Logo image
Logo image

Duygusal Bağımlılıkta Somatik Duygular

4 dakika
Duygusal Bağımlılıkta Somatik Duygular
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Eğer anksiyete yaşadıysanız muhtemelen somatik duygularla ilgili fikir sahibisinizdir. Bu, vücudunuzun ortada bir sebep yokken fiziksel semptomlar göstermeye başlaması demektir. Bazı örnekler boğazınızda bir şey varmış gibi hissetmek, ani bir kızarıklık veya sindirim sistemi problemleridir. Günümüzde duygusal bağımlılık yaşayan insanlarda görülen duygusal somatizasyonun sadece bir alışkanlık meydana getirmediğini, aynı zamanda normalden de daha güçlü tezahür ettiğini biliyoruz.

Duyguları somatize ettiğinizde ortaya çıkan sorun hissettiğiniz şey ile vücudunuzda olanları bağdaştıramamanızdır. Karın ağrınızı meşrulaştırmaya çalışarak bozuk bir şey yediğiniz için olduğunu düşünürsünüz. Egzamanızı, cildiniz bir şeye alerjik reaksiyon gösteriyormuş gibi yorumlarsınız. Her zaman olmasa da bazen anksiyeteden muzdarip olursunuz ve bağımlı bir ilişkide bulursunuz kendinizi. Bu durumda semptomlarınız başka bir şey anlamına geliyor olabilir.

Duygusal somatizasyonun duygusal bağımlılık içinde olan insanlarda nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlayabilmek için Rebecca’nın hayali öyküsünü paylaşacağız. Bu karakter bize sağlıksız bir bağımlılık içeren bir ilişkinin neye benzediğini bize daha iyi anlatacak.

Rebecca’nın patolojileri

Rebecca erkek arkadaşıyla, işler hiç de iyi gitmemesine rağmen üç yıldır beraberdir. Erkek arkadaşı her zaman bilgisayar oyunları oynayıp evde oturmak ister. Öte yandan Rebecca daha fazla dışarı çıkarak başka şeyler yapmak ister. İlişkilerinde birçok farklı açıdan daha uyumsuzlardır fakat Rebecca erkek arkadaşıyla çıkmaya başlar çünkü yalnız kalmaktan korkar. Sonuç olarak partnerini terketmek kolay olmayacaktır.

Dahası, Rebecca erkek arkadaşının annesiyle iyi geçinemiyordu. Annesi, bekar bir anneydi ve oğluna çok bağlıydı. Onu sürekli arıyor ve bazen oğlunun dikkatini çekmek için hastaymış gibi yapıyordu. Bu, çiftin sık karşılaştıkları bir tartışma konusuydu. Rebecca tartışıp öfkeleniyordu fakat günün sonunda işler her zaman eski haline dönüyordu.

Some figure

İlişkilerinin üçüncü yılında Rebecca’ya garip bir şey olmaya başladı. Bazen, rastgele anlarda, yüzünde alerjik bir reaksiyon oluyordu. Bazen sevgilisiyle samimileştiğinde yüzünde kızarıklıklar halinde ortaya çıkıyordu. Önceleri, Rebecca çok da endişeli değildi. Antihistaminikler alarak hayatına devam ediyordu.

Sağlıksız bir bağımlılığa sahipseniz duyguların vücudunuzda kendilerini göstermesinin net bir örneğidir bu. Hatta, bu makalenin başında da bahsettiğimiz gibi, duygusal somatizasyon bir şeylerin doğru gitmediğinin net bir işaretidir. Dahası, semptomları görmezden gelirseniz vücudunuz dikkatinizi çekmek için başka şeyler yapacaktır. Ne olduğunu anlayana kadar ve durumu değiştirmeye çalışana kadar sindirim sistemi problemleri, ağrılar veya cilt problemleri yaşayabilirsiniz.

Her şeyin kötüye gittiği an

Bir gün Rebecca, erkek arkadaşının annesinin arkadaşlarıyla yemek yerken konuşmakta zorluk çekmeye başladı. Boğazı kapanıyormuş gibi hissetti. O akşam bunu kontrol altında tutmayı başardı fakat bu sorun başka durumlarda da gerçekleşmeye başladı. Doktora gittiğinde gırtlağında bir kütle olduğunu söylediler.

Rebecca bu probleme çok önem vermedi. Kızarıklığı görmezden geldiği gibi bu sorunu da görmezden geldi. Uykusuzluk, keskin baş ağrıları ve bulantı yaşamaya başladığında da bunları arka plana attı. Erkek arkadaşını göreceği zamanlardan önce çok kötü mide ağrıları bile yaşamaya başladı.

Some figure

Bir gün erkek arkadaşı Rebecca’ya, annesiyle alakalı bir konuda sinirlendi. Erkek arkadaşı gitti ve Rebecca bir süre ondan haber alamadı. Hatta, Rebecca aradığında erkek arkadaşı telefonunu açmadı, erkek arkadaşının nerede olduğunu bile bilmiyordu. Rebecca dibe vurdu, erkek arkadaşının onu terk etmek istediğinden emindi. Hatta, dayanılmaz bir baş ağrısı hissetmeye başladı. İştahı kesildi ve tansiyonu düştü. Başı o kadar dönüyordu ki koltuktan bile kalkamıyordu. Erkek arkadaşı nihayet aradığında Rebecca’nın tüm semptomları neredeyse tamamen ortadan kayboldu. Kendini o kadar iyi hissetti ki, neredeyse bir an hasta olduğunu bile unuttu.

Bağımlılık içeren ilişki

Rebecca artık erkek arkadaşıyla birlikte olmak istemediğinin farkına varmadı. Ona her zaman belirli bir saatte oyun oynamak için evde olmak istemesinden ötürü sürekli bağırıyordu. Ayrıca, annesinden bıkmıştı ve annesiyle arasına sınır çizmediği için erkek arkadaşına kızıyordu. Sürekli aynı sorunlarla uğraşmak zorunda kalmaktan ötürü sıkılmıştı. Dahası, kendine kızgındı çünkü en başta hiçbir şey söylememişti. En başta ilgisizdi ve şimdi her şey onu rahatsız ediyordu.

İçten içe ilişkiyi bitirmek istiyordu. Çok yorulmuştu. Fakat bunu yapabilecek gücü yoktu. Yalnız kalmaktan çok korkuyordu. Mantıklı bir karar verememesi vücudunda ortaya çıkıyordu. Kendini iyi hissettiren bir ilişkide değildi. Rebecca sonunda erkek arkadaşını terk etti. Fakat, aklında bir başka insan vardı çoktan. Ne pahasına olursa olsun yalnız kalmaktan kaçınmaya çalışıyordu. Bir süre sonra aynı semptomları tekrar yaşamaya başladı fakat bu sefer yüz kat daha kötüydü. Döngü kendini tekrar etti ve semptomlar kötüleşti.

Gördüğünüz üzere somatik duygulara yol açan sorunları çözmezseniz farklı insanlar ve farklı durumlar içinde tekrar ortaya çıkacaktır. Duygusal olarak bağımlı bir insansanız somatik duygular yaşamanız, bunca zaman boyunca taşıdığınız yüklerin ne olduğunu anlamanız için bir işarettir. Ne olduğunu çözün ve bunun üstesinden gelin.

Some figure

Bağımlı kişiler için somatik duygular son derece ciddi olabilir. Panik ataklar, seri sağlık sorunları ve derin mutsuzluk yaratabilir. Bağımlılık yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu onlara ne olduğunun farkında değildir. Bununla birlikte, eğer durup kendilerini ve bedenlerini dinlerlerse bir şeyleri değiştirmeleri gerektiğini anlayabilirler.

Bu hikaye ile amaçladığımız şey sadece diğer insanlardaki semptomları tespit edebilmeyi öğrenmek değildir. Ayrıca, aksiyon alabilmek adına bu tip problemleri kendimizde de ayırt edebilmeyi öğrenmektir. Vücudunuzun duygularınız aracılığıyla size bir mesaj göndermeye çalıştığını düşünüyorsanız dinlemeye çalışın. Muhtemelen gerçekten değerli bir şey keşfedeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.