Logo image
Logo image

İş Yerinde Nasıl Başarılı Olunur

4 dakika
İş Yerinde Nasıl Başarılı Olunur
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herkes iş yerinde başarılı olmak ister. Fakat, başarı nedir? Bazıları için kendini tutku duyduğun bir şeye adamaktır. Başkalarına göre ise , gerçekçi hedeflere ulaşmak ve bu süreçte olgunlaşmak anlamına gelir. Bununla birlikte, tanımınız ne olursa olsun, iş yerinde başarı elde etmenin altını çizen birtakım özdeyişler vardır.

Bu özdeyişlere uymak, sizi tatmin edecek bir profesyonel hayata doğru atılan bir adımdır. Bununla birlikte, amacınız her ne kadar başarılı olmak olsa da, hayatınızdaki diğer alanları ihmal etmemeniz de çok önemlidir; aileniz, arkadaşlarınız ve kişisel gelişiminiz bu alanlara örnek verilebilir.

Bu alanlardan herhangi birinde zayıflık yaşarsanız, kendinizi dengesiz hissetmeye başlarsınız. Uzun zamandır yolunu gözlediğiniz mutluluk sizin için her zaman ulaşılamaz olarak kalır. Bu nedenle bu yazıda, iş yerinde nasıl başarılı olunur konusuna odaklanırken, hayatın tamamen işten ibaret olmadığı gerçeğini de aklımızdan çıkarmayalım.

Zevk aldığınız bir şey yapın

Size hiçbir zevk vermeyen şeyler yapmaktan sıkıldınız mı? Maaşınızın ne kadar az olduğu, işinizin ne kadar önemsiz göründüğü ya da zaman ve enerjinize değmeyeceği konusunda her gün şikayet mi ediyorsunuz? Eğer işiniz sizi motive etmiyor ve yaptığınız şeyden zevk almıyorsanız, neden bu işi yapıyorsunuz?

“Kendinize, kuyunun neden size su vermediğini sormayın. Bunun yerine neden açıkça suyu olmayan bir yerden su çekmeye çalıştığınızı sorun.”

– Anonim

Some figure

Her yeni güne, iş yerinde mücadele edeceğinize ve büyüyeceğinize inanarak başlamaya ihtiyacınız vardır;

Birçok kişi güne, işe gitmek zorunda oldukları için şikayet ederek başlar. Bu konu hakkında bir şey yapmamaları ise tamamen aldıkları düzenli maaşa bağımlı hale gelmelerinden kaynaklanır. Ya da gerçekten yapmak istedikleri şey konusunda kendilerine güvenleri yoktur.

Bütün bu korku ve güvensizlikler, başarıyla uyumsuzluk yaratır. Eğer size zevk veren bir şey yaparsanız, doğal olarak azim, arzu, motivasyon ve sorumlulukla büyürsünüz. Bunların hepsi yaptığınız şeyde başarılı olmak için gerekli unsurlardır. Çabalayın, değişin, arayın, öğrenin ama asla boyun eğmeyin.

Yetenek ve bilgi edinin, ve özgüven kazanın

Hayalinizdeki işe sahip olmak istiyorsanız, onu aktif bir şekilde aramalısınız. Ancak, bu çabanızda başarılı olmak için, yetenekli ve bilgili olmanız gerekir. Bu da size sadece neleri sevip sevmediğiniz hakkında ipuçları vermekle kalmaz aynı zamanda devam etmek için ihtiyacınız olan özgüveni de sağlar.

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin ve bugünün teknolojisi söz konusu olduğunda, dünya bu konuda çok hızlı ilerliyor. Edinebileceğiniz  birçok bilgi etrafınızda mevcut ve bir o kadarı da ücretsiz veya oldukça ucuz. Kişisel programınıza uyum sağlayabilen ve ilginç çok sayıda kurs mevcut. Tek yapmanız gereken zamanınızı uygun bir şekilde organize etmek.

Problem demek meydan okumak demek

İş yerinde başarılı olmak için sorunları, meydan okumalar olarak görmeniz çok önemlidir. O çok istediğiniz işi ararken zaman zaman karşınıza kapalı kapılar çıkabilir. Fakat bu vazgeçmeniz için yeterli bir sebep değildir.

Sonuna kadar direnin, hazırlıklı olun ve yaptığınız her hatadan ders çıkarın. Tüm olasılıkları gözden geçirin. Yaptığınız hatalar, gittiğiniz kursların ve aldığınız eğitimin size vermesi mümkün olmayan deneyimi içinde barındıran derslerdir.

“Başarıyı kutlamak iyidir, ancak başarısızlığın derslerine kulak vermek çok daha önemlidir.”

– Bill Gates

Some figure

Başarı, azimli olmayı ve çalışmayı gerektirir.

Değişime karşı direnmeyin

Değişim genellikle bizi rahatsız eder çünkü konforlu olduğumuz alandan çıkmaya zorlar. Bu aslında yeni koşullara uyum sağlamak için yaşanan bir süreçtir. Yani birçok durumda, bu noktaya kadar yaptığınız her şeyi değiştirmeniz anlamına gelir.

Örneğin, teknolojinin iş yerlerine dahil edilmesini örnek alalım. İnsanlar, yeni teknolojileri tanımak için çaba harcayıp eğitim görmek zorunda kaldılar. Muhtemelen zorlayıcı bir süreç yaşandı, fakat başardılar. Başka seçeneğimiz olmadığı zaman genel olarak buna benzer bir durum yaşanır ve değişim doğal olarak yenilik anlamına gelir. 

Ekip çalışmasının önemi

Ekip çalışması düşünüldüğünde, akla genellikle aynı kişi için çalışan bir grup insan gelir. Bununla birlikte, ekip çalışmasının aslında iki türü vardır.

  • Bir patron olarak ekip çalışması: patron, çalışanlarıyla birlikte grubun bir parçasını oluşturur. Yöneten kişi o olsa dahi, ortak bir hedef için çalışan bir grup insanın yanında yer alır.
  • Bir meslektaş olarak ekip çalışması: bütün meslektaşların ortak bir amacı vardır ve her biri farklı bir bilgi türü sunabilir ve farklı sorumluluklar üstlenebilir.
Some figure

herkesin aynı hedef doğrultusunda hareket ediyor olmasıdır. 

Bu unsurlar başarıyı mümkün kılacaktır. Böylelikle, patron çalışanlarına dahil olmak zorunda kalır; çünkü söz konusu sürecin hayati bir parçasıdır. Aynı şekilde, çalışanların meslektaşlarına uyum sağlamaları gerekir. Çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmek için birbirlerini motive etmeleri, desteklemeleri ve aralarında iletişim kurmaları gerekir.

İş yerinde başarılı olmak için kendinize iyi bakmanız gerekir

Yukarıdaki paylaşılan ipuçları işin kendisine ya da iş arkadaşları arasındaki ilişkilere yöneliktir; bununla birlikte çok önemli bir başka unsur var ki kesinlikle unutmamak gerekir: kendiniz.

İş yerinde başarılı olmak istiyorsanız, kendinize iyi bakmanız gerekir. Bu da, egzersiz yapmak, doğru beslenmek, iyi uyumak, boş vakitlerinizi değerlendirmek ve dinlenmek anlamına gelir… daha önce de belirttiğimiz gibi, hayatınızın diğer önemli alanlarına da vakit ayırmanız çok önemlidir: aileniz, arkadaşlarınız ve hobileriniz…

“Bence başarılı olmak, hayatınızın çeşitli alanlarındaki başarı öykülerinin dengede olması demektir. Aile hayatınız harabeye dönmüşse eğer, iş hayatınızda başarılı sayılmazsınız.”

– Zig Ziglar

Some figure

Neden ve ne için? enüz cevap veremiyorsanız s“sevdiğiniz bir işi seçin, hayatınızda bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız.”

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.