İlişkinizde Özerklik Kazanmanın Yolları

Ocak 1, 2020
Bir ilişkideki duygusal bağımlılığın çözümü özerklik kazanmaktır. Bunu başarmak kolay olmasa da, bu yazımızda size yardım etmek için bazı ipuçları paylaşacağız.

Duygusal bağımlılık ile savaşmak kolay değildir, ama bu imkansız olduğu anlamına da gelmez. Sizi başka birine bağlayan zincirleri kırmak, sınırlarınızı çizmek ve tek başınıza da bir şeyler yapmak size ilişkinizde özerklik kazanmanız konusunda yardımcı olabilecek bazı stratejilerdir.

İlişkinin ilk aylarında partnerinizi görmek için dakikaları saymanızın son derece normal olduğunu da özellikle belirtmeliyiz. Başlangıçta, hepimiz partnerimizle mümkün olduğu kadar fazla zaman geçirmek isteriz. Ancak, tutkunluk zamanı sona ermeye başladığında bu da bitmeye başlar ve onun yerine daha yetişkin bir sevgi ortaya çıkar.

Problem, diğer insanla birlikte olma arzusu bir zorunluluk haline geldiğinde ortaya çıkar. Bu birey kendi başına kalmaktan rahatsız olmaya bile başlayabilir. Duygusal bağımlılık bunun büyük bir parçasıdır. Bu, partnerlerden birinin diğerinin dileklerini ve beklentilerini gerçekleştirebilmek için kendisi olmayı bıraktığı noktadır. Temelde, kimliklerini kaybedene kadar kendilerini partnerlerine zincirlerler. Peki bununla savaşmak mümkün müdür? Elbette mümkündür. Hadi bu problemle savaşmanın bazı yollarına daha yakından bakalım.

İlişkinizde Özerklik Kazanmak İçin Farklı Aktiviteler Yapın

Birçok farklı konuda partnerinizle aynı fikirde olabilirsiniz. Ancak, iki eşit kişi diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, bazı farklılıklarınız ve aynı fikirde olmadığınız konular da olacağı aşikardır. Bütün her şey ile ilgili aynı fikirde olmak neredeyse tamamıyla imkansızdır. Belki de siz doğa yürüyüşlerine bayılıyorsunuz ancak partneriniz bu tip yürüyüşleri hiç sevmiyor. Belki de siz gerçekten gürültülü müzikleri seviyorsunuz ancak partneriniz daha yumuşak tipte müzikleri seviyor. Ana fikri anladınız.

Önemli olan bu farklılıkların hepsine saygı duymaktır. Bir ilişkide olmak bağımsızlığınızı, zevklerinizi, hobilerinizi, fikirlerinizi feda etmek ya da her an birlikte olmak demek değildir. Bir ilişki aynı fikirde olmaktan çok daha fazlasıdır. Bir ilişki, birlikte yaşlanabilmek için birbirine saygı duymak ile ilgilidir.

Ancak, duygusal bağımlılıktan muzdarip olan insanlar ve terk edilme korkusu veya sevdikleri birini kaybetme korkusu olan kişiler bu durumu daha farklı görebilir. Bu insanlar, eğer partnerleri ilişkiye katılım göstermiyorsa aktivitelerini ve en sonunda tüm dünyalarını sınırlandırmaya istekli olurlar. Mesele şu ki, ilk başta zararsız görünse de, bu durum bu kişilerin benlik saygısını negatif yönde etkiler. Bundan dolayı, partneriniz o şeyi sevse de sevmese de kendi sevdiğiniz şeyleri yapmaya devam etmeniz önerilir.

Ek olarak, bu özel ve kişisel alana sahip olmak aşk söz konusu olduğunda çok baskın olan bir inanç ile savaşmaya da yardımcı olur. İlişkinizde özerklik kazanmak için partnerinizi umursamayı bırakmanıza gerek yoktur. Asıl olan sadece kendinize bakmak ve sizi mutlu eden şeyleri yapmaktır.

Gözlerini kapatmış bir şekilde birbirlerine sarılmakta olan bir çift.

Partnerleri Olan ve Olmayan Arkadaşlar

Bir ilişkideyken, bazen ilişkileri olan diğer insanlarla arkadaş olmak daha kolay olur. Bu son derece pozitif ve zenginleştirici bir şey olabilir. Peki ya yalnız olan arkadaşlarınız? Sadece bir partnerleri olmadığı için onları bir kenara koymaya hazır mısınız?

Çoğu insan, özellikle de duygusal bağımlılık deneyimleyen insanlar, partnerlerinin yanından ayrılmak istemedikleri için arkadaşlarını yalnız bırakır. Bu kesinlikle sağlıklı değildir. Hatta, bu davranış biçimi uzun vadede büyük ihtimalle negatif sonuçlar verecektir. Sürekli yanınızda olmuş o arkadaşınızı artık umursamıyor musunuz? Peki bu kişi size bir şey mi yaptı? Romantik ilişkiniz biterse, o zaman ne olacak?

Bahsettiğimiz sonuncu şeyin olabileceğini düşünmek zordur, ama hala ihtimal dahilinde olan bir şeydir. Karşınızdaki insanla aranızda olan şeyin sonsuza kadar süreceğine dair herhangi bir garantiniz yoktur (ki bu da romantik sevgide sık görülen başka bir inanıştır). Dolayısıyla, arkadaşlarınızın iyi olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Arada onları kontrol edin, onlarla zaman geçirin ve konuşun. Arkadaşlıklar, romantik bir ilişkiniz olsa da olmasa da önemlidirDahası, ne olursa olsun orada olacağını bildiğiniz, sizinle zaman geçirmekten keyif alan insanlar olması her zaman iyi hissettirir.

Bir kahve dükkanında birbirlerine gülümseyerek sarılan kadınlar.

“Biz Biriz” İnancının Tehlikeleri

İlişkilere hasar veren birçok inanç ve yaygın görülen yanılgı vardır. Bunların en önemlilerinden biri çok yaygın görülen “biz biriz” inancıdır. Bu, diğer insanın yaptıklarını yapmak ve onun düşündüklerini düşünmeye verilen addır. Ancak, bir ilişkide olmak takım çalışması ile ilgilidir ve takımlar birden fazla kişiden oluşmalıdır. Bununla birlikte, ilişkideki kişiler hala birer bireydir.

Romantik sevgi ile ilgili inançlara bakılırsa bu durum masum görünebilir. Ancak bununla birlikte, bu durum da çok tehlikeli bir şeye dönüşebilir. Bunun sebebi, bazı durumlarda kişilerin birey olarak nasıl tepkiler vereceklerini bilememelerine yol açma riski olmasıdır. Sonuçta, ilişki irrasyonel inançlarla dolabilir.

İlişkinizde özerklik kazanmayı öğrenmelisiniz. Birçok insanın özerkliği vardır, ancak etrafınıza şöyle bir göz atarsanız ne kadar fazla insanın özerkliği olmadığını da görebilirsiniz.

Herkes farklıdır. Dolayısıyla, hepimiz sevgiyi farklı şekillerde deneyimlemekten keyif alırız. Bazı insanlar ilişkilerinde hiç özerklik olmadığında daha mutlu hissedebilir. Ancak, bunun sağlıklı bir şey olmadığını söyleme cesaretini gösteriyoruz. Bu yaklaşım duygusal bağımlılığı olan insanlarda daha da az işleyecektir. Yaşanacak olan tek şey, bu yolda benlik saygılarını kaybetmeleri olacaktır.