Logo image
Logo image

Cinsel İletişimi Güçlendirmenin 5 Yolu

3 dakika
Doğruyu yanlıştan ayırt etme yeteneğimiz var ve istemediğimiz ya da yapmaya hazır hissetmediğimiz bir şeyi yapmak için kendimizi zorlamak zorunda değiliz.
Cinsel İletişimi Güçlendirmenin 5 Yolu
Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

Aşk, binlerce sohbet, kitap ve film içerisinde yinelenen bir konudur. Sanat, sayısız varyantlarıyla birlikte, aşkı köşe bucak araştırır. Aşkın duygusal yönü hakkında konuşmayı seviyoruz, ancak fiziksel yönü hakkında konuşmayı pek sevmiyoruz. Herhangi bir ilişkide cinsel iletişim çok önemliyse eğer, o zaman neden genellikle bu kadar zayıf?

Bu sorunun cevabı muhtemelen tarihsel ve dini faktörlerde yatmaktadır. Yıllardır, bize dayatılan, kendi cinselliğimiz hakkında tek taraflı bir görüşten başkası değil. Bizlere nasıl düşüneceğimiz, (sözde) doğru veya yanlış olanlar ve konuşmamamız gereken şeyler öğretildi.

Ve bu, kusurlu olmanın yanı sıra oldukça basit bir kavrayış. Çeşitli perspektiflerden yoksun, tüm çiftleri genelleştiren ve cinsel iletişim akışını önleyen bir bakış açısı. Seks kendi doğamızın bir parçasıdır. Bu yüzden onu kabul etmeli ve tadını çıkarmalıyız.

Bununla birlikte, bu, her zaman içgüdülerimizi takip etmemiz gerektiği anlamına gelmez. Bizler insanız, hayvan değil. Doğruyu yanlıştan ayırt etme yeteneğimiz var ve istemediğimiz ya da yapmaya hazır hissetmediğimiz bir şeyi yapmak için kendimizi zorlamak zorunda değiliz. Bu gibi durumlarda en önemli şey, samimiyeti paylaştığımız partnerimizle konuşmaktır.

Cinsel iletişimi güçlendirmenin 5 yolu

Seks sadece fiziksel değildir

Eğer karşılıklı saygı ve dürüstlüğe dayalı bir ilişki içindeyseniz, bu sizin seçiminiz olduğu için. Bekar kalmayı ya da açık ilişkiler yaşamayı tercih eden insanlar vardır. Her iki seçenek de sizinki kadar geçerlidir. Ancak istikrarlı bir partneriniz varsa, ilerlemesi istenen herhangi bir ilişkinin belirli bir dengeye ihtiyaç duyduğunu asla unutmayın. 

Ayrıca, ilişkinin parçalarından biri başarısız olursa, bu durum diğer parçalarını da etkileyebilir. Seks tamamen fiziksel bir şey değil, aynı zamanda duygusaldır da. Bir ilişkinin beslenmesi gereken muhteşem bir parçasıdır. Bu nedenle iyi bir cinsel iletişim sağlamalıyız. Her ne kadar cinsel eylem bir ilişkiye benzese de, işin içinde duygular olunca aslı çok daha derin ve karmaşıktır.

Elveda Tabular

Some figure

Söz konusu seks olunca iki kişi gerekir. Bu nedenle, eşinizin görüşleri değerli bir bilgi kaynağıdır ve bunları duymak akıllıca bir davranış olur. 

Herhangi bir sorununuz varsa, bir seks terapistiyle konuşabilirsiniz. Bunu yapmak sizin için utanç verici olabilir, ancak size yardım etmenin ve olası çözümler sunmanın onların işi olduğunu unutmamalısınız. İnsanlar grip olunca doktora ya da dişleri ağrıyınca diş hekimine giderler, bu yüzden neden cinsel problemleriniz olunca da aynı şeyi yapmayasınız?

Suçlamak yerine konuşmaya çalışın

Hepimizin cinsel sorunları olabilir. Çoğu zaman nedeni bir hastalıkla ilgili değil, psikolojik sorunlardır. Bu tür sorunlar, ilişkinin kalitesini çok fazla etkileme eğilimi gösterir. Bu yüzden partnerimize anlayış göstermeli ve biraz sabırlı olmalıyız.

Partnerimizin bundan dolayı acı çektiğini görürsek, mümkün olan her iletişim yolunu açmalıyız. Onları dinleyerek hangi konuda gelişmemiz gerektiğini öğrenebiliriz. “Durum bu kadar ciddi değil” demek birçok soruna neden olabilir. Zor zamanlar, partnerimize bize güvenebileceğini göstermek için büyük fırsatlardır.

“Sevginin anlaşılmasına gerek yoktur, sadece gösterilmesi gerekir.”

– Paulo

Neleri sevip neleri sevmediğinizi paylaşın

Bu, cinsel iletişim eksikliğinden kaynaklanan büyük bir problemdir. Bu yüzyılda bile, partnerlerine neyi sevdiklerini (ya da sevmediklerini) anlatamayan insanlar var, çünkü karşı tarafın tepkisinden korkuyorlar. “Benim hakkımda ne düşünecek” gibi düşünceleri bir kenara bırakın çünkü asıl önemli olan bu değil.

Partneriniz basit bir öneri nedeniyle sizin hakkınızdaki görüşlerini değiştirirse, belki de ilişkinizi etkileyen sorunlar düşündüğünüzden daha da derinlere uzanır. Eğer gerçekten size değer veriyorsa, sizi duymaya ve rahatsız eden şeye bir çözüm bulmaya çalışacaktır.

Yapmak İstemediğiniz Bir Şeyi Yapmayın

Some figure

empati

Cinsel iletişim, birbirini seven iki kişi arasında çok önemlidir, bu nedenle bir çatışma söz konusu olsa ve nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyor olsanız bile ilişkiyi korumak için çaba göstermelisiniz. Seks tüm ilişkilerde önemlidir, bu yüzden partnerinizle konuşmanız gerekir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.