Logo image
Logo image

Enneagram'ın Dokuz Kişilik Tipi: Hangisisiniz?

3 dakika
Enneagram, kendini tanıma ve kişisel gelişim için değerli bir araçtır. Hangi enneatipe ait olduğunuzu öğrenin.
Enneagram'ın Dokuz Kişilik Tipi: Hangisisiniz?
Tarafından yazılmıştır Elena Sanz
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

En iyi bilinen kişilik sınıflandırma araçlarından biri olduğu için muhtemelen enneagram kişilik tiplerini duymuşsunuzdur. Oryantal fikirlere dayanır ve kendini tanıma ve kişisel gelişim süreçlerinde son derece değerlidir.

Enneagram’ın tanımladığı dokuz kişilik tipinin her biri, dünyayı algılamanın ve anlamanın belirli bir yoluna sahiptir. Böylece düşünce, duygu ve eylem kalıpları her birinde farklıdır. Bunlara enneatipler denir.

Ait olduğunuz enneatip, çocukluğunuzda inşa ettiğiniz maskeleri gösterir. Bunlar, hayatınızın ilk yıllarında zihinsel bütünlüğünüzü korumaya hizmet eden ancak bugün hala kullandığınız stratejilerdir.

Ancak, çocukluğunuzdan beri koşullarınız değiştiği için bu maskelerin artık size bir faydası yok. Ayrıca, çoğu durumda gelişiminizi engellerler. Bunun nedeni, sizi tam olarak farkında olmadığınız katı ve otomatik davranış kalıplarına bağlamalarıdır. Bu yazıda dokuz farklı enneatipinden bahsedeceğiz. Hangisine ait olduğunu bulmaya çalışabilirsiniz.

Some figure

Enneagram: dokuz kişilik tipi

Enneagram sınıflandırmasında, dokuz enneatipin her biri, kendi merkezlerini karakterize eden bir dizi sorunla belirli bir ilişkiden kaynaklanır. Üç Merkez var. İlk olarak, öfke veya hiddet ile karakterize edilen İçgüdüsel Merkez vardır. Sonra korku duygularıyla karakterize edilen Düşünme Merkezi var. Son olarak, utanç duygularıyla karakterize edilen Duygu Merkezi vardır. Elbette, dokuz türün tümü bu duyguların hepsini içerir, ancak her Merkezde, kendi üç enneatipi özellikle omerkezin duygusal temasından etkilenir.

İçgüdü Merkezi/Öfke

1. Reformcu. Mükemmeliyetçi olma eğilimindedirler ve titiz ve organize insanlardır. Güçlü bir doğru ve yanlış duygusuna sahip, etik, asil ve ilkeli bireylerdir. Bununla birlikte, kendilerini ve başkalarını aşırı derecede eleştirebilirler ve oldukça katı olabilirler. Ayrıca hata yapmaktan aşırı derecede korkarlar.

8. Meydan okuyan. Zayıflıktan kaçınarak ve güç kullanarak kendilerini koruyan insanları kontrol eder ve zorlarlar. Gururlu, otoriter ve korkutucudurlar. Bu, sosyal ilişkilerinde sıklıkla sorun yaşadıkları anlamına gelir.

9. Barışçıl. Bu kişilik tipine sahip insanlar kibar, alçakgönüllü ve çekicidir. Uyumludurlar ve ne pahasına olursa olsun çatışmadan kaçınmak isterler, bu da sınır koymalarını zorlaştırır. Ayrıca aşırı derecede pasif ve inatçı olabilirler.

Düşünce Merkezi/Korku

5. Araştırmacı. Kafası çalışan, anlayışlı ve meraklı, dünyanın nasıl olduğunu bilmek isterler. Yalnız ve eksantrik olabilirler, aynı zamanda avangard, vizyon sahibi ve karmaşık fikirler geliştirme yeteneğine sahip olabilirler.

6. Sadık. Kendini adamış, sorumlu ve çalışkan insanlardır. Ancak, endişeli ve şüpheci olma eğilimindedirler ve ihanete uğramaktan korkarlar. Otorite karşısında, ya boyun eğebilir ya da alternatif olarak, en dezavantajlı kişilerin davalarını destekleyebilirler.

7. Meraklı. Bu insanlar hoş, teşvik edici ve harika bir yaşam sürmeye çalışırlar. Sonuç olarak, iyimser ve enerjiktirler, çatışmadan ve acı çekmekten kaçınırlar ve çekicidirler. Bununla birlikte, genellikle düzensiz ve disiplinsizdirler.

Duygu Merkezi/Utanç

2. Yardımcı. Bu tür bir kişilik, başkalarına özgecil, cömert ve hatta özverili bir şekilde verir. Başka bir deyişle, yardım ederek başkalarının sevgisini ve onayını ararlar. Ancak bu nedenle, genellikle kendilerine bakmakta ve ihtiyaçlarına karşılamakta zorlanırlar. Fedakar ve sevecendirler ancak manipülatif davranışlarda bulunabilirler.

3. Başarılı. İmajları ve görünüşleri ile ilgilenen, başarı odaklı kişilerdir. Öyle ki, canlandırmak istedikleri hayali görüntüyü gerçek sanırlar. Hırslı ve rekabetçidirler, ilgilerini işe odaklarlar ve duygusal olandan çekinirler. Ayrıca kendine güvenen ve çekici insanlardır.

4. Bireysel. Melankolik, hassas ve duygusal olarak derin insanlar. Çekingen ve sessizdirler, düşük özgüvenleri nedeniyle başkalarından saklanma eğilimindedirler. Bununla birlikte, sıradan yaşam biçimini küçümseyebilirler. Ayrıca kendilerini savunmasız hissetme eğilimindedirler ve kendilerine acıma sergileyebilirler.

Some figure

Enneagramınız üzerinde çalışmak

Enneatipinizi belirlemek, davranışınızı yönlendiren otomatik kalıpları aklınızda tutmanıza yardımcı olacaktır. Bunlar, genellikle farkında olmadığınız, ancak durumları belirli bir şekilde yorumlamanıza neden olan eğilimlerdir. Ayrıca, işlevsel olmayan çeşitli stratejilerle kendinizi savunabileceksiniz.

Ek olarak, enneagramdaki yerinizin farkında olmak, belirli davranış kalıplarını tekrar etmekten vazgeçmenize izin verir. Başka bir deyişle, düşüncelerinizi ve eylemlerinizi kontrol altına almanız için bir kapı açar. Gerçekten de, taktığınız maskeleri atarak gerçek benliğinizin ortaya çıkmasına izin verebilirsiniz.

Bu nedenle, kendinizi tanımlamak, etiketlemek veya sınırlamak için enneagramı kullanmayın. Aksine, kendinizi tanımak ve en iyi versiyonunuzu geliştirmek için kullanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Palmer, H., & Shtereva, N. (1996). El eneagrama. Los Libros de la Liebre de Marzo.
  • Durán, C., & Gómez, A. C. (2011). Eneagrama: los engaños del carácter y sus antídotos. Editorial Kairós.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.