Logo image
Logo image

İşkoliklikten muzdarip misiniz?

3 dakika
Çalışmak için yaşamak hem bedeninize hem de zihninize zarar verir. Bu yazıda, sonuçlarından ve ayrıca bundan kaçınmanıza yardımcı olabilecek farklı önleme ve başa çıkma stratejilerinden bahsediyoruz.
İşkoliklikten muzdarip misiniz?
Son Güncelleme: 01 Kasım, 2022

İş yükünüzü ağır ve bunaltıcı buluyor ve sürekli olarak ofisten kaçmak istiyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Bir sorunu çözmeniz istendiğinde bunu hemen mi yaparsınız? Ya da, ofisten çıkmadan önce o gün için bekleyen tüm işlerinizi bitirmeniz gerektiğini mi düşünüyorsunuz, aksi halde uyuyamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? İşe döndüğünüzde kendinizi bir karmaşanın içinde bulmaktan korktuğunuz için tatilinizi telefona kilitli bir şekilde patronunuzla konuşarak mı geçiriyorsunuz? Yakınlarınız işkoliklik yaptığınızdan şikayet mi ediyor?

Bu durumlar size tanıdık geliyor mu? Ya da bu şekilde davranan birini tanıyor musunuz? Aslında bu davranış ve tutumlar bir araya getirildiğinde işkoliklik göstergesi olabilir.

Burada, bu durum hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

İşkoliklik

İşkoliklik terimi, hayatınızın geri kalanını etkileyecek noktaya kadar işle sürekli meşgul olmaya verilen bir isimdir. İşkoliklikten muzdaripseniz, boş zamanlarınızda bağlantınızı kesemez veya boş zamanınızın tadını çıkaramaz ve düzgün bir şekilde dinlenemezsiniz.

Ayrıca, düşündüğünüzün aksine, işteki performansınız da etkileniyor. Aslında, kronik yorgunluk, sürekli kaygı ve endişe sonunda sağlığınıza zarar verir, bu nedenle iş performansınız da etkilenir.

Some figure
İş sabit olduğunda, bir kişinin yaşamının tüm yönlerini etkileyebilir.

İşkolikliğin nedenleri

Neden işinize bağımlı hale geldiniz? Gerçekte, genellikle işin kalitesinden kaynaklanmaz. Aslında, bağlantıda kalma arzunuz, aktiviteyi hoş gördüğünüz için değil. Hatta, baskın zihinsel durumunuz strestir. Öyleyse neden ondan uzaklaşmıyorsunuz? Bakalım.

  • Hırslı ve mükemmeliyetçisiniz. Sonuç olarak, stimülasyona ihtiyacınız var ve bağlantıyı kesemiyorsunuz.
  • Kendinizi vazgeçilmezmiş gibi hissediyorsunuz ve yokluğunuzda iş zincirinin dağılacağından ve bunun geri döndüğünüzde getireceği sonuçlardan korkuyor olabilirsiniz.
  • Her zaman bağlı kalma ihtiyacı içinde cep telefonunuzu aşırı derecede kullanıyorsunuz. Bu, boş zamanlarınızda iş bildirimlerini görme eğiliminde olduğunuz anlamına gelir.
  • Şirketiniz tarafından baskı altında hissediyorsunuz, bu da boş zamanlarınızda sizi rahatsız ediyor ve sonunda çalışmaya başlıyorsunuz.
  • İş, evde kötü bir ortam veya zahmetli bir yas gibi diğer hoş olmayan durumlardan sizin için bir sığınak görevi görür.
  • Kişisel değeri iş değeriyle eşitliyorsunuz. Ayrıca, yarım kalmış bir görevle işi bırakmanın kötü olduğuna ve hiç ara vermeden üretkenliğinizi sürekli olarak artırmanız gerektiğine inanıyorsunuz.

Belirtiler

Gördüğünüz gibi, eğer bir işkolikseniz, şirketin zorlaması veya tacizi nedeniyle işinizle (fiziksel ve zihinsel olarak) bağlantınızı kesemezsiniz. Yoğun ve takıntılı duygusallığa eklenen bu yaşam ritmi, somatize ederek aşağıdaki gibi semptomlar üretir:

Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu zihinsel durum kişisel yaşamınızı da etkiler.

İşkoliklikten muzdarip olmaktan nasıl kaçınılır

Belki de eğer patronlarınıza kalsaydı, yorgunluktan ölene kadar durmadan çalışacağınızı düşünüyorsunuz. Muhtemelen, sizi mutsuz etmekten başka bir şey yapmayan üretken olma ihtiyacıyla sürekli olarak bombalandığınızı da düşündünüz.

Bu şekilde düşünüyorsanız, bu iyiye işaret çünkü işkolikliğe karşı kalkanınızı oluşturmanın ilk aşamasına geldiniz demektir. Bu, düşüncenin yapısökümünü içerir. Hiç kimse toplumun etkisinden özgür değildir, ancak kişisel değerlerinizi yeniden ayarlayabilir ve çalışmak için yaşamak için değil, yaşamak için çalışmaya karar verebilirsiniz.

Ayrıca, özellikle işiniz gerçekten zorluysa veya daha iyi bir iş bulana kadar taciz yaşıyorsanız, belirtilerinizi belirlemek için bazı rutin ruh taramaları yapmak iyi bir fikirdir. Bu durumda, ofis kapısından çıkarken veya bilgisayarınızı kapatırken öz bakımınıza ve bağlantıyı kesmeyi öğrenmeye odaklanmalısınız.

Some figure
Yönetici sendromunu yönetmek için bağlantıyı kesmeyi öğrenmek çok önemlidir.

Zaten acı çektiğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Halihazırda sürekli kaygı yaşıyorsanız, kalıcı olarak telefona bağlıysanız ve sürekli patronunuzla konuşmazsanız gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları düşünüyorsanız, bir psikoloğa görünmeniz gerekebilir. Diğer koşullar gibi, işkolikliğin de dereceleri vardır, ancak böyle bir durumdan kendi başınıza kaçmayı başarmak ve zirveye çıkmak o kadar zor olabilir ki, sonunda onu terk edersiniz.

Uyku düzeninize dikkat etmek, daha iyi yemek yemek, meditasyon yapmak ve egzersiz yapmak işe yaramıyorsa bir psikoloğa görünün. Çalışma hayatınızı yeniden yönlendirmek ve işkolik olmaktan vazgeçmek kolay değil ve bu gerçekten tek başınıza yapmaya çalışmanız gereken bir şey değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Taheri, F., Naderibeni, N., & Mirzamani, A. (2022). Subjective well-being in the relationship between workaholism and workplace incivility: the moderating role of gender. Journal of Organizational Effectiveness: People and Performance, (ahead-of-print).
  • Morkevičiūtė, M., & Endriulaitienė, A. (2022). Defining the border between workaholism and work addiction: a systematic review. International Journal of Mental Health and Addiction, 1-11.
  • Santos, J., Sousa, C., Gonçalves, G., & Sousa, A. (2022). Work passion and workaholism: Consequences on burnout of health and non-health professionals. In Occupational and environmental safety and health III (pp. 493-504). Springer, Cham.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.