Logo image
Logo image

Başarısızlıktan Sonra Yeniden Başlamanın Zorluğu

3 dakika
Başarısızlıktan Sonra Yeniden Başlamanın Zorluğu
Son Güncelleme: 11 Ocak, 2017

Hayatlarımız boyunca farklı zamanlarda kendimizi, gittiğimiz yolu sorgulayan durumlarda ve hallerde bulabiliriz. Bazen başarısızlıktan sonra elimizde tek bir seçenek vardır: sil baştan başlamak. Bu, uzun soluklu bir ilişkinin bitmiş olması da olabilir, çocuklarınızın büyüyerek yuvadan ayrılması da, basit bir şekilde hayatta tekrar kendinize ait bir yol bulma arzusu da olabilir.

İşte tam da bu sırada soruların ucu size dokunmaya başlar: Ne yapmalıyım? Sil baştan nasıl başlarım? Hangi adımları atmalıyım? Bu soruların cevapları kişisel durumunuza göre değişkenlik gösterse de olumlu bakışınızı korumalısınız. Böylece rüzgarı her zaman lehinize çevirebilirsiniz.

Söylemesi kolay olsa da, atılabilecek adımlar içinde en zorlarından biri de bu, çünkü size başarısızlığınızı hatırlatacak kişilerle ve zamanlarla karşılaşacaksınız. Bu da kafanızda şüphe ve hayal kırıklığı tohumlarının ekilmesine neden olacaktır. Ama aslına bakarsanız, bu tür bir olumsuzluk size zarar verir ve sizi hayatı dolu dolu yaşamaktan alıkoyar. Başarısızlığın kontrolünüz dışında gelişip gelişmemesi önemli değildir. Rastgele mi ya da doğrudan sizin hatanızla mı gerçekleşmiş olduğu bir şey fark ettirmez. Devam etmenin, şu an bulunduğunuz yerde kalmamanın doğru zamanı budur.

Başarısızlığın üstesinden doğru insanlarla birlikte gelmek

Adımlarınızın bir diğeri de destek toplamak olmalı. Pek çok insan size başarısız olduğunuzu hatırlatmak için bekliyor olacak, ancak elbette ki size destek olmak için bekleyenler de olacaktır. Siz onları yarı yolda bırakmadığınız için onlar da sizi yarı yolda bırakmayacaklar.

Sizden desteğini geri çeken kişilerin, size hala desteğini sunmak için hevesli kişilere güvenmenize engel olmalarına ve araya nifak tohumları ekmelerine izin vermeyin. Tek başınıza çok bir şey yapamayacağınızı aklınızdan çıkarmayın, etrafınızdakilerin desteğini kabul edin.

Some figure

Amacınıza yeniden bağlanın

Bu zamana kadar düşünmemiş olabilirsiniz belki ama hepimizin bu hayatta bir amacı var. Kendi amacınızı bulmak baştan başlamanın en önemli adımlarından biridir.

Artık sahip olmadıklarınız hakkında düşünmeyi bırakın ve sizi heveslendirecek yeni şeyler arayın. Sizi keyiflendirecek ve sizi tatmin edecek olan. Demir alın, çapanızı da sürükleyerek ileri gitmeye çalışmayın.

İlk birkaç gün boyunca, sizin için başka hiçbir şey yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Bu normal sürecin bir parçasıdır. Ama bu zihniyette gereğinden fazla bir süre için kalmayın. Yas tutmanıza yetecek kadar kalın sadece.
Some figure

Değişimi kucaklayın; yeni bir şey deneyin

Sıfırdan başlamak için itici bir güç bulmanın en iyi yolu küçük şeyler yapmak ve bunları çok iyi yaptığınızı düşünmektir. Gerçekte bu şekilde görünmese de, varmak istediğiniz hedefe yaklaşmanıza yardımcı olur.

Çok miktarda çaba ve adanmışlık gerektiren büyük bir amaç, belki de başlamak için iyi bir ilk adım değildir. Motivasyona, tekrar kontrolde olduğunuz hissini geri kazanmanıza, derin sulara girmeden önce akışın sizin lehinize olduğunu anlamaya ihtiyacınız var. Öyleyse, kısa bir süre içinde karşılığını alabileceğiniz küçük hedefler koyun.

Önceki başarısızlıklarınızdan destek alan risk alma korkusunun, gerekli olduğunu bildiğiniz değişiklikleri yapma zamanı geldiğinde dizlerinizi titremesine izin vermeyin. Gelecek için veya hayatın sizin için hazırladığı yeni zorluklar için oturup beklemeyin. Çıkın ve kendiniz için yeni fırsatlar arayın, kendinize yeni hedefler koyun. Her hedefi gerçekleştirmenin peşinde koşun. Her sabah, o gün için elde etmek istediğiniz şeyleri not edebileceğiniz küçük bir defter kullanın.

Farklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, aynı şeyleri yapmayın. Bunun tercih edilebilecek kolay bir yol olduğunu biliyoruz. Belki de sizi güvende hissettiren de budur. Ama unutmayın ki geçen sefer sizi başarısızlığa götüren de bu yol oldu. Bazen küçük ayarlamalar yapmak yeterli olmayabilir. Bazı anlarda değişim radikal olmak zorundadır.