Logo image
Logo image

İşyerinde Mükemmeliyetçilik Bir Erdem Değildir

3 dakika
İşyerinde mükemmeliyetçilik, insanların çoğunlukla hayranlık duyduğu özelliklerden biridir. Bununla birlikte, mükemmeliyetçiler, hatalardan kaçınma ve eksikliklerini gizleme için kendi arzularının kölesi olduklarını hissettiklerinden bu durumdan zevk almazlar.
İşyerinde Mükemmeliyetçilik Bir Erdem Değildir
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İşyerinde mükemmeliyetçilik genellikle bir erdem olarak kabul edilir. Aslında, birçok insan iş görüşmeleri sırasında bu yeteneğinden gururla bahseder. Bununla birlikte, tutumları her küçük detay üzerinde kontrol sahibi olmayı gerektirir, bu yüzden bu mükemmellik arzusu aslında bir kusurdur.

Bir mükemmeliyetçi çalışmaya başladığında bu yeteneğin olumsuz yönlerinin nasıl olumlu olanlardan daha fazla olduğu açıkça görülür. Örneğin, teslim tarihlerine yetişemeyecekler.

“Çalışma bağımlılığı: Örgütsel davranış ve bağımlılık yapıcı davranış?” çalışması, mükemmeliyetçiliği psikolojik bir bağımlılık olarak değerlendiriyor ve başarısızlık korkusunun sıkı bir kontrol, yüksek talepler ve hatalara karşı hoşgörüsüzlük getirdiğini söylüyor. Bugünkü yazımızda, bu özelliğin arkasındaki gerçeği öğreneceksiniz.

İşyerinde mükemmeliyetçilik sağlıklı değil

Some figure

Kaygı ve stres sorunları bu kişilerde yaygındır ancak daha fazlası var:
  • Çalışmalarını başkalarına devredemezler. Bu, onlar için daha fazla zaman gerektiren daha büyük bir sorumluluk yüküne dönüşür.
  • Bu tür insanlar, aşırı iş yükünden kaynaklanan zihinsel bulanıklık nedeniyle sorunları etkili bir şekilde çözemezler.
  • Başkalarıyla etkileşimleri sırasında daha fazla çaba göstermeleri gerekir, çünkü işleri zamanlarının çoğunu kaplar (tipik bir mükemmeliyetçinin) ve sosyal becerilerini olumsuz etkiler.
  • Bu insanlar hatalara karşı oldukça hoşgörüsüzdürler ve işi mükemmelleştirmek için her ayrıntıyı tekrar tekrar gözden geçiriyorlar (ancak bu imkansızdır).

Mükemmeliyetçilik beraberinde daha başka pek çok sorun getirebilir. Örneğin, işleri devredecek birini seçemedikleri için aşırı iş yükü altında ezilebilir, bundan ötürü sosyal etkileşimlerinin kısıtlı kalması nedeniyle stresli ve yüksek derecede kaygılı olabilirler ve bu durumun sadece küçük bir kısmıdır.

Bu duygulara ek olarak, mükemmeliyetçilerin boş zamanlarından nasıl yararlanamayacaklarını da ekleyelim çünkü iş her zaman akıllarında. Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz makaleye göre, kendi ihtiyaçlarına dikkat çekilmemesi nedeniyle sabırsız ve sinirli olabilirler.

Mükemmeliyetçiler yeterince uyumaz, yeterince egzersiz yapmaz ve nadiren iyi beslenirler

Kontrole bağlı depresyon

Mükemmeliyetçiliğin artıları ve eksileri”, adlı araştırmaya göre, aşırı mükemmeliyetçilik kararsızlıklara, katı ve kontrol edici davranış kalıplarına ve aynı zamanda depresyona yol açabilir.

İşyerinde mükemmeliyetçilik genellikle yüksek hedeflere ulaşmak isteyen hırslı insanlarla ilişkilendirilse de bu insanlar her zaman fazla mesai yapmaları gerektiğine inanırlar. Bu nedenle, bu oldukça zararlı bir davranıştır.

Hataya karşı hoşgörüsüzlük benlik saygısı sorunlarına yol açabilir; kişinin kendisinden çok yüksek talepleri olması da depresyona yol açabilir.

Hata hoşgörüsüzlüğü mükemmeliyetçiyi sadece hayal kırıklığına uğratır. Ayrıca, çoğunlukla öznel olmalarına rağmen başkalarının onayını alma eğilimindedirler. Örneğin_

Bir kişinin ahşap kapı imalat ve montaj uzmanı olduğunu ve bu işi yıllardır yaptığını düşünün. Bu kişi, her asgari ayrıntıya odaklanan ve son teslim tarihlerine yetişemeyen bir mükemmeliyetçidir, çünkü kapının mükemmel olduğundan emin olmak istemektedir. Ama sonra, sonucu beğenmeyen biriyle karşılaşır. Bu, o kişinin kendisinden olan taleplerinin hayal kırıklığı hissi ile birlikte tepeye fırladığı zamandır.

Some figure

Mükemmeliyetçi olmayı bırakabilir misiniz?

Belki de en önemli noktaya geldik. İşyerinde mükemmeliyetçiliği azaltmak ve sonuçlarını en aza indirmek mümkün müdür? Evet mümkündür. Bunu yapmak için yardım almalı ve her şeyden önce bunun bir erdem değil, bir kusur olduğunun farkına varmalısınız.

Mükemmeliyetçi biri olmanın sonuçlarıyla baş etmeye başlar başlamaz profesyonel yardım alınmalıdır. Danışman uygun bir müdahale geliştirecektir. Çoğunlukla, bu saplantıyı tetikleyebilecek herhangi bir yetersizlik hissine odaklanacaklardır. Bunun nedeni, kontrol altında olması gereken ve mükemmellik arayan bir kişinin genellikle çok düşük benlik saygısına sahip olmasıdır.

Yani, mükemmeliyetçiler için rahatlama, yıpranmalarını ve kaygılarını azaltma yöntemleri mevcuttur. Özellikle bu özelliğin kendini daha fazla güçlü gösterdiği ortamlarda. Gördüğünüz gibi, bir mükemmeliyetçi sabır ve sıkı çalışma ile daha iyi hissedebilir. İşyerinde mükemmeliyetçilikle mi boğuşuyorsunuz? Peki bu durum akıl sağlığınızı nasıl etkiliyor?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Caputto, Ileana, Cordero, Soledad, Keegan, Eduardo, & Arana, Fernán. (2015). Perfeccionismo y esquemas desadaptativos tempranos: un estudio con estudiantes universitarios. Ciencias Psicológicas9(2), 245-257. Retrieved September 30, 2019, from http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-42212015000300003&lng=en&tlng=es.
  • Remorini, C. (2010). Contribuciones y proyecciones de la Etnografía en el estudio interdisciplinario del desarrollo infantil. Perspectivas en Psicología, (13).
  • Scotti, D., Sansalone, P. A., & Borda, T. (2011). Autoestima, miedo a la evaluación negativa y perfeccionismo: un estudio comparativo en población clínica y en población general. In III Congreso Internacional de Investigación y Práctica Profesional en Psicología XVIII Jornadas de Investigación Séptimo Encuentro de Investigadores en Psicología del MERCOSUR. Facultad de Psicología-Universidad de Buenos Aires.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.