Kadınlarda Anorgasmi: Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların cinsel hayattaki rolü artık önem arz eden bir konu haline geldi ve onların bu yaşam alanında daha geniş bir manada söz sahibi olmaları da anlam kazanmaya başladı.
Kadınlarda Anorgasmi: Nedenleri ve Tedavisi
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kadın anorgasmi, günümüzde birçok kadını etkileyen, büyük psikolojik ve duygusal rahatsızlığa neden olan bir sorundur. Geçmişte, insanların cinsel hayatları konusunda pek konuşulmazdı. Aslında, kadınların herhangi bir cinsel hayatlarının olup olmamasının da bir önemi yoktu. Bu çerçevede kadının rolü, sadece üreme işlevini yerine getirecek şekilde, herhangi bir zevk alma hakkı olmaksızın, erkeğin arzusunun yerine getirilmesi adına bir nesne olarak görülmüştür.

Neyse ki, bu arka planda bırakılmışlığın, varlığımızı, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğinin artık giderek daha fazla farkına varabiliyoruz. Kadınların cinsel hayattaki rolü artık önem arz eden bir konu haline geldi ve onların bu yaşam alanında daha geniş bir manada söz sahibi olmaları da anlam kazanmaya başladı. Yine de, üzerinde çalışılması gereken çok şey var. Yani, sorunu çözülmüş olarak görmeden, ileriye dönük bir adım atmak önem arz etmektedir.

“Hiçbir şey, kadınsı arzular kadar hakim cinsiyetin söylemini daha fazla korkutamaz ve hiçbir şey de kadın cinselliği kadar daha az anlaşılmaz.”

– Valerie Tasso

kadının belinde ananas var

Kadın anorgasmı nedir ve neden oluşur?

Kadın anorgasmi veya engellenmiş kadın orgazmı, normal bir cinsel uyarılma evresinden sonra, sürekli veya tekrarlayan bir yokluk ya da orgazmın gecikmesi olarak adlandırılır. Yani, kadın cinsel arzu hissetse de, orgazm ile elde edilen zevkin yoğun zirvesine ulaşamaz.

Peki bu durum neyden kaynaklanıyor? Gerçek şu ki, bu sorunun altında birden fazla sebep var olabilir. Bir yandan, kişinin aldığı cinsel eğitimin önemli bir etkisi vardır. Bir kadının her zaman penetrasyon yoluyla orgazma ulaşması gerektiği nezdinde yanlış bir algı vardır vardır, fakat gerçek şu ki, el ya da oral klitoral uyarımla, daha sıklıkla gerçekleştirilir.

Bu nedenle, bu alanın zayıf veya sıfır seviyesinde uyarımı, bu sorunun nedenlerinden biri olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında aşırı bilinçli veya aşırı kendi kendini gözlem altında tutma, bir kişinin performansı hakkında bir dizi olumsuz saplantılı düşünce ile birlikte vuku bulabilir.

“Cinsi açıdan çekicilik, elinizde olanların% 50’sinden ve diğer insanların sizin sahip olduğunu düşündüklerinin % 50’sinden oluşuyor!”

– Sophia Loren

Ayrıca, kadın mastürbasyonunun pek tartışılmaması ve kadınların cinsel fantezilerinin olmaması gerektiği inancı da soruna katkıda bulunmaktadır. Son olarak, bazı ilaçların orgazma ulaşmakta güçlüğe sebebiyet verdiğini de akılda tutmalıyız.

kadın ağaca uzanmış

Kadın anorgasmisi için tedavi nedir?

Gördüğünüz gibi, kadın anorgasmisinin birçok nedeni psikolojik kökenlidir. Bu nedenle uygun bir psikolog ile tedavinin yapılması önemlidir. Etkili olması için, tek bir temel dayanağı olmalıdır: psiko-eğitim ve cinsel eğitimi.

Kadınların kendilerine ve cinsel hayatlarına neler olduğunu anlamaları önemlidir. Öte yandan, kadın cinselliği hakkındaki bazı mitlerin gerçek dışı ve irrasyonel olduğunu anlamaları da hayati önem taşımaktadır.

Cinsiyet ile ilgili bilgi ve fikirler üzerinde çalışmak dışında, pratik çalışması yapmalısınız. Bu her kadın için kendine özel bir deneyim olsa da, duyusal odaklanma egzersizleri ve uyarımı içermelidir.

Birincisi, orgazmı elde edene kadar kendi bedenini yavaş yavaş incelemelidir kadın. Daha sonra, partnerine, kendine has bu zevki hissetmesi gereken bir çeşit uyarımı öğretebilir.

İkincisi için, sosyal becerilere ve kendinden emin tekniklere yönelmek de önemlidir. Çiftler arası iletişimin geliştirilmesi ve ilişkisel becerilerin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi temel bir adımdır. Gördüğümüz gibi, kadın anorgasmi, üstesinden gelinebilecek bir sorundur… Haydi durmayın ve üzerinde çalışmaya başlayın!

“En derinlerdeki dileklerimiz bize özgü benliğimizin fısıltılarıdır. Onlara saygı duymayı öğrenmeliyiz. Dinlemeyi öğrenmeliyiz.”

– Sarah Ban Breathnach

Görüntüler: Imani Clovis, Marvin Meyer ve Vlad Deep’in izniyle


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.