İyimserlik Üzerine Şaşırtıcı Bir Çalışma

Michigan Eyalet Üniversitesi, 75.000'den fazla katılımcıyla iyimserlik üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmacılar, geniş bir yaş aralığındaki insanları incelediler ve çok ilginç sonuçlara vardılar.
İyimserlik Üzerine Şaşırtıcı Bir Çalışma
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2020

Michigan Eyalet Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde, iyimserlik üzerine yaptıkları bir çalışmanın büyüleyici sonuçlarını yayınladı. Bu, türünün ilk çalışması olmasa da bugüne kadar yapılmış olanların en büyüğü. Çalışmanın bulguları da, onu en şaşırtıcı olanlardan biri yapıyor.

İyimserlik, gerçekliği pozitif bir mercekle yargılamanıza yol açan bir tutum olarak tanımlanıyor. Bazı insanların içerisinde bu duyguyla birlikte doğduğu ve diğerlerinin bir tür yaşam felsefesi olarak benimsediği bu olgu, olayları yorumlamanın özel bir yolu.

İyimserlikle ilgili bu çalışmayı Profesör William Chopik yönetti ve bu araştırma, bugüne kadar yapılanlar arasında, türünün en geniş kapsamlısı olarak kabul edildi. Araştırmaya katılanlar, 16 ile 101 yaşları arasında yaklaşık 75.000 kişi gibi muazzam bir örneklem büyüklüğüne sahipti. Araştırmacılar, ABD, Almanya ve Hollanda’dan insanları incelediler.

“İyimserlik, başarıya götüren inançtır. Umut ve güven olmadan hiçbir şey yapılamaz.”

– Helen Keller

İyimserlik üzerine yapılan çalışmalarda şaşırtıcı sonuçlar var.

İyimserlik üzerine çalışma

İyimserlik üzerine yapılan bu çalışma, farklı yaşlardaki kadın ve erkeklerin geleceğe dair iyimserlik düzeylerini ve beklentilerini ölçmek için yola çıktı. Ayrıca, evlilik, boşanma, yeni bir iş veya ölüm gibi yaygın olayların, diğerlerinin yanı sıra, insanların hayata olumlu bakış açılarını nasıl etkilediğini incelediler.

Çalışma, olumlu ya da olumsuz olağandışı tecrübeleri olan katılımcıları dışladı. Çalışma, ortak başarılar ve kayıplarla “tipik” bir yaşamın sınırları içinde kaldı. Başka bir deyişle, “kabul edilebilir” koşullarda gerçekleşen “normal” hayatlar ele alındı.

Araştırmacılar ayrıca, insanların iyimserliğinin zaman içinde değişip değişmediğini veya bir şekilde yaşla ilişkili olup olmadığını keşfetmek de istediler. buna göre, önceki araştırmalar, orta yaşlı insanların daha iyimser olma eğiliminde olduğunu ileri sürüyordu.

Zor zamanlar

Bu araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarından biri, trajik olayların ve zor zamanların, insanların olumlu bakış açıları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı. Ölüm veya boşanma gibi durumlar, bu insanların dünyasında genel olarak iyimser bakış açısını değiştirme eğiliminde değildi. Araştırmacılar, ayrıca, katılımcıların çoğunun duygusal dengeyi korumak adına destekleyici olduğu için, olayların olumlu tarafına odaklanmaları gerektiğini bildiklerini keşfettiler.

Çalışmanın yöneticisi William Chopik, insanların zorluklara daha önce düşünülenden çok daha dirençli olduğunu vurguluyor. Trajik olayların insanların hayata bakışlarını trajik bir şekilde değiştirdiğine dair yaygın bir fikir bulunsa da, bu kesinlikle doğru değil. Araştırma, korkunç deneyimler yaşadıktan sonra bile insanların gelecek için umutlu olduklarını gösteriyor.

İyimserlik üzerine – yaş ile ilgisi

Çalışmanın bir başka ilginç sonucu da bize yaş ve tutum hakkında söylediklerinin olduğu bölüm. Genelde iyimserlik düzeyi 16 yaş civarında artmaya başlıyor ve 70 yaş civarında bu olgunun hayatımızdaki etkisi yavaş yavaş sona eriyor. Hayatın bu uzun aşaması, birçok kişinin geleceğe umut ve heyecanla baktığı bir dönem olarak ortaya çıkıyor.

Bu, hayatınızın en önemli ve heyecan verici olaylarının gerçekleştiği aşama olduğu gerçeğini yansıtıyor gibi görünüyor. Aşık oluyorsunuz, farklı işler deniyorsunuz, ders çalışıyorsunuz, bağımsız oluyorsunuz, vb. Bunların hepsi iyimser bir bakış açısı için önemli faktörler.

70 yaşında işler önemli ölçüde değişmeye başlıyor. Yani, çoğu insan yaşlandıkça giderek daha az iyimser olmaya başlıyor. Bunun nedeni, muhtemelen hayatlarının çoğunun geride kaldığını hissetmeleri ve sağlık sorunlarının daha belirgin hale gelmesi.

Huzurlu bir hayata sahip olmanın sırrı ne?

İyimserliğin önemi

Burada alıntı yapılan diğer çalışmalar, iyimserliğin hayatınızın ilk deneyimleriyle yakından ilişkili olduğunu öne sürüyor. Çocukluğunuz boyunca yetişkinlerle önemli ve güvenli bağlar yaşarsanız, yaşadığınız sürece devam edecek olumlu bir hayata bakış açısı geliştirirsiniz.

Ayrıca iyimserliğin ve başarıların birbirini nasıl beslediğini gösteren veriler de var. Diğer bir deyişle, iyimser insanlar başarmaya çalıştıkları şeyi tamamlamaya meyilli oluyorlar ve aynı zamanda başarıları da, olumlu bakış açılarını güçlendiriyor.

İlginizi çekebilir ...
İyimser Kimsenin Beyni Farklı Çalışır
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İyimser Kimsenin Beyni Farklı Çalışır

İyimser beynin sahip olduğu olumlu tutum, belirli bir yetenekten kaynaklanır. Bu, stresli faktörleri günlük bazda yönetme yeteneğidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Librán, E. C. (2002). Optimismo disposicional como predictor de estrategias de afrontamiento. Psicothema, 14(3), 544-550.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.