Her Son Yeni Bir Başlangıçtır

Her Son Yeni Bir Başlangıçtır

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2018

Sinemada, televizyonda ve edebiyatta her zaman açık uçlu sonları sevmişimdir. Sonlar insanın hayal gücüne bırakıldığında nasıl biteceğini düşünmeye başlarız. Hikayenin tam anlamıyla bitmediğini biliriz.

Bir bölümün bitmesi bir diğerinin başlamayacağı anlamına gelmez. Sonlar her zaman başka başlangıçlar da olduğunu hatırlatır.

Hayatımız başlangıç ve sonlarla dolu döngülerden ibarettir. Bu nedenle birçok başlangıca ve sona şahit oluruz. Bazıları bizzat kendi hikayelerimizken bazıları başkalarına aittir ve seyirci kalarak bir parçası oluruz.

Başkalarının deneyimlerinden bile öğrenecek şeyler bulabiliriz. Elbette buna kitaplardaki ve filmlerdeki karakterlerin öyküleri de dahildir.

“Birçok sona ihtiyacımız var, ancak bu şekilde birçok yeni başlangıcımız olabilir.”

– Laura Chica

fantastik kitap

Bir kitabın sonu

Kitabı bitirdikten sonra kapağa yeniden bakar ve hikayeyi gözden geçiririm. Başlığı, kapaktaki çizimi yeniden keşfeder ve kitabı elimde tutarım. Birkaç dakika sessizce bakarım. Zihnim oradaki kelimeleri yeniden düşünmeye ve şekillendirmeye başlar…

Ama istesem de istemesem de gerçek hayata dönmek zorundayım. Son geldi. Her zaman acı tatlı bir hali olur bunun.

Bu hikayelerin bir kitapta mı, filmde mi yoksa televizyonda mı geçtiğinin bir önemi yoktur. Uzun ya da kısa hikayeler belki saatler, belki günler hatta yıllar sürecek öyküler. Hangisi olursa olsun eninse sonunda bir son vardır.

Bazen bu bir açık uçlu son olur. Böylece kelimeler ya da sahneler bitse bile okuyana veya izleyene hikayeyi kendisinin tamamlaması için pay bırakır. Bazen de aniden sonlanır.

Bazen aniden hikayeye son veren senarist ya da başka türlü bitmesini izstese bile dahasını yazamayan bir romancı gibi.

“Bütün sonlar mutlu değildir. Ama bütün sonlar yeni fırsatlara ve mutluluklarsa gebe olan birer başlangıçtır.”

– Albert Urena

Sona hoşça kal deyip yeni başlangıçlara açılın

Mutlu ya da mutsuz olsun sonlar tanımlanamaz. Sonlar sadece yeni başlangıçlardır.

Hafızanızdaki hikayeye hoşça kal demenin ve yeni başlangıçlar yapmanın vakti geldi. Ancak bu şekilde yeni maceralara atılabilirsiniz.

Bir kitap kapandığında, bir film bittiğinde bize tekrar hayal etmeyi ve yaşamayı öğretecek karakterlerle dolu yeni hikayeler bulmanın vakti gelmiştir. Her son gibi bu da bir başlangıç olmalıdır. Bizi yeni yerlere götürecek yeni fırsatlar olarak görülmelidir.

Hoşça kal demek kolay değil ama gereklidir.

yaprak olan mum alevi ve denize uçan kelebek

Her bir son yeni bir başlangıçtır

Tutkuyla bağlandığımız bir hikayenin bittiğini kabul etmek hiçbir zaman kolay değildir. BU, kalbimize dokunan karakterlerin olduğu kurgusal eserler için bile geçerlidir.

Hayatın döngüsel olduğunu ve her şeyin bir sırası olduğunu kabullenmek kolay değil. Bir şey sona geldiğinde bunu kabul edip yeni fırsatlar için önümüze bakmaktan başka seçeneğimiz yoktur.

Her şeyin bir sonu ve başlangıcı vardır. Her canlı doğar ve ölür. İnsan olarak ortaya çıktığımız ilk andan itibaren gelişiyoruz.

Yani anne karnında geçirilen 9 ay da biz doğduktan sonra sona gelmiş oluyor. Dünyaya doğan ve büyüyen bir bebek gözüyle bakın. Çocukluktan gençliğe, yetişkinliğe ve sonra da yaşlılığa kadar bizi bulur.

Her başlangıç başka bir son sayesinde var olur. Bir şeyin bitmesi yeni bir şeyin başlaması anlamına gelir. Ne bundan azı ne de fazlası…

“Giden her şey yerine gelecek başka bir şey için yer bırakır.”

– Jorge Bucay

İlginizi çekebilir ...
Yeniden Başlangıç Yapmak İçin 10 İlham Verici Söz
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yeniden Başlangıç Yapmak İçin 10 İlham Verici Söz

“Başlangıç” ve “bitiş” sözcükleri aslında beynimizin yarattığı olgulardır. Hayatın her dakikası bir şeylere başlıyor ve bir şeyleri bitiriyoruz.