Logo image
Logo image

Orgazm Hakkında 5 Efsane

3 dakika
Orgazm Hakkında 5 Efsane
Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Uzun yıllar boyunca kuşaktan kuşağa aktarılan, bilgisizlik ve kapsamlı cinsel eğitim eksikliğinden dolayı doğru kabul edilen bazı orgazm efsaneleri vardır. Bazen bu yanlış inançlar, çeşitli cinsel bozuklukların sebebi dahi olabilirler.

Orgazmın çok değerli ve önemli olduğu söylenir ve adeta cinsel ilişki sırasında ulaşılması gereken bir hedef olarak görülür. Yaygın mesaj eğer orgazma ulaşılamazsa, bunun kaygı, tatminsizlik ve hayal kırıklığına yol açacağı şeklindedir.

Oysa, orgazm olsun ya da olmasın, aslında bir cinsel ilişkide önemli olan her iki partner için de gerçek zevk ve tatmindir.

Çoğu zaman cinsel ilişki deyince sanki tek zevk ve tatmin veren onlarmış gibi birleşme ve cinsel organlar aklımıza gelir-bu da orgazmın ulaşılması gereken bir hedef olduğu yanlış inancına yol açar.

Oysa, doyurucu bir cinsel ilişkinin okşama, birlikte hareket etme, mahremiyet ve iletişim gibi daha birçok bileşeni vardır. Bu durumda orgazm, ulaşılacak bir hedeften çok zevk içinde yürünecek bir yoldur.

Orgazm Hakkında Efsaneler

İşte size orgazm hakkında yaygın birkaç efsane:

1-İki tip orgazm vardır: Vajinal ve klitoral

Birçok kişiye göre kadınların iki tip orgazmı vardır: vajinal (birleşme ile) ve klitoral (klitorisin doğrudan uyarılması ile). Anatomik gerçeklere göreyse, kadınlarda sadece klitoral orgazm mümkündür; bu konuda kafa karışıklığının önüne geçmek için kadın orgazmından daha çok bahsetmemiz gerekir.

Her orgazm klitorisin uyarılmasından kaynaklanır. Klitorisin 8 bin sinir ucuna sahip, zevk almak için özelleşmiş bir organ olduğunu düşünürsek bu konuda şüpheye yer yoktur.

Bu sebeple, bilimsel araştırmaların gösterdiği üzere, kadınların büyük çoğunluğu (neredeyse %70’i) sadece birleşmeyle orgazma ulaşamaz, çünkü klitorisin uyarılması gerekir. Ayrıca her vajinanın kendine özgü yapısı sebebiyle, bu bazen birleşme yoluyla olabilirken bazen de olmamaktadır.

2-Orgazma ulaşmanın en iyi yolu birleşmedir

Yukarıdaki efsanenin açıklamasında gördüğümüz gibi bu tamamen yanlış bir görüştür. Gerçek ise bunun tam tersidir: Kadın orgazmının en iyi yolu birleşme değildir.

Kadın orgazmını sağlamanın en iyi yolu klitorisin doğrudan uyarılmasıdır. Ayrıca, kadının orgazma ulaşabilmesinin bir yolu da zihinsel uyarılma ile olur; tıpkı cinsel fantezilerde ve fetişlerde olduğu gibi. Bu durumda uyarılma psikolojik olmasına rağmen, orgazm fiziksel olacaktır.

3-Orgazm olunca bilincinizi kaybeder, ışıklar görür, bağırırsınız…

Bu pek de şart değildir.

Bu, insanlarda hayal kırıklığına yol açabilecek bir inançtır, çünkü bu orgazm hakkında çok yüksek beklentilere yol açar.

Orgazmın getirdiği zevk hisleri kişiden kişiye değişirken, aynı kişide bile her zaman aynı şekilde gerçekleşmez. Dahası, zevke sadece orgazm yoluyla değil, cinsel deneyimin tamamıyla da ulaşılır.

4-Orgazm cinsel birlikteliğin en önemli parçasıdır

Cinsel birliktelik, size zevk vermenin yanında birçok başka faktörü de kapsar. Bir çift, vücutlarında uyarılmasından en çok hoşlandıkları bölgeleri (erojen bölgeler) deneyerek bulabilirler. Bu yolla, zevk almak için orgazma ulaşma zorlamasına girmeden, zevk verip alma sürecinden gerçekten keyif alabilirler.

Orgazma ulaşmak zorunda olduğunuz fikri, çoğu zaman tam ters etki yapar: Seksten hayal ettiğiniz kadar zevk almamanıza, orgazm zorlaması yüzünden olabileceğinizden daha az tatmin olmanıza yol açar. Niçin? Çünkü zevke odaklanmak yerine, mutlaka orgazm olma endişesi taşır ve olamadığınızda bunu başarısızlık olarak görürsünüz.

Some figure

5-Partnerinizle aynı anda orgazm olmak zorundasınız

Bu, özellikle basın tarafından dile getirilen yanlış bir idealdir. Ünlü prezervatif markası Durex, bir ara bu inancı öne çıkaran bir reklam yayınlamıştı.

Kısa süre sonra, bu reklama cevap mahiyetinde, “Her erotik yakınlaşma size aittir, eşsizdir ve tekrarlanamaz” sloganıyla, bir parça cinsel eğitim içeren, daha uygun ve gerçekçi bir reklam yayınlandı.

Eş zamanlı orgazm hem sadece çok karmaşık olmakla kalmaz, hem de değeceğinden daha fazla hayal kırıklığına yol açabilir. Aynı anda hapşırmaya çalışmaktan çok da farklı değildir.

Birçok kişi orgazm hakkındaki bu efsanelere inanır. Daha tatmin edici cinsel birliktelikleri devam ettirme adına, bu yanlış fikirlerle gerçeği birbirinden ayırt etmeliyiz. Yaratıcılığı ve deneyimleme arzunuzu sınırlayan endişe ve baskılardan kurtulun.

Var mısınız kendi zevkinizin idaresini elinize almaya!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.