Duygusal Bağımlılık Sadece Romantik İlişkilerde Olmaz

Duygusal Bağımlılık Sadece Romantik İlişkilerde Olmaz
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İnsanlar genellikle duygusal bağımlılık hakkında konuşurlarken, bir evlilik veya flört ilişkisi bağlamından söz ederler.

Bu, bir kişinin zararlı bir ilişkiyi sona erdirmesini imkansız kılan karmaşık bir psikolojik durumdur. Bu kişiler sorunun farkında olsalar bile, karşısındaki kişi ile ilişkisini bitiremezler çünkü zarardan daha çok fayda gördüklerine inanırlar.

Bu ilişki türü, bağımlı kişinin benlik saygısını ciddi biçimde etkileyen sağlıksız bir ilişkidir. Eşlerini idealize ederler ve yalnız kalmaktan inanılmaz derecede korkarlar.

İlişkinin sona ermesi halinde vazgeçilmeyi yaşayacaklardı. Gerçek bir bağımlılık gibi, dengesiz ve yıkıcı bir ilişki yaratırlar.

Bununla birlikte, duygusal bağımlılık sadece romantik ilişkilerde gerçekleşmez. Aslında bunun, bugün ışık tutmak istediğimiz iki türü daha var.

Duygusal bağımlılık sadece romantik ilişkilerde olmaz: Peki ya aile içinde neye benzer?

Aile içinde duygusal bağımlılık, bir üyenin diğerine karşı sağlıksız bir bağlanma göstermesi durumunda gerçekleşir. Onların davranışları takıntılı ve baskıcıdır ve bağımlılık yaşadığı insan tarafından tuhaf görünürler.

Şu bir örnek olacak; çocuklarından birini kontrol etmeye ihtiyaç duyan ve her an, her dakika ne yaptıklarını bilmek zorunda olan bir ebeveyn.

Her zaman çocuklarını ararlar ve konuşmaya ihtiyaç duyarlar. Tipik davranış ise en kötü durumu düşünmek ve çocuğun iyi olup olmadığını kontrol etmektir.

bağlı saçlar

Peki ya çocuk daha fazla bağımsızlık istediğinde ne olur? Ebeveyn, kurbanı oynamaya, ağlamaya ve diğer manipülatif teknikleri kullanmaya başlar. Evrenlerinin merkezi haline gelen çocuğu kaybetmemeye çalışırlar.

Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa, daha sık ararlar ve ilişkiyi boğarlar.

Konunun diğer tarafında ise, bağımlı çocukların güvende hissetmek için her zaman ebeveynlerinin görüşlerine ihtiyaçları vardır. Önce ebeveynlerinin onayını almadan, hiçbir şey yapamaz veya herhangi bir karar veremezler. Bağımlı çocuklar belirli fırsatlara hayır der çünkü ebeveynlerini terk etmekten korkarlar.

Ailede duygusal bağımlılık tutarsız duygusal bağlar veya duygusal yoksunluktan kaynaklanabilir.

Sağlıksız bağlanma stillerini normalleştirmek iyi değildir. Neden mi? Gördüğümüz gibi, bu dengesiz ve zararlı ilişkilerin ciddi sonuçları olabilir.

Ayrıca, birçok ilişki bu şekilde devam eder çünkü karşılıklı bağımlılık vardır. Ebeveynler çocuğu hayatlarının merkezi olarak yetiştirir bu da onları güvensiz hissettirir ve bağımlı yapar.

Duygusal bağımlılık sadece romantik ilişkilerde olmaz: Sosyal ilişkilere de bir göz atalım

Bu kategoride yer alan kişilerin kabul görmek için başkaları tarafından tanınması gerek. Belki de bu yüzden diğer insanların sorunları hakkında endişelenmek için çok zaman harcarlar ve kendi sorunlarını unuturlar. Dış kaynakları kullanarak öz saygılarını arttırmaya çalışırlar.

Bu onların hayatlarını anlamlandırma şeklidir. Başkalarına bağlı olmak, bir amaca hizmet etmek, başkalarını mutlu etmek ve böylece kendilerini mutlu etmek için kendilerini feda etmek zorundadırlar. Bildiğimiz gibi, bağımlı insanlar mutluluğunu diğer insanların ellerine bırakır.

kelebeklerle dolu parlak saçlar

Sosyal çevrelerinde, duygusal olarak bağımlı insanlar her zaman diğerlerini memnun etmekle ilgilenir. Bu onları sağlıklı bir kendine güven seviyesine sahip olmaktan uzak tutar.

Ayrıca onlar sadece hayal kırıklığı yaratan ilişkiler kurarak, hem fiziksel hem de duygusal olarak çok fazla enerji harcarlar.

Duygusal olarak bağımlı insanlar, kendilerine yakın olan insanlar için ayrıcalıklı olmayı isterler.

Bu ayrıcalığı yalnız iş ortaklarından, ailesinden veya arkadaşlarından değil, üçünün bir kombinasyonu olacak şekilde isterler. Sevdikleri insanlarla ilişki kurmanın başka bir yolu yoktur. Peki, neden böyle davranıyorlar? Çünkü onlar, bunun, diğer kişi tarafından önemsendikleri anlamına geldiğini düşünüyorlar.

Peki ya kendileri? Duygusal olarak bağımlı insanlar, otoriter, manipülatif ve narsist insanlar ararlar. Daha sonra sahte olduklarını kanıtlasalar da, ilk başta güven gösteren insanlara çekim duyarlar.

Duygusal bağımlılık, hayatın zor ve mutsuz bir yoludur. Ve duygusal bağımlılık sadece romantik ilişkilerde gerçekleşmez. Bu nedenle, bunu erken tespit edip sona erdirmek önemlidir. Bir insanın duygusal bağımlılık geliştirebilmesinin birçok nedeni vardır ve bu çoğu kez gerçek aşkla karıştırılır.

Uyarı işaretlerine dikkat edin. Diğer insanları kendiniz üzerinde idealize etmek ve önceliklendirmek sizi duygusal bağımlılığa son verecek en önemli sevgi türünden uzaklaştıracaktır: özsevgi.

aynada yansımasına bakan kadın
İlginizi çekebilir ...
Duygusal Bağımlılığa Neden Kapılıyoruz?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Duygusal Bağımlılığa Neden Kapılıyoruz?

İster erkek ister kadın, ister genç ister yaşlı olalım her birimiz, kendimizi duygusal bağımlılığa dayalı bir ilişki içinde bulabiliriz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.