Logo image
Logo image

Sosyal Becerilerinizi Geliştirin ve İlişkilerinizde Daha Akıllı Davranın

3 dakika
Sosyal Becerilerinizi Geliştirin ve İlişkilerinizde Daha Akıllı Davranın
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sosyal becerilerimiz, hissettiklerimizin bir parçası mıdır? Sizler ne düşünüyorsunuz… Bir başka insanla etkili bir şekilde iletişim kurabildiğinizde ya da bir tartışmayı ilişkinin zarar görmesini engelleyecek şekilde ele geçirdiğinizde nasıl hissettiniz?

Artık aklınızda bir şey var… İşler ters gittiğinde hangi duygular ortaya çıktı?

Temel olarak, iyi ilişkiler kurma ve sürdürme yeteneği, duygularınızda ve esenliğinizde bir rol oynar. Bunun nesi iyidir? Eh, bu yetenek o kadar da kati ve değişmez değil, ve aslında bunu güçlendirebilirsiniz.

İnsanlarla daha akıllı bir şekilde nasıl bağlantı kuracağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

“Başarı formülündeki en önemli madde, insanlarla nasıl geçineceğimizi bilmektir.”

– Theodore Roosevelt

İnsanlar sosyal canlılardır: Sosyal becerilerin önemi

Günlük yaşamımızda sürekli insanlarla iletişim kurarız. Bu, bir kahve sipariş etmek, bir projeyle ilgili bir iş arkadaşıyla konuşmak ya da partnerinize onu ne kadar sevdiğinizi anlatmak anlamına gelebilir. Günlük yaşamımızda bir dizi geniş kapsamlı sosyal etkileşim senaryosu var.

Ve bu senaryoların ne kadar başarılı olacağı, konu becerilerinizi sosyal alanda geliştirme olduğunda ne kadar akıllı ya da bilge davrandığınıza bağlı olacaktır.

Aile, arkadaş ve sevgili ile tatmin edici ve tatmin edici olmayan ilişkiler arasındaki farkı bu şekilde belirleyebilirsiniz. Ama hepsi bu değil.

İyi sosyal becerilere sahip olmak, diğer profesyonellerle etkili bir şekilde etkileşime girmenize ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, çatışmaları çözebilecek ve herkese açık ve rahat bir şekilde konuşabileceksiniz.

“Sadece karşılıklı saygı gelişmesi ve hakikatin ruhuyla, arkadaşlık ortaya çıkabilir.”

– Dalai Lama

Ayrıca, bu şekilde çocuklarınızın daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olursunuz. Ve sonunda, siz de büyüyeceksiniz. Neden?

Çünkü uygun sosyal becerilere sahip olmak daha iyi psikolojik uyum, daha iyi sağlık ve mutluluk demektir. Aynı zamanda daha iyi sosyal destek sistemleri anlamına gelir.

Some figure

İletişim: Sosyal becerilerin anahtarı

İletişim yeteneğiniz – ve ne kadar gelişmiş oldukları – sosyal becerilerinizin büyük bir parçasıdır. Bu söz konusu olduğunda bir anahtar kavram da girişgenliktir.

Girişkenlik, diğer insanların aklını göz önünde bulundurarak, bunu yapmanın o kadar da kolay olmadığı durumlar da dahil olmak üzere, düşüncelerinizi ve fikirlerinizi ifade edebildiğiniz yerde iletişim kurmanın bir yoludur.

Bu nedenle, hem öz saygı hem de başkalarına saygı duyulmasında bir içeriktir.

Bu, agresif iletişim (yalnızca haklarınızı korumaya çalıştığınız) ve pasif iletişim (başkalarını korumayı denediğiniz) arasındaki dengedir. Bunun temel bir parçası bazen “hayır” demektir.

Birçok sosyal beceriyi uygulamaya koymak da çok önemlidir. Bazı davranışlar, diğer insanlarla etkileşimde etkili bir şekilde yanıt vermenize yardımcı olacaktır.

Bunu yapmak için, diğer kişinin söylediği şeyleri dinlemek ve dikkat çekmek için, temel amaçlara sadık kalmak şarttır.

Öte yandan, ne hissettiğinizi ve düşündüğünüzü ifade etmeniz gerekir. Tıpkı sizin gibi, konuştuğunuz insanlar akıl okuyucu değildir, bu yüzden durumdaki konumunuzu açıklamak bağlantıyı kolaylaştırır.

Gerektiğinde konuşmaları başlatmak, sürdürmek ve sonlandırmak iyi sosyal becerilere sahip olmanın temel yapı taşlarından biridir.

“İnsanlar konuştuklarında tamamen dinle. Çoğu insan hiç dinlemez.”

– Ernest Hemingway

Some figure

Sadece iletişimden daha fazlası: sosyal becerilerin diğer kısımları

Sosyal becerilerinizi geliştirmeye çalışmak söz konusu olduğunda, etkili bir şekilde iletişim kurmak nihai hedeftir. Ancak bu hedefe ulaşmak için başka alanlarda da becerikli olmanız gerekir. Bu diğer alanlar, öteki insanlarla ilişkilerinizin tatmin edici ve yüksek kaliteli olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bunun bir örneği, olumlu davranışlar sergilemek ve işbirliği yapmaya istekli olmaktır. Yani, sizden istemedikleri halde, başka insanlar uğruna bazı şeyler yapmaktır.

Bu, kendi sorunlarınız hakkında endişelenmeyi bıraktığınız ve onları radikal biçimde kendinizden uzaklaştırdığınız anlamına gelmez. Ama aslında ikisi arasında bir denge bulmak anlamına gelir.

Sorunların nasıl önlenip çözüleceğini öğrenmek de çok önemlidir. Çatışmaları etkili bir şekilde tespit edebilmek, tahmin edebilmek ve onlarla yüzleşebilmek, herkesi mümkün olan en iyi, en sakin ve en adil şekilde karşılayan bir çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu konular üzerine çalışın ve sosyal becerilerinizi geliştirin!

Resimler Priscilla du Preez, Bryan Apen ve Phil Coffman’ın izniyle yayınlanmıştır.

 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.