Logo image
Logo image

İlişkinin Yürümesini Sağlamak: İşin Sırrı Nedir?

3 dakika
Uzun ömürlü, mutlu ve tatmin edici bir ilişkide şansın önemli bir etmen olduğunu düşünüyor musunuz? Kontrol edebileceğiniz şanstan başka değişken ya da etmenler de vardır. Bu yazımızda ilişkiye dair çeşitli etmenleri keşfedin.
İlişkinin Yürümesini Sağlamak: İşin Sırrı Nedir?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bir ilişkinin yürüdüğünü görenler çoğunlukla partnerlerin şansının yaver gittiğini düşünür. Bu durumun her zaman böyle olmadığını belirtmemiz gerekir. Kısa süreli aşklar pek de zor ortaya çıkmazlar. Böylesi bir aşkın sevgi ya da bağlanma gerektirmediğini söyleyebiliriz. Oysa bu başlardaki tutku dolu dönem pek de uzun sürmez ve ilişkinin yürümesini sağlamak için çaba gerekir.

Uzun süren bir ilişki içinde olan çiftler ilişkinin daha tatmin edici olmasını sağlayacak belli özellikler, alışkanlıklar ve üslubu paylaşırlar.

Tüm bunların yanı sıra, uzun süreli bir ilişki içerisinde olan çiftlerin daha sağlıklı olduklarını belirtmeliyiz. Mutlu bir ilişkisi olan insanların daha uzun yaşadıklarını, kalp hastalıkları riskinin daha düşük olduğunu ve bekar ya da boşanmış insanlara kıyasla kanseri atlatma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koyan pek çok araştırma bulunuyor.

Bunun nedeni bu ilişkilerde çiftlerin birbiri ile ilgilenmesidir. Bu çiftler uzun bir zamandır birlikte olmalarına rağmen sevgilerini canlı tutabilen ve birbirilerine ilgi gösterebilen kişilerdir. Peki bunu nasıl sağlayabilirler? İlişkinin yürümesini sağlamak sandığımızdan daha kolay bir şey mi? Sağlıklı ilişkilerin ortak özelliklerinin neler olduğuna dair biraz düşünelim.

İlişkinin Yürümesini Sağlamak İçin Sağlıklı İletişim

İlişkide sağlıksız iletişim, ilişkinin sonlanmasına neden olabilecek pek çok soruna yol açabilir. Bundan ötürü çiftler arasında güvenli bir iletişim olması son derece önemlidir. Bu tarz bir iletişimden kastımız monolog, eleştiri ya da tek bir tarafın isteklerini ya da ihtiyaçlarını sıralamasından çok uzak bir şeydir. Güvenli bir iletişim yalnızca karşılıklı olduğunda mümkündür.

Her şeyin ötesinde boşanmaların %60’ı iletişim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İlişkinin yürümesini sağlamak için iletişimde karşılıklı saygı ve anlayış gerekir.

Bu bağlamda  öz güvenli bir biçimde kendini ifade edebilmek, partnerini dinlerken iyi bir tutum sergilemek ve onu anlayabilmek için elinden geleni yapmak, hayatın her alanında iyi iletişim kurmanın temellerinden bazılarıdır.

Some figure

Sağlıklı Bir İlişkisi Olan Çiftler Ortak İlgi Alanlarına Sahip Olmayabilir

Birbirine bağımlılık hemen hemen her ilişki için ölümcül bir durumdur. Bir ilişkinin yürümesi için ayrı tutkular, ilgi alanları ve dert edecek farklı amaçların olması gerekir. İşin özü hem ekip olabilmek hem de bireyselliği sürdürebilmektir.

Birbirinin alanına ve vaktine saygı göstermek son derece önemlidir. Eğer taraflardan birinin kendine ait bir yaşamı yoksa, ilişkiye yeterli derecede katkıda bulunamayacaktır. İlişkide olmak fazla takıntılı ya da boğucu olmadan birbirini sevmek ve kaliteli vakit geçirmekle ilgilidir.

Birlikte yapacağınız şeyler de bulun fakat ayrı ayrı aktivitelere katılmayı da ihmal etmeyin. Kendinize de odaklanın. Bu bağlamda profesyonel yaşamınız, yaratıcı yanınız ve kişisel zevkleriniz son derece önemlidir. Partnerler birbirlerinin başarısını görmeyi, takdir etmeyi ve birbirinin alanına saygı duymayı öğrenmelidir.

İyi Bir Cinsel Yaşamın Önemi

Geçtiğimiz sene cinsel yaşam ile mutluluğun ilişkisine dair bir çalışma yürütüldü. Çalışmaya 30.000’den fazla kişi katıldı. Araştırmanın sonucunda düzenli bir cinsel yaşamı olanların ilişkide daha fazla tatmin olduğu ortaya çıktı.

İlgi ve tutku gösterilerinin de ilişkinin yürümesini sağlayan en önemli etmenlerden biri olduğu sonucuna varıldı. El ele tutuşma, sarılma, öpme gibi değer gördüğünü ve sevildiğini hissettiren hareketlerin son derece önemli olduğu belirlendi.

Some figure

Sorumlulukların Dengeli Dağılımı

Sıradan ve sürekli tekrarlanan bir şey olduğunun farkındayız. Fakat sorumluluk ve hakların bilincinde olmayan çiftlerin içinde bulundukları ilişkiler genellikle kötü sonlanıyor. Bir dengesizlik olduğunda bir taraf diğerine karşı sorumluluk hisseder ve bu da kendini sevgili yerine ebeveyn gibi hissetmesine neden olur.

Birbiriyle ilgilenmek her iki tarafın da sorumluluk ve haklarının belirlenmesi ve bunlara saygı duyulması demektir. İlişkinin yürümesini sağlamak için dengenin son derece önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İlişkinin her iki taraf için de adil olması ve orta yolun bulunması gerekir.

İlişkinin Yürümesini Sağlamak İçin Anlaşmazlıkların Olacağının Kabul Edilmesi Gerekir

Bazen anlaşmazlıkların olması son derece normaldir. Her daim mükemmel olmak gerekmez. İlişkide kendiniz olmanız da oldukça önemlidir. Özünüze ihanet etmemeniz adına bazen partnerinizle anlaşamamanız gayet doğaldır.

Başarılı bir ilişkinin sırrı her zaman partnerinizle aynı şey düşünmemektir. Açık konuşmak gerekirse her zaman aynı fikirde olmak pek de mümkün değildir. Her birimiz birbirimizden farklı olduğumuz için bazen aynı fikirde olmamayı öğrenmemiz gerekir. Birbirinizi dikkatli bir biçimde dinlemeli ve kendinizi karşı tarafın yerine koymayı denemelisiniz.

Duygusal değişimlerinizin sorumluluğunu alın ve onları yönetmeyi deneyin. Partnerinizin fikrine saygı duymayı öğrenmenin yanı sıra, onlara kendinizi kontrol edebildiğiniz ve duygusal zekaya sahip olduğunuzu da göstermeniz gerekir. Tabii ki bunun karşılıklı olması gerekir. Karşı taraf çaba sarf etmiyorsa tek tarafın zorlamasının bir alemi olmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carr, D., Freedman, V. A., Cornman, J. C., & Schwarz, N. (2014). Happy Marriage, Happy Life? Marital Quality and Subjective Well-Being in Later Life. Journal of marriage and the family, 76(5), 930–948. doi:10.1111/jomf.12133
  • Lavner, J. A., Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (2016). Does Couples’ Communication Predict Marital Satisfaction, or Does Marital Satisfaction Predict Communication?. Journal of marriage and the family, 78(3), 680–694. doi:10.1111/jomf.12301
  • Grover, Sean (2019) How to Make Love Last. Why do some couples remain madly in love, while others see love fade fast from their relationship? Recuperado de http://www.seangrover.com/how-to-make-love-last/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.