Logo image
Logo image

Zihninizin Kontrolünü Ele Alın

2 dakika
Zihninizin Kontrolünü Ele Alın
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Diğer insanların düşünceleri sadece, başkalarının zihninden, sizden farklı deneyimleri ve ilgi alanlarına sahip kişilerin fikirleridir. Herkesin hayatında, görüşlerini belirtmeyi, yargılamayı ve başkalarını kontrol etmeyi ve kendi deneyimlerini başkalarına yansıtmayı seven birileri vardır. Herkesin fikirlerini ve sınırlarını paylaşması gerektiğini, dünyanın en iyi yolunu yürüdüklerini ve onların yolunun doğru yol olduğunu düşünürler.

Böyle insanlar, kendilerinden daha az değerli olduğunuzu hissettirmeye çalışır, yeterince iyi değilsiniz. Fakat diğer insanları kendi sorunlarınız için suçlamak ve diğer insanların sorunlarından sorumlu olmak kendi hayatınızın kontrolünü bırakmanın iki yoludur.

Geçmişte bu gruplardan birine, hatta ikisine de ait olmuş olabilirsiniz. Başkalarının sizin için bir şeyler yapmasını beklemeyin. Eğer kendiniz için bir şey yapmazsanız, başkalarının bunları yapmasını nasıl beklersiniz? Kendi aklınızı ve kendi hayatınızı kontrol altına almak, başkalarının harekete geçmesini beklemeden, yapabileceğiniz en olgun ve akıllıca karardır.

Some figure

Birinin nereye gittiğine, nerde olduğuna, nereden geldiğine bakarak onu tanırsınız.

Başkalarının sizi kontrol etmesine izin vermeyin

Anlık tatminlerin olduğu bu hayatta aranması gereken başlıca şeyler çaba ev azimdir. Düşünmeden ve planlamadan daima sahip olduklarımızdan çok daha fazlasını istiyoruz. Hayallerinizi geçekleştirmek istiyorsanız çaba göstermeli ve azimli olmalısınız.

Kontrolü elden bırakmamak için kendiniz için yaşamalı ve insanları ne düşündüğünüz ya da ne yaptığınız hakkındaki fikirlerini umursamamalısınız. Başkalarının fikirlerine haddinden çok değer verirseniz en önemli olan şeyi, kendi sesinizi dinlememiş olursunuz.

Bu kendini beğenmişlik değil sadece başkalarının ne diyeceğinize ya da ne yapacağınıza karar vermesine izin vermemektir. Kendi hayatınızın kontrolünü ele almak için kendi ilgi alanlarınıza yönelin. Eğer başkalarını memnun etmek için yaşarsanız başarılı olma şansınızı azaltmış olursunuz.

Some figure

“İnsanlar hep şu ya da bu kişinin kendini bulmadığın söyler ama kendin öyle arayıp bulunacak bir şey değil yaratılan bir şeydir.”

– Thomas Szasz

Kimse aklınızda ne olduğunu bilmiyor

Tıpkı kimse kimsenin nasıl hissettiğini hissetmediği gibi, kimse sizin için düşünemez veya aklınızın içinde olamaz. Bir noktada, kim olduğunuzu öğrenirsiniz (ve bu süreçte sizi bir araya getiren ve sizi diğerlerinden ayıran özellikler olduğunu fark edersiniz) ve sonra bu kararla yaşarsınız.

Fakat unutmayın, iç diyaloğunuzu her zaman değiştirebilirsiniz. “Zavallı ben” ve “herkes çok kötü” yerine “bunu yapabilirim” ve “bu beni daha da güçlendirir” anlamına gelirse, tutumunuzu değiştirirsiniz. Onlar kelimelerden başka bir şey gibi görünmeyebilirler, fakat size, yeni tavrın beyninizde üreteceği nörokimyasal değişikliklere karşı kesin bir itici güç verecektir.

Kimse sizin için bilemez, kimse sizin için büyüyemez, kimse sizi arayamaz ve kimse sizin yapmanız gerekeni yapamaz. Bu süreçte yardımcı olabilirler, ancak yerinize geçemezler. Hiçbir şey kendiniz için düşünmenin yerini tutamaz. Başka insanlara ihtiyacınız var, ama kendi düşüncelerinizi kontrol edebilmek için kimse sizin yerinize karar veremez.

Some figure

Kendiniz gibi davranmanın tek yolu kendini bilmektir bu da neyi neden istediğinizi anlamaya yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.