Karantina Döneminde İlişkinizi Nasıl Güçlendirirsiniz

Bugünlerde içinde bulunduğumuz karantina süreci, eşinizle olan ilişkinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Bu yazıda, izolasyon sırasında ilişkinizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı değerli tavsiyeleri paylaşıyoruz.
Karantina Döneminde İlişkinizi Nasıl Güçlendirirsiniz
María Vélez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Vélez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Eşinizle birlikte yaşamak bazen, özellikle de belirli durumlarda zor olabilir. Bir çiftin bir veya her iki üyesi de stres altındaysa veya rutinlerinde bir değişiklik olduğunda, ilişkileri etkilenebilir. Bu nedenle, bu yazımızda karantina sırasında ilişkinizi güçlendirmenize yardımcı olacak bazı anahtarları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Şu anda, koronavirüs krizi nedeniyle istisnai durumlarda yaşıyoruz ve çoğumuz bu izolasyonun ne kadar süreceğini bilmeden evde kalmak zorundayız. Birçok insan bu beklenmedik duruma hazırlıklı değildi.

Bu durumun doğurduğu belirsizlik ve tüm zamanınızı beraber evde geçirmek, ortak yaşamla ilgili krizlere yol açabilir. Bununla birlikte, bu koşullar çok sıra dışı olsa da, ideal amaç, başka herhangi bir zamanda da tavsiye edilecek olan birlikte yaşama stratejilerini güçlendirmek olacaktır.

sağlıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalışan çift

Bir çift olarak izolasyon

Birlikte yaşamanın getirdiği bazı yaygın sorunlar vardır. Bununla birlikte, karantina sırasında, sizi en çok etkileyebilecek sorunlardan biri, kapalı olduğunuz fiziksel alandır.

Büyük olasılıkla, büyük bir evde yaşayan çiftler, küçük bir dairede yaşayan bir çift arasında meydana gelebilecek çatışmaları yaşamayacaktır. Daha küçük bir evde yaşamak, sıkışıp kalma hissini arttırabilir, sonuç olarak da stres yönetimini zorlaştırabilir.

Buna ek olarak, birçok çift finansal sorunlar yaşıyor ya da yaşayacak. Koşullar göz önüne alındığında, çoğu insan işini kaybediyor ya da daha düşük maaş alıyor. Finansal endişeler her zaman genel sıkıntılara eklendiğinde zihinsel ve duygusal kaynaklarınızı tüketecek bir stres kaynağıdır.

İzolasyon sırasında bir çifti etkileyebilecek diğer bir konu da cinsel yaşamlarıdır. Birçoğu bu durumun bir bebek patlamasına yol açacağını söylerken, diğerleri cinsel yaşamın daha da kötüleşeceğini varsayıyor.

Bir yandan, hastalığın bulaşma korkusu fiziksel mesafeye yol açabilir, ve çiftlerin açık ve aktif bir cinsel yaşam için yeterince rahatlayamamasına neden olabilir. Öte yandan, çiftler evde çocukları ya da bakacak diğer akrabaları olduğu için cinsel yaşamlarını devam ettirecek mahremiyete sahip olmayabilir.

Karantina sırasında ilişkinizi güçlendirmenize yardımcı olacak anahtarlar

Her şeyden önce, rutininizi gereğinden fazla değiştirmemeye çalışmalısınız. Aynı etkinlikleri olabildiğince birlikte veya ayrı ayrı yapmaya devam etmeniz önemlidir.

Bu durumda işleri mümkün olduğunca az değiştirmenize yardımcı olacak temel faktörler düzenli olmak ve sabırlı ve esnek olmaya çalışmaktır. Buna iyi bir mizacı da eklerseniz endişelenecek bir şeyiniz olmayacak.

Pragmatik olun

Eğer bir sorun ortaya çıkarsa, sakin kalmayı seçmeli ve sorunu çözmenin yollarını aramalısınız. Pragmatik ve pratik olma zamanı. Sorunu çözmek yerine eşinize saldırmak size hiç yardımcı olmayacaktır. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa, o zaman çok fazla zaman geçmesine izin vermeden sakin bir şekilde söyleyin.

Hoşgörü

Şu an, her zamankinden de daha fazla, partnerinizin mükemmel olmadığını kabul etmelisiniz. Herkes hata yapar. Eğer bir çatışma ortaya çıkarsa, suçlu taraf sorumluluğu kabul etmeli ve en önemlisi diğer kişiden özür dilemeli ve tekrar yapmaktan kaçınmaya çalışmalıdır.

İletişimi sürdürün

Gün içinde basitçe konuşmak için zaman ayırmanız hem önemli, hem de ödüllendiricidir. Eşinize nasıl hissettiğini ve durumla nasıl başa çıktığını sorun.

Bu şekilde, bu zor zamanlarda birbirinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, genellikle konuşmadığınız şeyler hakkında konuşmak veya birbiriniz hakkında yeni bir şeyler keşfetmeye çalışmak için de bu durumdan yararlanabilirsiniz.

Kendi kendinize zaman geçirin

Bir ilişkide, her bireyin kendi alanına sahip olması esastır. Bunun avantajı, kendi kendinize sevdiğiniz bir şeyi yapmanın ve keyif almanın yanı sıra, eşinizle tekrar zaman geçirdiğinizde de daha rahat olacak olmanızdır.

Karantina sırasında, seçeneklerden biri her gün ayrı odalarda biraz zaman geçirmek veya evin belirli bir bölgesinde yalnız biraz zaman geçirmek olabilir. Okumak, diğer insanlarla konuşmak veya sadece rahatlamak için aranızdaki bağlantıyı kesmenin ideal zamanıdır.

Belirli bir rutini sürdürün

İzolasyonda birlikte geçirilen süre boyunca, bazı ortak alışkanlıklara sahip olmak çok faydalıdır. Bu, bir birliktelik duygusu yaratacak ve başka zamanlarda gerçekleşmeyebilecek samimi konuşmalara veya anlara yol açacaktır.

Bu nedenle, bu koşullarda, birlikte uzanmaya veya TV izlemek veya oyun oynamak için günün belli bir zamanını ayarlamaya karar verebilirsiniz.

beraber patlamış mısır yiyerek gülen çift

Aranızdaki kıvılcımı canlı tutun

Hoş bir atmosfer sağlamak için çok çalışmanız gerekecek. Gülümseyin, çevrenizdekilere ilgi gösterin ve birbirinize bakın. Gerçekten çaba göstermek bir fark yaratabilir.

Buna ek olarak, eşinizi takdir ettiğinizi ona her gün göstermelisiniz. Ona ne kadar çekici olduğunu anlatın ve ona sevgi gösterin. Bunu yapmak için, eşinize bir kucaklama veya bir öpücük ile sürpriz yapabilirsiniz.

Bu krizin sonu geldiğinde

Koronavirüsün bulaşma evresi azalmaya başladığında normale döneceğiz ve rutinlerimizde başka bir değişiklik olacak. Bu nedenle, karantina sırasında bir çift olarak yaşam, ilişkinizi test etmenin yanı sıra, gelecekteki ilişkinizi güçlendirmek için çeşitli stratejiler uygulama fırsatı da olabilir.

Şüphesiz, bunun gibi aşırı durumlar kimseyi kayıtsız veya değişmeden bırakmaz. Bu yüzden bu kriz, karantina sırasında ilişkinizi güçlendirmek ve günlük rutininiz sırasında hafife almış olabileceğiniz şeyleri yeniden keşfetmek için altın bir fırsat olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.