Manipülatif Eleştiriyle Yüzleşmek

Eylül 14, 2017

Eleştiriyi nasıl karşılıyorsunuz? Birçok insan, eleştirilmekten hoşlanmaz ve bu tamamen normal bir şeydir. Eleştiri, yıkıcı ve hatta bazı durumlarda manipülatif olabilir.

Yapıcı ve yıkıcı eleştiriyi ayırt edebilmek, güç olabilir. Sadece eleştiri sözü bile içinizde reddedilme hissini yaratabilir.

“Eleştiri, çoğu zaman yıkıcı, negatif ve ürkütücü bir şekilde yapılır. Sonuç açıktır: Bu kişi, yapıcı biri olarak görülemez ve bu durum, bir saldırı şeklinde algılanır.”

– Maria Jesús Álava Reyes

Öyleyse bugün eleştiriyle, bilhassa manipülatif eleştiriyle nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Sizi etkilemesine izin vermeyin.

Eleştirinin kökeni

İnsanlar neden eleştiride bulunur? Amaçları nedir? Bu konuyu biraz düşünürseniz, belki bazı cevaplar bulabilirsiniz. Genel olarak eleştiri için başlıca üç neden vardır:

  • Sizi rahatsız eden, endişelendiren ya da üzen bir durumu değiştirmeye çalışmak.
  • Zayıfladığından korktuğunuz için bir başkasıyla aranızdaki ilişkiyi güçlendirmeye çalışmak.
  • Diğer kişinin eleştiriyi kabul etmesini istemek. 

Övgülerin aklınızı başından almasına eleştirinin ise kalbinizi incitmesine izin vermeyin.

Üç temel neden budur ama neden eleştiri gerektiği şekilde işlemez? Neden, eleştirilen kişi için negatif bir şeye dönüşür?

Gerçek şu ki birini eleştirirken bazı hatalar yaparız. Öncelikle, her zaman doğru zamanı seçmeyiz ya da bazen yaptığımız eleştiri zorlamadır ve doğal değildir. Bu tür eleştirilerde genelde bilinçsiz bir saldırı söz konusudur.

Ayrıca istenmeyen tavsiyelerde bulunarak karşılaştırma yaparız. Kimi zaman iletmek istediğimiz mesaj, yeterince güçlü değildir, yani bunu söylememek çok daha iyi olacaktır. Bütün bunlar, eleştirilen kişiyi olumsuz biçimde etkileyebilir ve bu durum, ilişkiye zarar vererek öz saygı ve güven sorunlarına yol açabilir.

Sis gibi olun

Sis, etrafındaki her şeyi yutup içine çekebilir. Sis, yıkılmazdır ve yalnızca dilediği zaman ortadan kalkar.

İşte biz de böyle olmalıyız. Bize zarar vermeye ve bizi yıkmaya çalışan manipülatif eleştiriler karşısında bir sis bulutu gibi olmalıyız. Bizi bu şekilde eleştiren kişiler başkalarını manipülatif eleştiriye maruz bırakarak ciddi bazı öz saygı problemlerini saklamaya çalışmaktadır.

Sis tekniğini kullanırsanız, tıpkı sis gibi soğukkanlılığınızı korursunuz. Onların sözleri, ruh hâlinizi değiştiremez ve sonunda sizi eleştiren kişi sıkılıp vazgeçmek zorunda kalır.

İnsanlar, kendilerinde beğenmedikleri şeyleri eleştirirler.

Karşı atak yapamayacağınız açıktır çünkü sonuç, felaket olacaktır. Onların seviyesine düşemezsiniz çünkü bu durum daha fazla eleştiriye yol açarak sizi zayıflatacaktır. Sis gibi olun ve direnin, yeter. Bundan etkilenmek normaldir ama güçlü olun ve en azından etkilenmemiş gibi yapın. Er ya da geç karşınızdaki kişinin yorulduğunu ve sözlerinin rüzgarla birlikte uçup gideceğini göreceksiniz.

Hiç böyle bir şey yaşadıysanız, karşınızdaki kişinin sizi alçaklık kompleksine sokmaya çalıştığının ama aslında onun sizden düşük olduğunu fark etmelisiniz. Çelişkili bir durum gibi geliyor kulağa ama gerçek bu. Negatiflikle dolu insanlar, kendilerini iyi hissedebilmek için başkalarını kötü göstermeye çalışırlar.

“Başkalarını eleştirdikleri kararlılıkla, kendini eleştiren birine henüz rastlamadım.”

– Anonim

Manipülatif eleştiriye maruz kalmayı hak etmiyorsunuz. Ve eğer manipülatif eleştiri yapanın kendiniz olduğunu fark ettiyseniz, hemen bunu düzeltin! Öz saygı ve güven sorunlarınız, ilişkilerinizi etkilememeli. Manipülatif eleştiri, ancak siz izin verdiğiniz takdirde sizi etkileyecektir. Bu yüzden, sis gibi olun ve zararlı eleştirilerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.