Kaybetmeyi Öğrenmek – Hayattaki En Önemli Derslerden Biri

Kaybetmeyi Öğrenmek – Hayattaki En Önemli Derslerden Biri
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çocuğunuzun her zaman kazanmasına izin veriyor musunuz? Bunun doğru bir şey olduğunu düşünseniz de çocuğunuzun kazanmasına izin vererek ona sahte bir başarı veriyorsunuz. Hatta çocuğunuz bunu çoktan fark etmiş ve size birden fazla defa “Baba! Kazanmama izin verme, düzgün oyna!” demiş olabilir. Bunu ilk söylediğinde eminim ki afallamışsınızdır! Sizin kaçınmaya çalıştığınız o mücadeleyi çocuğunuz vermek istiyor.

Bu size saçma gelebilir, fakat bu tavırla çocuğunuzun gelişimini engellemiş oluyorsunuz. Onun olgunlaşmasını ve bazen başarabileceği bazen de başaramayacağı gerçeğini öğrenmesini önlüyorsunuz. Bu yüzden kaybetmeyi öğrenmek hayatın ilk evrelerinde çok önemlidir. Her zaman kazanamayız ve her iki neticeyi de kabullenmeyi bilmek gelecekte bizim için çok değerli olacaktır. 

Kaybetmeyi öğrenmek kazanmayı öğrenmek kadar önemlidir. Çocuğunuzun kazanmasına izin verirseniz bir daha böyle bir şansı asla olmaz.

Çocuğunuzun kötü hissetmesinden korktuğunuz için mi kazanmasına izin veriyorsunuz?

Şüphesiz ki çoğu zaman kaybetmenin çocuğunuzun öz saygısını zedeleyeceğinden korktuğunuz için kazanmasına izin veriyorsunuz. Kötü hissedeceğini ve birçok yenilginin onda yaralar açacağını düşünürsünüz. Aslında tek yaptığınız şey, çocuğunuzun kaybetmeyi öğrenmek gibi önemli bir deneyimi kazanmasını önlemektir. Bunu yaparak kazanmak için kendisini geliştirmeyi ve başarmayı öğrenmesini de engellemiş oluyorsunuz.

“Kaybetmeyi bilmelisin” sözü çok akıllıca bir söz. Bunu uygulamaya dökmek, en beklemediğiniz anda karşınıza çıkan engellerin, mücadelelerin ve problemlerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Ancak çocuğunuzun her zaman kazanmasına izin verdiğiniz sürece bunlardan hiçbiri mümkün olamaz. Böylece çocuğunuz hiçbir kazanma şansı yokken siz kaybetmiş gibi davrandıkça o da çok şey kaçırmış olacak.

balık tutan baba ve oğul

Çocuğunuza avantaj sağlamak

Bunu doğru bir şekilde yapmanın bir yolu çocuğunuza avantaj sağlamaktır. Bu şekilde aynı seviyede olduğunuzdan emin olursunuz. Aynı zamanda oyunun zorluğunu da hesaba katabilirsiniz. Çocuklar bazı oyunlar için hala çok küçüktür. Bu tarz oyunlarda takım halinde oynamak daha iyi olabilir. Onlarla beraber oynayarak öğrenmeleri için daha iyi destek olabilirsiniz.

Genellikle yenilginin çocuklarımızın öz saygsını etkilediğini düşünürüz, ancak bu doğru değildir; aslında bütün engellere rağmen bunlar sayesinde daha da güçlenirler.

Eğer çocuğunuz kaybetmenin nasıl bir şey olduğunu kendi deneyimlerse ona yenilgiyi sindirmesini öğretme şansınız olur. Örneğin, ona oyunun sonucuna odaklanmaktansa anın tadını çıkarmanın daha önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde, oyunun sonucu asıl belirleyici faktör olmayacaktır. Çocuğunuza deneyim süresince nasıl hissettiğine odaklanmayı öğretmiş olursunuz.

Kaybetmeyi öğrenmenin önemi

Çocuğun mücadelelerinde kaybeden taraf olmayı yaşaması çok önemlidir. Yenilgileriyle dürüstçe yüzleşmeyi ve bir yenilgi yaşadığında moralini bozmamayı öğrenmesine izin verin. Bu şekilde başkalarına öfkelenmemeyi öğrenecek ve onların gösterdiği çabayı ve kazandıkları zaferi kabullenebilecektir. Yenilgilerde genellikle bir dahaki sefere nasıl daha iyisini yapabileceğimiz hakkında birçok ders almış oluruz.

Kaybetmeyi öğrenmek çocuğun başarısızlığı bir anda üzerine kapanan bir kapı olarak görmemesini sağlar.  Aksine bunu kendini yetiştirmek, olgunlaşmak ve hayatında hala ilerleme kaydetmesi gereken alanlarda kendini geliştirmek için bir fırsat olarak görür. Hayal kırıklığına daha kolay tolerans gösterebilir. Rakiplerinin ya da düşmanlarının onu aşağı çekmesine izin vermek yerine yenilgilerini kendi lehine kullanarak bu durumdan nasıl daha güçlü çıkabileceğini öğrenir.

pencereden dışarıya bakan çocuk

Çocuk yenildiği zaman bunda kendi payının ve sorumluluğunun olduğunu elbette görecektir. Bu, gerçek hayat onun beklentilerini karşılamadığı zamanlar için de geçerlidir. Yani bu, başkalarını suçlamamayı öğrenmesi için bir fırsattır. Neticeleri etkileyen iyi ya da kötü şans diye bir şey olmadığını görür. Bu şekilde hatalarını, işleri yoluna sokmak, değişmek ya da düzgün yapmadığı bir şeyi düzeltmek için bir fırsat olarak görür. 

Bazen kaybettiğinizde bir yandan da kazanırsınız çünkü yenilgilerden her zaman bir şey öğrenirsiniz.

Kaybetmenin harika deneyimi

Eğer çocuğunuzun kazanmasına izin veriyorsanız onu kaybetmek gibi harika bir deneyimden mahrum bırakıyorsunuz. Kaybetmek i lk başta negatif gibi görünen bir deneyim olsa da oldukça gerekli bir deneyim olduğunu da belirtelim. Er ya da geç çözümlemeniz gereken bazı zorluklar yaşayacaksınız. Eğer kaybetmeyi öğrenmemişseniz, oyundan daha ciddi meselelerde yaşadığınız yenilgilerden sonra dürüst ve olgun bir şekilde davranmayı ve ayağa kalkmayı nasıl beklersiniz?

Kazansanız da kaybetseniz de her zaman bir şey öğrenirsiniz. En önemlisi seçtiğimiz yol ve bu yolu nasıl keyfini çıkararak gideceğimizi öğrenmek. İşte tüm öğrenmenin özü burada yatar. Çocuğunuz kaybettiğine üzülürse endişelenmeyin. Çünkü ne de olsa bu sadece bir oyun. Çocuğunuz zaten kısa bir süre sonra bunu unutacaktır. Sonuçlar ne olursa olsun dürüstçe kabullenmeyi öğrenirse, gelecekte ortaya çıkabilecek her engeli aşabilmesine imkan verecek güçlü ve sağlam bir temel kurmuş olacaksınız. 

oğlunu omzunda taşıyan baba
İlginizi çekebilir ...
Kaybetme Korkum Yüzünden Hep Kaybettim Seni
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Kaybetme Korkum Yüzünden Hep Kaybettim Seni

Çoğu zaman, en çok sevdiğimiz ve istediğimiz şeyleri kaybetmemizin ardındaki sebep o kadar da büyük hatalar değil. Çoğu zaman sebep daha basit hata...

Görseller Pascal Campion’a aittir


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.