Logo image
Logo image

Güven Bağı: Sağlıklı Bir Bağın Gücü

2 dakika
Güven Bağı: Sağlıklı Bir Bağın Gücü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çocuklarınızın güvenli bir ilişkiye sahip olmasını sağlamak için, kendi üzerinize düşen rolü icra etmek, zihinsel sağlığın korunması açısından esastır. Aslında, bu tür bir yaklaşım, çocukluklarda oluşabilecek sağlıksız ilişkilerden doğan her türlü problemi de ortadan kaldıracaktır. Ama sizler güvenli bir bağ kurmaya hazır mısınız?

Mevzu bahis bağ olduğu zaman, genellikle çocuklara odaklanırız. Ama bugün, bakıcılara ve ebeveynlere bakacağız. Çocukken kendi başlarından aynı deneyimler geçti.

Ebeveynlerin çocukları, kendileri gibi yetiştirmesi normaldir. Ya da diğer uca doğru hareket ederler. Her halükarda, kendi ebeveynlik tecrübelerine ve onlardan aldıkları sonuçlara göre hareket ederler.

“Güvenli bir bağ, bağlanma kabiliyetidir; güvenli ve sağlam bir temel geliştirmektir.”

– Asa Don Brown

Hiç sahip olmadığımız güvenli bağlamayı benimsemeyi öğrenmek

Bir yetişkinin, bir çocukken kendilerini güvensiz veya endişeli hissettikleri bir bağları olduysa, çocuklarıyla güvenli bir bağ kurmasını sağlamak çok zor olabilir. Bu yüzden bakıcıların kendileri üzerinde çalışması önemlidir. Bunu kendi başlarına ya da bir terapistin yardımıyla yapabilirler. İyi yaparlarsa, güvenli bir bağlantının temel bileşenlerini sağlayabilirler.

Bu bileşenler nelerdir? Sürekli güvenlik, yakın olma arzusu ve duygusal düzenleme. Bir ebeveyn bu yönlerden eksik kalır ya da bu yönleri içselleştirmezse, çocuklarına da bunları iletmeleri çok zor olacaktır. İstenmeden, aslında güvensiz bir eki teşvik edeceklerdir.

Some figure

Terapi nasıl yardımcı olabilir?

Bu süreç, özellikle herhangi bir ilişkide hiç bir zaman güvenli bir bağ kuramayan kişiler için gerçekten zor görünebilir. Böylece, bir terapist, temel olarak güvenli bir bağ kurma süreci çerçevesinde çalışacaktır. Sonuçta, güvenli bağlanma sadece ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkilerde değil, aynı zamanda romantik ilişkiler ve arkadaşlıklar gibi diğer ilişkilerde de geçerli bir kavramdır.

Terapist farklı alanlarda size yardımcı olacaktır: duygularınızı tanımlamak, onları anlamak ve doğru bir şekilde dışarıda bırakmak. Bu manada, duyguları baskı altına almaya çalışmak yaygındır. Meseleler travma kaynaklı olabilir. Ancak bu konular hakkında konuşmak ve hikayenizin bir parçası haline getirmek, güvenli bağlantı için kalbinizi açmanıza çok yardımcı olacaktır.

Güvenli bir şekilde çevrenizdeki kişilerle nasıl bağlantı kuracağınızı öğrendiğinizde ve güvensiz ya da endişeli bağlarınızı geride bıraktığınızda, bir sonraki adımı atmanın ve çocuklarınızla yeni bir şekilde bağlantı kurmanın tam zamanıdır.

Amaç, çocuğunuza güvenli bir bağ duygusu kazandırmak olsa bile, önce kendinize iyi bakmanız önemlidir. Size yardımcı olabilecek şey, çocuklarınızı düşünmek ve kendinize iyi davranmak için motivasyon kaynağı bulmaktır.

Some figure

Çocuklarınızın hayatlarının ilerleyen safhalarında duygusal bağımlılık ve depresyondan muzdarip olmasını ister misiniz? Kimseyle sağlıklı bir ilişki kuramamaları ve terk edilmekten ölesiye korkmaları gibi konularda yardımcı olmak ister misiniz? Bu tür durum düşündüğümüzden daha fazla meydana gelir.

Daha iyi olmaya çalışmak, sadece çocuklarımız için değil, aynı zamanda kendimiz için de önemlidir. Dengenin tadını çıkaracağız. Daha mutlu olacağız. Ve ilişkilerimiz çok daha iyi olacak. Kesinlikle Buna değer! O zaman diğer insanlarla nasıl sağlıklı ilişki kuracağımızı öğrenelim ve çocuklarımıza asla sahip olmadığımız güvenli bağları sunalım.