Logo image
Logo image

Dünya Cesur Olanlarındır

2 dakika
Dünya Cesur Olanlarındır
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kimdir cesur insanlar? Bence her sabah uyanıp elinden gelenin en iyisini yapanlardır cesur olanlar. Yollarına çıkan engelleri bir bir devirirken gülen insanlardır.

Ayrıca cesur olanların “doğru zamanı” beklemeyenler olduğuna inanıyorum. Ne zaman olursa olsun ellerinden geleni yapanlardır. Başkalarına güvenmeye devam edenlerdir cesur insanlar.

Korkularını kabul eden ve onlarla yüzleşen insanlar cesurdur. Dünyaya karşı tavırlarının önemli olduğunu bilirler. Dünya onlarındır çünkü her gün yeni bir şey keşfetmeye çalışırlar.

Cesurdurlar ve iki ayaklarıyla zıplarlar fırsatlara. Kıskanç insanlar sarar çevrelerini, binerce “hayır” yürür yanı başlarında. Ama cesur bir insanın en güzel özelliği nedir biliyor musunuz?

Başkalarını da cesur olmaya teşvik ederler. Başkalarını da dışarıdaki tehlikeli dünyaya çekerler çünkü onlara her şeyin yolunda gideceğini gösterme gücü ve arzusuna sahiptirler. Bazen işler kötü gider ama bu da geçecektir ve ilerleyebileceğiz.

Cesur yaşamaya cüret edenlere bayılıyorum sadece yılın birkaç günü “anı yaşa” diyebilenlere değil. Bunu her gün söyleyen ve yaşayan insanları seviyorum. Her gün eşsiz ve tekrarı olmayan bir fırsattır ve onu böyle yaşama cesaretini göstermek zorundayız. 

Yaşam tarzı olarak direnç

Direnç zorlukları aşma ve güçlükler karşısında yaşamaya devam etme becerisidir. Bu direncin doğru ve biçimsel tanımı olabilir ama burada durursak direnin anlamını büyük ölçüde kaybetmiş oluruz.

Korku ve şüphelerimize rağmen hedeflerimiz yönünde çalışmaktan da söz etmeliyiz. Geçmiş hataların hatırasına rağmen devam etmeliyiz. İşte böyle yaşayan insanlar cesurdur.

Direnç çevrelerindeki dünyayı şekillendiren cesur insanlara gönderme yapar. İlk başta canları yansa dahi iyileşmek için acılarından bahsetmeyi bilen insanlardır bunlar.

Dibe vurmanın ne olduğunu bilirler, çok defalar dibe vurup daha güçlü bir şekilde su yüzüne çıkmayı başarmışlardır.

Direnç, genel bir kelimeden, biçimsel bir tanımdan ibarettir ama herkesin kendi direnç hikâyesi vardır. Dirençi olmanın kolay olmadığını ama bu çabaya değdiğini bilirler.

Peki nasıl “cesur insanlardan” biri olabiliriz?

Korku daima sizi koruyacak ve iki kez düşünmenizi sağlayacaktır. Ona kulak verin ama rahat bölgenizin ötesine gittiğiniz takdirde daha iyi bir yaşam tarzı bulabileceğinizi de unutmayın. Belki de böyle olmayacaktır. Her halükârda o kapıyı açana kadar ardında ne olduğunu bilemezsiniz.

Normal olanı geride bırakın ve her gün en iyi özelliklerinizi kuşanın. Güzel giyinmek için hafta sonunu beklemeyin. Seyahat etmek için emekli olmayı beklemeyin.

Risk almadan önce her şeyin sıraya dizilmesini beklemeyin. Dansa gitmek için dışarı çıkmaya ya da arkadaşlarınızla buluşmaya zamanınız olana dek niye bekliyorsunuz ki? Alan yaratın, zaman sizin.

Some figure

“Seni seviyorum” deyin sık sık, sevdiklerinizi mümkün oldukça öpüp sarılın ve fırsatı kaçırmayın. Aksi hâlde o fırsatı bir daha edinemeyebilirsiniz. Hepimiz fırsatların gelip gittiğine şahit olduk.

Hayallerinizin bir listesini yapın ve onlara doğru yürümeye başlayın. Bazen hatalar yapacaksınız ve bazen de başarılı olacaksınız. İşte bu, cesur insanların tavrıdır: dünyanın ait olduğu insanların tavrı.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.