Logo image
Logo image

Konuşmanın Doğal Bir İlaç Olduğunu Biliyor Muydunuz?

2 dakika
Konuşmanın Doğal Bir İlaç Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Tarafından yazılmıştır Beatriz Caballero
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Eğer küçükken konuşmayı hiç öğrenmeseydik, beynimiz şu anda olduğu gibi gelişmezdi. İnsanın sosyal ve mantıklı bir canlı olmasında etkili diğer işlevleri için konuşmak, hayati bir rol oynar.

Kriz ve geçiş zamanlarında ilişkiler bizi güçlendirir. Bu yüzden sadece konuşmak ve sorunlarımızı paylaşmak, ihtiyacımız olan yardımı almamız için çok değerli bir araçtır.

Destek grupları: iyileşmek için konuşmak

Destek grupları; problemlerini, hikayelerini ve kaynaklarını paylaşmak için bir araya gelmiş insanlardan oluşur. Rekabet modelinden tamamen farklıdır ve işbirliği, eşitlik ve ortak destek prensiplerine dayalı bir oluşumdur.

İşler zorlaştığında, ilişkiler kendimizin yetemediği noktaları telafi eder. Profesyonel yardım almanın önemli bir etkisi vardır. Hatta, bazı insanlar, benzeri durumlar yaşayan kişilerle konuşarak, yaşadıklarını paylaşarak ve onları da dinleyerek inanılmaz iyi sonuçlar almaktadır.

Some figure

Destek gruplarında belli bir diyalog şekli önerilir: sorunlarınız, başarısızlıklarınız, endişeleriniz ve hisleriniz hakkında konuşmak. Grubun üyeleri, hissettikleri şeylerin normal olduğunu ve bu konuda yalnız olmadıklarını fark etmeye başlarlar.

Travmanızı kelimelere dökmek iyileştiricidir

Bazı insanlar bir travma yaşadıkları ve bu travma şu anki hayatlarını etkilediği için terapiye gider. Bu tarz vakalarda, kişilerin bilinçaltında bastırdığı bu olayla ilgili konuşmakta güçlük çekmeleri çok yaygındır.

“Travma yaşayan insanlar” için uygulanan terapi, olan olayı kelimeler kullanarak ifade etmeyi, bir hikaye tarzında inşa etmeyi ve kişilikleriyle bütünleştirmeyi içerir. Yani kısacası, bu travmatik olaya yeni bir anlam yüklemek ve kimliğinizi tekrar kurmak anlamına gelir.

Birden fazla dil konuşmanın faydaları

Birden fazla dil konuşmak başka insanlarla ilişki kurmak için faydalıdır ama özellikle de akıl sağlığınız için çok yararlıdır. İki ya da daha fazla dil konuşabilmenin avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Algınızı geliştirir.
  • Hafıza gibi bazı önemli kabiliyetlerin doğal kötüleme sürecini erteler.
  • Bazı kelimeleri daha kolay anlamanızı sağlar.
  • Alzheimer hastalığına karşı sizi korur.
  • Daha mantıklı kararlar almanıza ve sorunları daha hızlı bir şekilde çözmenize yardımcı olur.
Some figure

Kendinizle de konuşun

Kendi kendine konuşan insanların biraz deli olduğu düşüncesi hala yaygın. Öte yandan, aslında hepimiz kendimizle konuşmayı severiz, kendimize cesaret veririz ve bazen de kızarız.

Kendimize söylediğimiz her şeyin davranışlarımız ve hislerimiz üzerinde doğrudan etkisi vardır. Tıpkı bir grubun üyelerini söyledikleri şeylerle güçlendirmesi gibi, bizim de içimizde yaşadığımız diyalog bizi daha mutlu ve sağlıklı hale getirir.

Psikolog Rafael Santandreu, “Hayatınızı Berbat Etmeme Sanatı” isimli kitabında iç diyaloğun başımıza gelen olayları değerlendirmede ne kadar gerekli olduğundan bahseder. Hislerimiz üzerinde nasıl bir kontrolümüz olduğunu anlamalı ve kendimize söylediğimiz şeyleri sorgulamalıyız. Her zaman felaket bir durumda mıydık? Gerçekten değersiz biri miyiz?

“Başınıza gelenler değil, onlara nasıl tepki verdiğiniz önemlidir.”

– Epictetus

Tıpkı egzersiz yapmak ve okumak gibi, konuşmanın da bizi daha sağlıklı ve mutlu biri yaptığı bir gerçektir. Peki ya siz kelimelerin ne kadar önemli olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.