Temiz Havada Egzersiz Yapmak Kırık Bir Kalbe İyi Gelir

Temiz Havada Egzersiz Yapmak Kırık Bir Kalbe İyi Gelir
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başarısız bir ilişkinin yanan acısı, yaşadığımız en kötü acı tecrübelerden biridir. Dipsiz bir kuyuda, kırılan bir kalple sıkışmış gibi hissetmek tüm enerjinizi alır ve ileriye bakmanızı engeller.

Duygusal bir ayrılığın yaratmış olduğu boşluktan ve kalbinizi iyileştirdikten sonra, daha iyi olmanın harika bir yolu, özellikle temiz havada egzersiz yapmaktır. Bunun nedeni, vücudunuzda oluşan tüm gerilimi serbest bırakma imkanına kavuşmanızdır. Ayrıca, beyninizi endorfinlerle, sizi daha iyi hissettiren nörotransmitterlerle ve ister fiziksel ister duygusal olsun, ağrı duygularımızı azaltan hormonlar ile dolduracaktır. Şimdi bu konuyu daha da derinine inceleyelim.

Zihin-beden bağlantısı

Bir ayrılık sonrası, hissettiğiniz duygusal acı, vücudunuzda kendi türündeki fiziksel reaksiyonlara neden olarak yansır. Aslında, birçok çalışma, sevginize karşılık bulamadığınız veya sevdiğiniz birini kaybettiğiniz zaman yaşadığınız acı ile, fiziksel olarak yaralandığınız zaman hissettiğiniz acının, beynin aynı kısmının harekete geçtiğini gösteriyor.

kadının kalbi atıyor

Bu durum, aklınızdaki tüm hislerin ve duyguların vücudunuz üzerinde bir etkiye sahip olmasının sebebidir. Aynı şey, stresin ve fiziksel yorgunluğun zihninizi etkilediği zaman, başka bir şekilde gerçekleşir.

Zihin ve beden birbirine bağlı yapılardır. Biz her ne kadar inkar etmeye çalışsak da, bu iki oluşum, birlikte çalışmayı ve birbirlerini etkilemeyi sürdürürler. Bu nedenle, kırık bir kalbi tedavi etmek için, fiziksel egzersizin etkinliği tüm bu derin bağlantıya dayanmaktadır. İşte bu yüzden, akıl sağlığınıza dikkat ettiğiniz zaman, vücudunuza da dikkat etmiş oluyor ve bunun tam tersini yaptığınız zamanda, aynı durum geçerli oluyor; vücudunuza baktığınız zaman, aynı zamanda zihninize de bakmış oluyorsunuz.

Ancak temiz havada egzersiz yapmak, diğer birçok aktivite türünden daha başarılı bir şekilde, kırık bir kalbi iyileştirmek için çok daha iyi bir seçenektir. Sadece doğayı deneyimlemek bile, başka hiçbir şekilde ulaşamayacağınız bir dizi ek faydaya sahiptir.

Temiz havada egzersiz yapmak, duygusal acılarınızı iyileştirmek için harika bir fırsattır. Kırık bir kalple gelen öfke ve hüzün duygularının azaltılmasına da yardımcı olur.

Temiz havada egzersiz, öfkenizi engeller ve size umut verir

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, egzersiz yapmak, romantik zorluklarla kırılan bir kalbin parçalarını bir araya getirmek gibi zor bir görevden alnınızın akı ile çıkmanıza yardımcı olur. Ve bu temiz havada, daha iyi sonuçlar verir.

Bir koşuya çıkmak, hızlı bir yürüyüş yapmak veya doğal bir ortamda başka herhangi bir egzersiz yapmakla uğraşırken gösterdiğiniz çaba, dünyadaki gerçek yerinizdeki farkındalığınız ile ilgili size daha çabuk bir geri dönüş sağlayacaktır. Aynı zamanda, hem önemsiz ve hem de güçlü bir konumdayız. Saf enerji ve hayat doluyuz.

Her çukur, her kaya, üstesinden atladığınız her engel, ulaştığınız her hedef ve elde ettiğiniz her başarı, sinirinizi sizden alıp götürecek bir zaferdir. Endorfinlerin serbest bırakılması sayesinde, öfkeniz ortadan kalkacak ve adım adım umut etmeye devam edeceksiniz. Böylece kendinizi içten içe yeniden cesaretlendirip, yaralarınızı temizleyebilir ve bir süre sonra, kendiniz ve daha spesifik olarak özünüz ile ilgili farkındalığınızı yeniden kazanabilirsiniz.

Egzersiz, tutarlılığın ve çabanın sorunlara nasıl değdiği konusunda bir örnektir. Bir ayrılık acısının üstesinden gelmenize ve kendinizi yeniden bir araya getirmenize yardımcı olur.

Doğada, kendinize dair çok fazla cevap bulabilirsiniz. Sizi yeni olasılıklara götürecek ve öfkenin negatif enerjisini sizi ileriye taşıyacak olan pozitif enerjiye çevirecek cevaplar barındırır.

rengarenk ormanda bisiklet sürmek

Doğa bakış açınızı genişletmenize yardımcı olur

Temiz havada egzersiz yapmak, sadece öfkenizi azaltmaz. Ayrıca hayatınız hakkında bazı bakış açıları kazanmanıza ve problemlerinizi ve zorluklarınızı nasıl çözeceğiniz konusunda size yardımcı da olur. Doğa ile iç içe vakit geçirmek ve güzelliğine hayran olmak için durmak, sizi sakinleştirecek ve bakış açınızı genişletmenize yardımcı olacaktır.

En basit, en günlük sahneleri, en yaygın unsurları ve doğanın uçsuz bucaksız deryasında var olan uyumu gözlemleyerek, daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz şeyleri anlamaya başlayabilirsiniz.

Beş duyunuzun doğadan aldığı her şey, bir meditasyon durumuna ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ve bu durumu, zihninizi temizlemek, endişenizi azaltmak ve gördüğümüz gibi öfkenizi sakinleştirmek için kullanabilirsiniz. Dışarıda egzersiz yapmak bile sizin için bir cennete eş değer olabilir. Sadeliği ve cömertliği, aşkınlığı ve onun “geçiciliği”, döngüleri… bunların hepsi, hayatı anlamanıza ve neyin önemli olduğunu ve neyin ikinci plana atılabileceğini görmenize yardımcı olacaktır.

 “Umut, paramparça olan hayallerin küllerinden doğan bir anka kuşu gibi yükselir.”

– S.A. Sachs

kadın doğada meditasyon yapıyor

Doğa affetmenize yardımcı olur

Son olarak ve aynı derecede önem arz edecek şekilde, doğa ile iç içe egzersiz yapmak, başınıza gelen tüm acı olayları unutmanıza da temel hazırlar. Doğanın sahip olduğu huzurun mükemmel gücü yanında, egzersiz yapmaktan gelen refah durumu, yeni bir umut duygusu bulmanıza yardımcı olacaktır. Ve böylece yaşadıklarınızı ve hayatınızdaki başarısızlıkları affetmek için de yeni bir yer bulacaksınız. Çünkü bağışlamak, yaşadığınız bir ayrılık sonrası hissettiğiniz tüm o acının ötesinde huzuru ve umudu bulabileceğiniz bir yer olduğu inancını gerektirir.

Gördüğümüz gibi, temiz havada fiziksel egzersiz yapmak zihninizi temizler, duygusal acınızı dindirir ve hayata devam etmenizi sağlar. Çünkü kalbiniz kırılsa bile, her zaman onu tamir etmenin en iyi yolunu aramalısınız. Ve egzersiz ve doğa, bunu yapmak için bir araya gelmiş en iyi kombinasyonlardan biridir.

İlginizi çekebilir ...
Doğa Yürüyüşü: Doğayla İç İçe Olmanın Beyne Harika Etkileri Vardır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Doğa Yürüyüşü: Doğayla İç İçe Olmanın Beyne Harika Etkileri Vardır

Doğanın hüküm sürdüğü yerlerde yürümek ciğerlerimizi oksijenle doldurur. Daha iyi nefes alınca ve daha temiz bir havayı içimize çekince beynimiz de...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.