umuyorum. Hepsinden hoşlanmasanız bile, en azından birinin sizinle bir dost gibi konuşacağını umuyorum. Ancak, profesyonel yardımın yerini alamadıklarını da hatırlamak gerekir. Bu kitaplar sadece büyümenize ve gelişmenize yardımcı olacak birer kaynaktır.

İlginizi çekebilir ...
Kişisel Gelişim ve Motivasyon Üzerine 34 Muhteşem Söz
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Kişisel Gelişim ve Motivasyon Üzerine 34 Muhteşem Söz

Hayallerimize doğru ilerlerken motivasyonumuzu korumak, bazen zordur. Böyle bir zamanda kişisel gelişim ve motivasyon üzerine sözlerden faydalanabi...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.