Ayrılık Sonrası Öz Saygınızı Artırmak

Ayrılık Sonrası Öz Saygınızı Artırmak
Julia Marquez Arrico

Yazan ve doğrulayan psikolog Julia Marquez Arrico.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Ayrılık, bir kişinin yaşayabileceği en stresli durumlardan biridir. Partneriniz olmadan yeni bir yaşam tarzına uyum sağlamayı içerir. Bu nedenle, ayrıldıktan sonra öz saygımıza dikkat etmek önemlidir. Ayrılık, öz saygınızı etkileyecektir. Buna izin vermemelisiniz. Öz saygınızı artırmak için çabaladığınızda kendinizi negatif bir şekilde tanımlamaz veya ne kadar mutsuz olduğunuz konusunda ikna olmak için diğer insanlarla karşılaştırmazsınız.

Ayrılık, sahip olduğumuz yaşam projesinin ortadan kalktığını ve yeni bir gerçekle yüzleşmemiz gerektiğini ima eder. Bu gerçeklikte, dizginleri ele alıp yeni bir yola başlamalıyız. Gücümüz devam etmemize yardımcı olan temel bir destek haline gelir.

Bu nedenle, ayrılıktan sonra benlik saygınızı geliştirmenize yardımcı olacak bazı bilgiler sunmak istiyoruz. Bu şekilde, iyileşme süreci daha katlanılabilir ve olumlu olacaktır.

Bir ilişkiyi sonlandırmak: Sayfayı çevirmenin önemi

Bir ayrılıktan sonra, eski sevgilinizi ya da eşinizi düşünmeye devam etmek normaldir, özellikle de uzun yıllar boyunca o insanla yaşadıysanız. Buna ek olarak, ayrılık daha iyiye doğru bir değişiklik olsa bile, yine de yaşamamız gereken bir yas sürecidir. Ancak ayrılığı atlattıktan sonra eski sevgilinizle paylaştığınız faaliyetler, anlar ve onun olumlu yönleri hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz.

öz saygınızı artırmak

İlk haftalar geçtikten sonra, hafızamızın bizi kandırması çok yaygındır. İlişki ile ilgili en olumlu şeyleri hatırlamaya başlarız. En iyi kararı verip vermediğimizden şüphe ederiz . Bu noktada, sayfayı çevirebilmek çok önemlidir. Çünkü öz saygımızı geliştirmek için ileriye bakıp geçmişten ayrılabilmemiz gerekir.

Kesin bir son, bir ayrılıktan sonra öz saygınızı artırmak yardımcı olacaktır. Çünkü gelecek, kişisel projeleriniz ve kendiniz hakkında geliştirmek istediğiniz şeyleri düşünmenizi sağlayacaktır. Her şeyden önce, kişiliğinize değer vermenize yardımcı olacaktır.

Zamanınızı ve duygularınızı neyin yanlış gittiğini düşünerek harcamak yerine, ilişkiyi geride bırakırsanız, bundan böyle hayatınızda ne yapmak istediğinize odaklanabilirsiniz. Ve bu güçlenme duygusu, inanılmaz bir öz saygı dozudur.

Kendinizle yeniden bağlantı kurun: Kendinizi nasıl görüyorsunuz?

Bir ayrılıktan sonra öz saygınızı artırmak için yardımcı olacak bir başka adım kendinizle yeniden bağlantı kurmaktır. Dikkat edin, dinleyin ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayın. Bunu yapabilmek için önce kendinizi nasıl tanımladığınızı ve gördüğünüzü anlamanıza izin veren bir içsel yolculuğa çıkmalısınız.

Sayfayı çevirmek, bir ayrılıktan sonra öz saygınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Çünkü geleceği, kişisel projelerinizi ve kendiniz hakkında geliştirmek istediğiniz şeyleri düşünmenizi sağlayacaktır.

Kendiniz hakkında düşündüğünüzde hangi sıfatların aklınıza geldiğini yazabilirsiniz. Kendinizi tanımlamak için kelimeler bulmakta zorlanıyorsanız, liste yapabilir ve sizi tanımlayan 5 olumlu ve 5 olumsuz özellik seçebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, yapmanızı istediğimiz şey sadece kişiliğinizin olumlu yönlerini görmek ve herhangi bir kusurunuz olmadığını düşünerek kendinizi kandırmak değil. Bu olumsuz yönleri kabul etmek ve neleri değiştirmek istediğinizi kendinize sormakla ilgilidir.

Öz saygınızı artırmak için diğer bir anahtar fikir, diğer insanlardan daha iyi olduğunuz 3 beceriyi düşünmektir. Ne kadar küçük olursa olsun, sizi öne çıkaran bir şey. Bunları yazın ve her sabah uyandığınızda hatırlayın. Bu şekilde, güçlü yanlarınızı ve yeteneklerinizi hatırlayarak uyanmayı başlayacaksınız ve bu bir alışkanlık haline gelecek.

Öz saygınızı artırmak için sağlığınız, görünümünüz ve rutininizle ilgilenin

Ayrılıktan sonra öz saygınızı artırmak için yardımcı olacak bir diğer temel şey, fiziksel ve psikolojik bakımınızdır. Bu anlamda, ilk adım sağlığınıza bakmaktır. Ayrılık yüzünden bir doktor randevusuna gidemediyseniz ya da durumdan kaynaklı stres yüzünden yaşadığınız fiziksel sorunlar varsa, hemen doktorunuza görünün.

Sağlığınıza bakmak gerekli bir görevdir. Unutmayın ki, “bir şeyi” çok sevdiğimiz zaman, o şeyin her ihtiyacının görülmesini isteriz. İşte kendinize de böyle davranmalısınız. Sadece kendinize iyi bakın!

ayrılık

Bir başka kilit nokta, dış görünüşünüze dikkat etmektir. Bir ayrılıktan sonra öz saygınızı artırmak için aynada olmak istediğiniz kişiyi görmelisiniz. Aynaya bakmak, pozitif bir teşvikle sonuçlanmalıdır. Bu nedenle, görünüşünüze bakmak için günde birkaç dakikayı ayırmak çok önemlidir. Benlik saygısının ayrıca kendimizi nasıl gördüğümüze bağlı olduğunu unutmayın.

Öte yandan, yeni bir rutin oluşturmak ve hayatınızı düzene koymak çok önemlidir. Yeni bir duruma uyum sağlama sürecinden kaynaklanan kargaşa nedeniyle öz saygınız zarar görebilir. Düzenli bir yaşam sürmek, kendinizi daha iyi hissettirecek ve aynı zamanda kendinizi yetkin ve bağımsız hissettirecektir.

Bir ayrılıktan sonra öz saygınızı artırmak için olmak istediğiniz kişiyi keşfetmelisiniz.

Kendi önceliğinizsiniz

Son olarak, benlik saygınızı geri kazanabileceğinize ve kişisel niteliklerinizi geliştirebileceğinize inanmalısınız. En önemli önceliklerinizden biri olduğunuzu unutmayın.

Çoğu zaman ayrılıklar, çocukların velayeti, taşınmak, program ve rutinlerde değişiklikler gibi ek sorunları beraberinde getirir. İnsanlar, ailelerinin iyiliği için tüm bunlara öncelik verir. Bu illa ki kötü bir şey değildir, ancak bu süreçte kendinizi ihmal etmemelisiniz. Çevrenizdekilere kendinizi tamamen adarsanız, kendinize zaman ayırmayı bırakırsınız. Bir noktada, yorgun düşer ve size ihtiyaç duyduklarında sevdiklerinizin yanında olamazsınız.

Ne var ki durum karmaşıklaşırsa ve kendinizi yeniden inşa edemiyorsanız, yardım için bir psikologa başvurabilirsiniz. Gerekli olduğunu düşündüğünüzde yardım isteyin ve her şeyin özveri ve çaba ile mümkün olduğunu unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.