Logo image
Logo image

Duygusal Detoks ile Ayrılığın Üstesinden Gelin

3 dakika
Bir ayrılık özgürleştirici hissettirebilir ya da sizi inanılmaz derecede üzebilir. İki durumda da, tam olarak ne olduğunu tartabilmeniz için bir duygusal detoks şarttır.
Duygusal Detoks ile Ayrılığın Üstesinden Gelin
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusal detoks yapmak bir ayrılıktan sonraki iyileşme sürecinin gerekli bir adımıdır, çünkü bir ayrılık her şey ve herkesten şüphelenmenize ve öfkeli hissetmenize sebep olabilecek diğer olaylara sebep olabilir.

Acınızı görmezden gelmek belki bir süreliğine işe yarayabilir, ama ilerlemenin en iyi yolu yaralarınızın iyileşmesine izin vermemek değildir. Er ya da geç, yaralarınız bunu hak etmeyen insanlara patlamanıza sebep olabilir.

Ayrılığa verilen farklı tepkiler

Bir ayrılıkla nasıl başa çıktığınızı etkileyebilecek yaş, içinde bulunduğunuz durum, özgüveniniz, kişiliğiniz ve ilişkiye ne kadar yatırım yaptığınız gibi bir sürü faktör olabilir.

Diğer yandan, eğer iyi bir ilişkiniz vardıysa ve ayrılık beklenmedik olduysa, bu kendiniz ile ilgili çok kötü hissetmenize sebep olabilir. Buna zıt olarak, eğer ilişkinizde istismar edildiyseniz, harika hissedebilirsiniz de.

Bu bağlamda, olumsuz kişisel tepkiler spesifik davranışlara ve negatif bir kafa yapısına yol açabilir, ki bunlar da aşırı anksiyete, delüzyonlar (sanrılar) ve intikam gibi disfonksiyonel (işlevsiz) davranışlara dönüşebilir.

Some figure

Eski kimliğinizden ayrılmak

Bir ayrılıktan sonra bazı insanlar ıstırap, kafa karışıklığı, üzüntü ve yalnızlık gibi şeyleri deneyimleyebilirler. Bu duygular hayal kırıklığına ve öfkeye bile dönüşebilir. Bazı insanlar ise aksine; özgürlük, kişisel güçlenme ve optimizm gibi şeyleri deneyimlerler.

Ancak, birinden ayrıldığınızda, öyle ya da böyle kendi eski kimliğinizden de ayrılırsınız. Bunun sebebi, bir ayrılıktan sonra kendinizi yeniden inşa etmeye ve kim olduğunuzu yeniden keşfetmeye ihtiyacınız olmasıdır.

“Sensiz ben bir hiçim”

Bir ayrılığı aşmanın ilk basamağı bir birey olarak kim olduğunuzu bilmektir. Bazen, bir ilişkideyken, “ben” konseptiniz diğer kişiye bağlanabilirBu, çok fazla insanın yaptığı bir hatadır.

Birinden ayrıldığınızda, her şeyin değiştiğini kabul etmeniz gerekir. Bunu kabul etmek ilk adımdır. Ayrıca, hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ve bir daha o aynı insan olmayacağınızın da farkına varmanız gerekir.

Birinden ayrıldığınızda, rutininiz ciddi şekilde değişir. Nihayetinde, insan, alışkanlıklarına bağlı bir hayvan türüdür. En temel rutinlerinizi değiştirmek zorunda kalmak sizi gerçekten zorlayabilir.

Some figure

Kırık veya iyileşmiş bir benlik kavramı

Bir ayrılık, kendi benlik kavramınızı incelemenize yardımcı olabilir.

Eğer ilişkiniz size daha iyi bir benlik kavramı yaratmanız ve bir insan olarak büyümeniz için yardım ettiyse ve kendi doğanızın önemli kısımlarını aydınlattıysa, bir ilişkide olmanın sizin için en iyisi olduğunu hissedebilirsiniz.

Eğer aksi geçerliyse, ilişkiniz bir insan olarak büyümenize izin vermediyse veya sizi kendinizi gerçekten ifade etmekten alıkoyduysa o zaman bir ayrılık kendinizi tekrar tanımlamanız konusunda size yardımcı olabilir. Bu durumda, bir duygusal detoks size kendinizin daha iyi bir versiyonu haline gelmeniz için yardımcı olabilir.

Kendi bakış açınızı şekillendirin

Bir ayrılık dönemindeyken duygularınızı yazmak hem bu ayrılık ile başa çıkmanın iyi bir yoludur, hem de duygusal detoks yapmanın bir parçasıdır.

Duygusal detoks olarak yazmanın üç basamağı vardır. Öncelikle, ayrılığa neyin sebep olduğunu düşünüyorsunuz, bunu düşünün. Bunu yazın, analiz edin ve bunun benlik kavramınızı ve kendi kişiliğinizi nasıl etkilediğini tartın. İkinci basamak, ayrılığın yakın gelecekteki sonuçlarını yazmak. Üçüncü ve son basamak ise ayrılığın uzun vadedeki sonuçlarını yazmak.

Önemli olan, üzüntü ve olumsuzluklar haricindeki şeylere odaklanmaktır. Olanları yazmak, tam olarak ne olduğunu anlamanız için size yardımcı olabilir.

Some figure

Perhiz ve duygusal detoks

Kalbinizin kırılmasına beyninizin verdiği kimyasal tepki, bir bağımlının birkaç gün bağımlı olduğu şeye ulaşamadıktan sonraki hislerine benzerdir.

Helen Fisher’ın bulguları, romantik tutku sırasında beynin ödül ve hayatta kalma sistemlerinin aktif olduğunu iddia eder. Bu, duygusal detoksun başka bir anahtarıdır.

Duygusal detoks hissettiğiniz şeylerin fiziksel bir tarafı da olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bu, duygusal bir perhize benzetilebilir. Bu semptomlar tamamen fizikseldir ve zaman, bunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Yeni bir ilişkiye ne zaman başlamalı

Yeni bir ilişkiye başlamak nasıl hissettiğinize, yeni kişiye gerçekten güvenip güvenmediğinize ve eski sevgilinizi aşıp aşmadığınıza bağlıdır. Bazen, bu “rebound”lar canınızı acıtan bir ayrılığın arkasında bırakmış olduğu içsel çatışmaları çözmenize yardımcı olabilir. Bu, gerçekten nasıl hissettiğinize bağlıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.