Logo image
Logo image

Vücudunuzun Baskı Altında Olduğunun Sekiz İşareti

3 dakika
Vücudunuzun stres altında olduğuna dair işaretleri nasıl tanıyacağınızı öğrenmek, bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
Vücudunuzun Baskı Altında Olduğunun Sekiz İşareti
Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2022

Baskı altında olmanın, tanımakta zorluk çekmeyeceğiniz bir şey olduğunu varsayma eğilimindesiniz. Aslında, belli bir duygu ya da eylemle artık baş edemediğiniz zaman, bunun farkında olacağınız ve onu ortadan kaldırmayı ya da kontrol etmeyi başaracağınız öğretildi.

Bununla birlikte, belirli bir hedefe ulaşmaya veya günlük engelleri aşmaya o kadar odaklandığınız zamanlar vardır ki, baskı altında olduğunuzu fark etmezsiniz. Gerçekten de zihninizin yardımıyla uyarı işaretlerini engellersiniz.

<“Gerçek şu ki, dünyada gerçek bir stres veya kaygı yoktur, bu yanlış inançları yaratan sizin düşüncelerinizdir.”

-Wayne Dyer-

Baskı altında olduğunuzu gösteren işaretler

Stres ortaya çıkmaya başladığında, vücudunuz size belirtiler şeklinde sinyaller göndermeye başlayacaktır. Bunların önemli olmadığına inansanız da, onları dinlemeniz, kökenleri, ” ne için” oldukları ve onları nasıl durdurabileceğiniz üzerinde düşünmeniz tavsiye edilir.

Some figure

Her gün az uyumanın veya abur cubur yemenin bir insan olarak yaşamanın ve gelişmenin en sağlıklı yolu olmadığı konusunda hemfikir olacaksınız. Aslında, yaşam tarzınızda bir şeylerin yolunda gitmediğinin açık işaretleridir.

Bu yazıda, vücudunuzun baskı altında olduğunu gösteren sekiz ana işaretten bahsedeceğiz. Özellikle birkaçının aynı anda ortaya çıktığını fark ederseniz, bu semptomları akılda tutmanız tavsiye edilir.

1. Biraz uyuyun ve biraz dinlenin

Dinlenme, fiziksel ve içsel bedeniniz için hayati önem taşır. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, sadece hafif uyuyorsanız veya kabuslar görüyorsanız ve uyandığınızda kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız, muhtemelen önemli bir stres altındasınız demektir.

“Dinlenin; dinlenmiş bir tarla bol ürün verir.”

-Ovid-

2. Gün içinde kendinizi yorgun hissediyorsanız 

Zihninizin, kalbinizin ve ruhunuzun gerçekten dinlenmesi için normal gününüzde olduğundan daha fazla saate ihtiyacınız olduğunu fark ediyorsunuz. Tam bir dinlenme hissinin tadını çıkaramıyorsanız, bir sorun var demektir.

3. Sık sık hastalanıyorsunuz 

Vücudunuz yüksek düzeyde stres altındayken, bağışıklık sisteminiz büyük ölçüde etkilenir ve acı çeker. Bu, yaygın hastalıkları daha kolay kapma eğiliminde olduğunuz ve kendinizi zayıf hissettiğiniz anlamına gelir.

4. Kas ağrısı çekiyorsanız

Some figure

Güçlü bir baskıya maruz kaldığınızda, vücudunuz gerilir ve boynunuzda ve sırtınızda önemli kas kasılmaları meydana gelir. Bu gerginlik, gevşeme egzersizleri ve hafif sporlar yaparak giderilebilir.

“Bazen yapabileceğiniz en üretken şey rahatlamaktır.”

-Mark Black-

5. Gün boyunca endişeliyseniz

Endişelenmeyi bırakamadığınızı fark ederseniz, kendinize nedenini sorun. Hayatınızdaki, kendi içlerinde size rahatsızlık veren belirli durumları sürekli olarak düşünüyor ve analiz ediyorsanız, bu durumda göründüğünden daha fazlası var. Aslında, muhtemelen baskı ve stres altındasınız.

Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede bağlantıyı kesmeniz gerekir. Mümkün olduğunda bir tatil yapmayı veya izin almayı düşünün.

6. Günlük stresi yönetmekte zorluk yaşıyorsanız

Bu, baskının sizi etkilediğinin bariz bir belirtisidir. Kendinizi enerjinizi sürekli olarak tüketen bir durumda bulmak, en küçük şeylerde kendinizi kontrol edememenize neden olabilir.

Şu anda kontrol edilemeyen duygularınızın insafına kalmış durumdasınız ve her an gözyaşlarına boğulmanız veya öfkelenmeniz olası. Bu, vücudunuzun çok fazla baskı altında olduğunun ve iç aşınma ve yıpranmaya maruz kaldığının ana göstergelerinden biridir.

Some figure

7. Abur cubur yeme ihtiyacı hissediyorsanız

Artan stres, vücudunuzdaki kortizol seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bu, şeker ve doymuş yağ bakımından zengin yiyecek ve içecekleri tüketme ihtiyacını ve isteğini hissetmenize neden olur.

8. Sindirim problemleriniz varsa

Stres belirtilerinin ana hedeflerinden biri de sindirim sistemidir. Mide ağrılarının farklı kökenlerden olabileceği doğrudur. Ancak stresin ve sinirlerin yoğun olduğu dönemlerde mide ağrıları oldukça artar.

Gerçekten de sindirim sisteminiz vücudunuzun maruz kaldığı yüksek basınçlı durumlara karşı son derece hassastır. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.