Duygularınızı Seçemezsiniz Ama Duygularınızla Ne Yapabileceğinizi Seçebilirsiniz

Duygularınızı Seçemezsiniz Ama Duygularınızla Ne Yapabileceğinizi Seçebilirsiniz
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kıskanç, öfkeli veya üzgün hissetmek nefes almak kadar doğaldır. İnsan olmanın doğasında var olan belirli duygular var, bazen onları hissetmekten utanıyoruz. Bu duyguları reddetmek ya da onları nasıl ifade edeceğinizi bilmemek bizi çok endişeli hissettirebilir.

Duygularınızı her zaman kontrol etmek istemeniz, ne denli çabalarsanız çabalayın olsun kayıp bir savaştır. Bununla birlikte, belirli duyguları hissettiğinizde ne yaptığınıza ve söylediğinize dikkat etmelisiniz. Bu sizin sorumluluğunuz.

Bu yüzden, her zaman bir şeylerin istediğiniz gibi gitmeyeceğini unutmayın. Bu sizi hayal kırıklığına uğratmaktan, sinirlenmekten veya depresyondan kurtaracak, çünkü işler kontrolünüz dışında. Bunların hepsi sadece zaman ve enerji kaybıdır. Hislerini kontrol edemez veya seçemezsin. Ama iyi haber şu ki duygularınızla ne yaptığınızı kontrol edebilirsiniz. Biraz daha derine inelim…

“İnsanoğlu olarak hepimiz mutlu ve refah içinde yaşamak isteriz. Mutluluğun anahtarının iç huzur olduğunu öğrendik. İç huzurun önündeki en büyük engeller ise öfke ve bağlılık, korku ve şüphe gibi rahatsız edici duygulardır; sevgi ve merhamet, evrensel sorumluluk duygusu ise huzur ve mutluluk kaynağıdır.”

– Dalai Lama

Duygular uyum sağlayıcı bir işleve sahiptir

Duygular derin bir mesaj taşıyor, size hayatınızda bir şeyler olduğunu söylüyor. Bazı durumlarda, bir şeye dikkat etmenize ihtiyacınız var. Örneğin, kaygı hissi sizi tehlikenin yakın olduğu konusunda uyarır. Üzüntü, kabul etmeniz gereken bir kayıp yaşadıktan sonra olur. İşin sırrı, duygularınızı deşifre etmeyi öğrenmekte yatıyor, böylece kendinizi daha iyi tanır ve bilinçli harekete geçebilirsiniz.

Tüm duygular yararlıdır, bu yüzden onlarla savaşmaya ihtiyacınız yoktur. Aksine, onları hissetmeli, anlamalı ve dinlemelisiniz. Ancak o zaman ortaya çıkabilecek sorun ve zorluklarla yüzleşmek için doğru stratejileri bulabileceksiniz.

çiçek kafalı adam

Gördüğünüz gibi üzüntü, hayal kırıklığı ya da kıskançlık gibi olumsuz hislerle karşılaştığınızda korkmamanız gerekir. Bu duyguları nasıl odaklayacağınızı biliyorsanız, sorunu elinizin altında yönetmenize yardımcı olur. Bu büyümenize yardım edecektir. Bu olumsuz duygular onları yönetemeyeceğiniz kadar yoğun hale gelmesi durumunda profesyonel yardım almanız gerektiğini söyleyelim. Eğitimli bir profesyonel, ilişkilerinizi ve kendinize zarar vermekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca pozitif duyguları unutmamalısınız ki bunlardan en güçlüsü mutluluktur Bu tür duygular, onları dengeli bir şekilde ifade ettiğiniz sürece, uyuma yardımcı olur. Bu duyguların mesajı bize hayatımızda iyi ve faydalı bir zaman geçirdiğimizi söylemektir. Bunlar esenlik yoldaşlarıdır.

“Duygusal olarak zeki bir insan dört alanda yeteneklere sahiptir: duyguları tanımlayabilir, kullanabilir, anlayabilir ve düzenleyebilir.”

-John Mayer-

Duygusal olarak kendinizi nasıl düzenlersiniz?

Duygularınızı nasıl yaşayacağınızı bilmek için sihirli bir formül yoktur. Ancak, duygularınızı reddetmek ya da onları kontrol etmeye çalışmak asla iyi değildir. Bu sadece zarar veren değişmiş duygusal durumlara yol açar. Mükemmel olma arzumuz bizi gerçek olmaktan uzaklaştırır. Siz bir robot değilsiniz, insanüstü de değilsiniz. Siz bir insansınız ve insanlar her türlü duyguyu hissedebilirler.

“Duyguları kontrol etmek hakkında konuşurken gerçekten stresli ve zayıflatıcı olanları kastediyorum. Duygusal olmak, hayatımızı zengin kılan şeydir.”

– Daniel Goleman

bulutlu kadın

Gördüğünüz gibi duygularınız çok yoğun ya da çok uzun sürdüğü zaman, bunun nedeni onları deneyimleme şeklinizde bir şeylerin yanlış olmasıdır Belki de kontrol edilemeyen bir şeyi kontrol etmeye çalışıyorsunuzdur. Muhtemelen kendinize her şeyin başka türlü olması gerektiğini söylüyorsunuz, ama her şey her zaman istediğiniz gibi olmayacaklar. İnsanlar sizin değerlerinize ve prensiplerinize göre davranmazlar. Bunu her zaman hatırlamalısınız.

Kontrolünüz altında olan tek şey, hissettiklerinizle başa çıkma biçiminizdir. Bunu yapabilmek için yapmanız gereken ilk şey onu tanımlamak. Ardından, duyguyu daha sağlıklı bir şekilde nasıl yönlendirebileceğinizi düşünün. Kişisel gelişiminize katkıda bulunmak için kullanın. Başka bir deyişle, duygusal sorumluluğu uygulayın.

Yani deneyimlediğiniz şey, bulunduğunuz duruma bağlıdır. Duygularınızla ne yapacağınızı seçmek, sizin sorumluluğunuzun yanı sıra duygusal esenlik için köprüdür. Günün sonunda mesele, ne hissedeceğinizi seçmekten ziyade hislerinizi nasıl yöneteceğinizi bilmekle ilgili.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.