Gerçek Güzellik İçinizde

Gerçek Güzellik İçinizde
Ana Gorrochategui

Yazan ve doğrulayan psikolog Ana Gorrochategui.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyanın en güzel insanının kim olduğuna karar verebilecek bir yarışma yok. Genelde gördüklerimizden, okuduğumuzdan veya duyduğumuzdan çok, güzellik bir tavırdır. Genelde düşündüğümüzün aksine, güzellik gerçekten de içeride. Dış güzellik abartılıyor ve bizi gerçekten neyin önemli olduğu hakkında unutmamıza neden oluyor ve bu yüzden estetik peşinde koşmak için çok zaman harcıyoruz. En önemli şey iç güzelliğidir.

Gerçek güzellik içinizde

Dünyada çok fazla güzellik var. İnsan, sanatın, nesnenin veya varlığın neredeyse her ifadesinde güzelliği bulabilir. Onu algılamaya ve ona hayranlık duymaya olan tutkumuz vardır. Ama insanlar hakkında konuştuğumuzda, bu kavram bozuluyor. Her bireyin kendi bedenlerinin ötesinde güzel olabileceğini unutuyoruz. Dış görünüş önemsizliğin ötesindedir.

En güzel kişi cesur kişidir

Cesur olmak, korkusuz yaşamak anlamına gelmez. Kaçmaktan vazgeçmek, korkuyla yüzleşmek demek, ve bunun üstesinden gelebilmek anlamına geliyor. Kendimizi dinlemekten ve kendimize saygı duymaktan gelir ve bizi ne olmak istediğimize daha da yaklaştırır. Aşağıda, cesur insanların keyif aldıkları bazı faydaları açıkladık.

Cesur insanlar duygularını dinler ve doğrular

Kendilerini daha iyi tanımak için hissettikleri şeylerden kaçmaktan çok, duygularından faydalanırlar. Hem olumlu hem de olumsuz duyguları kabul ederler ve kendilerini nasıl hissettikleri konusunda yargılamazlar. Korkularımızı ve güvensizliklerimizi açıklığa kavuşturmaya başladığımızda, onları ve bizi nereye yönlendirdiklerini anlayabiliriz. Buna ek olarak, bu bize tutarlı ve dengeli bir şekilde davranmamızı sağlar.

kalbi elinde tutuyor

Cesur insanlar yaptıkları şeylerin sorumluluğunu kabul ederler

Kendileri için üzülmezler ya da suçlanacak birisini aramazlar. İyileştirebilecekleri şeylere odaklanırlar ve bunu başarmak için çalışırlar. Yanlış bir şey hissettiğimizi ya da haksızlık ya da başarısızlıkla yaşadığımızı hissettiğimizde, benimsediğimiz tutum çok önemlidir. Cesur insanlar, yeni seçenekleri veya alternatifleri kurtarmak ve denemek için her türlü çabayı gösterirler. Herkes bir şeyleri yanlış anlayabilir, ama herkes hürmet etmez. Peki siz hatalalarınızla nasıl yüzleşiyorsunuz?

Cesur kişi yeniliklere açıktır

Değişiklikler hayatın bir parçası ve onlara karşı direnmek, geleceğe karşı savaştığımız anlamına geliyor.  İnsanlar, çevrelerinde meydana gelen değişiklikleri (seçmedikleri) büyümemiz için sıçrama tahtası olarak hareket edebilecek fırsatlara dönüştürmeye gayret ederler. Bu da gerçek güzellik kavramının temelini oluşturuyor. Değişiklikler korkutucu olabilir, ama onlardan uzaklaşıp hissettiklerimizden uzaklaştığımızda her şey o an durur.

Cesur insanlar herkesi memnun edemeyeceğini iyi bilirler

Hiç kimse aynı anda kendisiyle ve herkesle ilgilenemez. Sevdiğimiz insanların düşüncelerini önemsememiz mantıklıdır. Ama eğer bu fikirleri kendi düşüncemizden ve hissiyatımızdan önce koyarsak, o zaman kendimizi arka plana atmış oluruz. Kendine özgü bir sadakati sürdürmek son derece önemlidir. Bu, başkalarına zarar vermek zorunda olduğumuz anlamına gelmez, sadece kendimize zarar vermememiz içindir.

camın önünde duran adam

Cesur insanlar karar verir

Bazen, bizi, şimdiki zamanda istediğimiz yakın bir yerde hissetmemize rağmen, kendimizle birlikte geçmişte olan şeylerin taşınmasına izin veririz. Cesur insanlar karar verir.  Kararlar bizi korkutmaya eğilimlidir ve bu oldukça normaldir. Bir yol seçmek başkalarını geride bırakmak anlamına gelir. Bununla birlikte, kendimizi çelikleştirmeye ve ilerlemeye karar vermeliyiz. Peki ya sen? Yapmanız gereken önemli bir karardan tereddüt ettiğin oldu mu hiç? Cesur insanlar kendilerine yarar sağlayan bu kararları objektif bir şekilde verir.

En güzel insanlar doğal olanlardır

Bazen özellikle önemli bir karar vermeliyiz. Kendimiz olmak için insanların beklenti, karşılaştırma ve taleplerinden uzaklaşmalıyız. Tatlandırıcılar, koruyucu maddeler veya katkı maddeleri eklemeden yaşamayı öğrenmek zorundayız. Sadece kendimiz olmalıyız, başka bir şey değil, daha azı değil. Bunu yapmak kendimizi insanlardan veya durumlardan ayırmak anlamına gelmez. Kendimize yaklaşmak anlamına gelir.

“Yaprakları yırtacak olsanız bile, çiçeğin güzelliğini bozamayacaksınız.”

– Rabindranath Tagore

arkası dönük kadın doğada poz veriyor

Bu olduğunda, iç gözlemlerimiz genellikle neler olup bittiğine direnir, ancak uzun vadede görüşler çok daha uyumlu manzaralar haline gelir. Süreç boyunca kendinizi ihmal ettiğinizi anlıyorsunuz. Daha sonra kendinize gelip kendinizi toplayın, kendinize bir kucak verin ve kendinize, aynen hak ettiğiniz gibi bakmaya karar verin – sevgi ile. Zaman geçtikçe, içinde sahip olduğunuz güzelliğe daha duyarlı olmaya başlarsınız. Güzelliğin kremlerle kazanılmadığını ve yıllar içinde kaybolmadığını anlıyorsunuz.

Güzelliğin, daha az düşünmekten ve daha fazla cesur olmaktan, tamamen doğal olmaktan ibaret olduğunu bir gün illa ki fark edeceksiniz.

Bu, filtreleri, görünümleri ve görüşleri unuttuğunuz anlamına gelir. Bu, ön planda olmanın bir yolunu bulmanız ve hikayenizde lider rolünü üstlenmeniz anlamına gelir. Cesur olduğunuzda ve kendinizi dinlerken, dünyanın her yerindeki en güzel insan siz olursunuz. İşte o kişi sizsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.