Logo image
Logo image

Depresyonu Önlemeye Yardımcı 3 Alışkanlık

3 dakika
Depresyonu Önlemeye Yardımcı 3 Alışkanlık
Son Güncelleme: 16 Aralık, 2017

Şimdiye kadar depresyon ve depresyon belirtileriyle başa çıkmak hakkında çok şey duyduk. Yine de depresyonla ilgili çok önemli bir boyut göz ardı ediliyor: depresyonun önlenebilir olması. Bazı alışkanlıklar edinerek depresyonu önlemek mümkün.

Depresyonla ilgili söylemler son zamanlarda dünyanın her yerinde artmaya başladı. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte.  İnsanlar sabahları “depresyondayım” diyerek uyanıyor. Sanki bu tespiti yapmak ya da depresyonda olmak çok normalmiş gibi ya da sanki bu durum yeterince ilgi ve dikkati hak etmiyormuş gibi.

“Harika bir hayat yaşadım. Keşke daha erken fark etmiş olsaydım.”

– Colette

Gündelik dile tamamen yerleşmiş olmasına rağmen, insanlar depresyon ve mutsuzluk arasındaki farkı bilmiyor. Depresyon normal bir durum olmamakla birlikte, belirli bir süre boyunca devam eder ve tedavi etmek için bazı önlemler almak gerekir. Mutsuzluk bir duygu iken depresyon ise bir hastalıktır. Her hastalık gibi doğru ve gerekli önlemler alınırsa depresyon da önlenebilir.

Depresyonu önlemek için duyguların farkına varın

İnsanlar çoğu zaman duygularını doğru biçimde tanımlayamıyor. Bu bir dil problemi değil, düşünme problemidir. Çoğunlukla duygularımızı doğru ve gerçekten olduğu gibi ifade etmek için yeterince çaba sarf etmiyoruz.

Some figure

Aslında duyguları adlandırmak ve tarif etmek kolay bir şey değildir. Bu ancak sürekli olarak denemekle olur. Duyguların doğasını tarif etmek ve doğru isimlendirmek için bir yere yazmak faydalı olabilir. Öfkeli ya da hayal kırıklığına uğramış mı hissediyorsunuz? Mutlu musunuz yoksa sevinçten havalara uçmuş gibiyim demek daha mı doğru olur? Bazen bunlar birbirine yakındır ve farkları belli belirsizdir.

Eğer duygularınızı fark etmeyi öğrenirseniz depresyonu aşma konusunda büyük bir adım atmış olursunuz. Tanımlamak zihninizde düzen kurmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, sorunları daha kolay anlayabilir ve çözümleri görselleştirebilirsiniz.

Empati kurun

Depresyonu engellemenin anahtarlarından biri de empati geliştirmektir. Empati, bir başkasını anlama ve kendinizi o kişinin yerine koyma becerisidir. Bunun karşılığında, sizden farklı şartlara, farklı ilgi alanlarına sahip olan ve farklı düşüncelerin etkisinde olan birinin bakış açısından gerçekleri anlayabilirsiniz.

Some figure

Peki, empati depresyonu nasıl engelliyor? Başka bir insanı anlamaya çalışmak kendiniz için duyduğunuz şefkati artırıyor. Kendi kafanızdan uzaklaşarak dünyayı farklı bakış açılarından görmenizi sağlıyor. Elbette bu şekilde başkalarıyla ilişki kurmayı kolaylaştırıyor.

Empati kurabilen insanlar daha az yalnız kalıyor ve daha esnek olabiliyor. Bu aynı zamanda daha toleranslı oldukları ve sonuç olarak daha kolay insanlar oldukları anlamına geliyor. Empati kurma konusunda başarılı olan bireyler depresyona yakalanma riski daha az taşıyorlar.

Kesin ve kendinden emin iletişim kurmayı öğrenin

Dünyayla iletişim kurma şekliniz dünyayla nasıl bir bağınız olduğunu gösterir.  Bir kişinin düşündüklerini veya hissettiklerini anlamanın tek yolu o kişinin iletişim şekline bakmaktır. Bu bir jest olabileceği gibi kelimeler veya sessizlik de olabilir. Artistik ifade de başka bir iletişim biçimidir. Başka bir deyişle, insanoğlu her zaman iletişim kurmaya ihtiyaç duyar.

Some figure

Şekillendirdiğiniz bağların kalitesi nasıl iletişim kurduğunuza bağlıdır.  Söyleyecek bir şeyiniz olduğu halde susmak anlayışla değil karmaşıklıkla sonuçlanır. Nasıl söyleyeceğinizi bilmeden, söyleyeceklerinizi düşünmeden açıklamak ise iletmek istediğinizin anlaşılması yerine agresiflik ve gaddarlık olarak algılanır.

Kendinden emin şekilde iletişim kurmak düşündüklerinizi veya hissettiklerinizi karşı tarafın tamamen anlamasını sağlayacak şekilde ifade etmekten geçer. Bunu elde etmek için ise devamlı çaba göstermek gerekir. Ayrıca başkalarının nasıl anlayacağını her zaman kontrol altında tutamazsınız. Yine de açık, sakin ve doğru zamanlayarak iletişim kurmaya özen göstermelisiniz.  Bunu yaparak anlaşılma olasılığınızı artırmış olursunuz.

Duyguların farkına varmak, empati kurmak ve kendinden emin bir şekilde iletişim kurmak içten bir şekilde birbirimize bağlanmayı sağlar. Bu üç kabiliyete sahip olmak depresyonun önlenmesi açısından gözle görülür bir avantaj sağlar. Bunların hiç birisi kendiliğinden ortaya çıkmaz; sizin bunlar üzerinde çalışıp geliştirmeniz gerekir. Kesinlikle yapması kolay değil ancak buna değer.  Çabalarınız daha iyi bir akıl sağlığı ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olmanızı sağlayacağına emin olabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.