Beden Farkındalığı, Duygularınızı Anlamanıza Yardımcı Olur

Beden Farkındalığı, Duygularınızı Anlamanıza Yardımcı Olur
Adriana Reyes Zendrera

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Reyes Zendrera.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Toplum olarak, düşüncelerimize ve rasyonel benliğimize çok önem veriyoruz. Vücudumuz ve hislerimiz sıklıkla arka plana atılır. Şans eseri, bu günlerde insanlar duygusal zeka gibi kavramlara daha açık. Yine de, pek çok kişi hala günlük bazda vücut farkındalığı uygulamaz.

Ya bedenlerimiz duygularımızın doğrudan bir yansıması olsaydı? Vücut, duyguların oluşturulmasında önemli bir rol oynar. Bu rolü anlamak, beden farkındalığımızı artırmamıza ve duygusal gerginliği azaltmamıza yardımcı olur.

Duygular beden farkındalığını nasıl etkiler?

Beden ve duygular el ele gider. Biri konuştuğunda, diğer cevaplar. Birçok bilimsel çalışma, duyguların ağrı ve fiziksel beden üzerindeki etkisini göstermektedir. İkisi birbirleriyle sürekli iletişim halindedir. Aslında, çalışmalar fiziksel acı ve duygusal ağrının beynin benzer alanlarını harekete geçirdiğini göstermektedir.

Örneğin, iş yerinde öfke veya stresle baş edemiyorsanız, bu durum çene gerginliği veya kas spazmı ile sonuçlanabilir. Bunlar ifade edilmemiş duygulardır. Vücudunuzda sıkışıp kalırlar, onları dışarı çıkarmanızı beklerler. Kendilerini gösteremedikleri için, kendilerini bir şekilde ifade etmeye çalışırlar. Çoğu zaman, bu ifade gerilim veya fiziksel rahatsızlık olarak ortaya çıkar.

Aslında, vücudunuz ne hissettiğinizi tanımlamanıza yardımcı olan bir haritadır. Muhtemelen bir noktada partnerinizden bir şey sakladığınızda boğazınızda o düğümlenme hissini fark etmişsinizdir. Ya da bir testten önce karın ağrısı yaşamışsınızdır. Bunlar beden farkındalığı sinyalleridir, böylece duygularınızı ifade edersiniz.

baş ağrısı

Vücudunuzu gözlemleyin – sizin için duygusal bir mesajı var

Duygularımızı görmezden geldiğimizde, acıya ve fiziksel acıya dönüşürler. Vücudumuz bize hangi mesajı yollamaya çalışıyor? Baş ağrınız, midenizde nefes alma, bitkinlik veya düğümde zorluk. Bu belirtilerden herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Onları görmezden gelmeye çalışsak da, fiziksel belirtiler hala var. Onları görmezden geldikçe, yoğunluk dereceleri artmaktadır.

Sıklıkla ağrılarımızı ilaçlarla örtbas etmeye çalışırız. Bunlar geçici bir rahatlama sağlar, ancak sorunu çözmezler. Açık bir yara üzerinde sadece bir yara bandı kullanmış oluruz. Onları doğru şekilde ifade etmiyorsak, duygularımız hala orada olacaktır. Vücudumuzun iletişim kurduğu duygusal mesajı dinlesek daha iyi olmaz mıydı?

Günde 15 saat çalışan bir adam düşünün. Her sabah, boynundaki kas spazmları ile uyanır. Acıya rağmen, bir kas gevşetici alır ve çalışmaya devam eder. Vücudu ona durmasını, işyerindeki yükünü hafifletmesini ve dinlenmesini söylüyor. Onun beden farkındalığına bakması gerekiyor. Fiziksel acınıza dikkat edin ve vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu göreceksiniz. Duygularınızı yönetmeyi öğrenirseniz, fiziksel düzeyde de daha iyi hissedeceksiniz.

“Vücudunuza sağlam sadakat ile iyi bakın. Ruh, yalnızca bu gözlerden görmek zorundadır ve gözleriniz bulanıksa bütün dünya bulutlanır.”

– Johann Wolfgang Goethe

Her duygu vücuttaki fiziksel hislerle ilgilidir

Dört temel duyguya ve ürettikleri fiziksel hislere daha yakından bakalım. Duygularınızı nasıl yöneteceğinizi açıklayacağım, böylece yoğun fiziksel acıya dönüşmeyecekler.

Korku

Bu duygu bizi olası tehlikelere karşı uyarır. Ayrıca kendimizi tehditlerden korumamıza ve korumamıza yardımcı olur. Fiziksel düzeyde, mide ağrısı, vücut gerginliği, hızlı kalp atışı, terleme, göğüste sıkışma, ishal, iştah değişimi ve uykusuzluk (diğerleri arasında) yoluyla korku ifade edilir. Bu belirtiler korkuya özel değildir, ancak buna eşlik edebilirler. Bazen bu duygu bizi önemli ölçüde sınırlar.

karın ağrısı

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, kendinize bir bakın. Hissettiğiniz şey korku mu yoksa başka bir duygu mu? Korkuyu yönetmek için, onu engellemeye çalışmak yerine onunla başa çıkmak en iyisidir. Örneğin, topluluk karşısında bir sunum yapmak zorundaysanız, korkuyu azaltmak ve bedeninizin farkındalığını artırmak için nefes ve gevşeme teknikleri uygulayın.

Öfke

Öfke harekete geçmemizi teşvik eder. Bir adaletsizliğin yapıldığını hissettiğimizde haklarımızı savunmamıza yardımcı olur. Öfkenin en sık görülen fiziksel semptomları şunlardır: vücut gerginliği, hızlı nefes alma, çene gerginliği, vücut ısısında artış, baş ağrısı vb.

Bu fiziksel duyumlar hayal kırıklığını gösterebilir. Öfkenizi proaktif olarak yönetmeyi öğrenmelisiniz. Sıklıkla öfkemizi bastırırız, bu yüzden uygun bir şekilde başa çıkmayı öğrenmek önemlidir. Örneğin, partneriniz giysilerinizi toplamadığınızı söylediği için siniriniz bozuktur. Bağırmak ya da bir şey söylememek yerine, sakin oluncaya kadar bekleyin ve nasıl hissettiğinizi açıklayın.

Sevinç

Sevinç, diğer insanlarla bağ kurmamıza yardımcı olur. Mutluluğumuzu başkalarıyla paylaşmamızı sağlar. Neşenin fiziksel semptomlarını hepimiz biliriz. Gülümsemeler, göğüste bir genişleme, kahkaha, hafiflik hissi, vb. Bu duyguyu hissetmede sıkıntı çeken insanlar var ve bunları nasıl tanımlayacaklarını bilmiyorlar.

Kendimize yaşamın zevklerini yaşatmak için izin vermek, bedenimiz ve zihnimiz için sağlıklıdır. Zor bir dönemden geçiyorsanız, plajda ya da sevdiğiniz bir filmi izleyerek bir gün geçirebilirsiniz.

Üzüntü

Bu duygu bize kayıp ve kederle yüzleşmemize yardımcı olur. Bizi içine çekier ve geçmiş ve eskiden her şeyin nasıl olduğu hakkında düşünmeye iter. Fiziksel bir düzeyde, gözyaşları, teneffüs, göğüste sıkışma, nefesimizi tutma, iştahsızlık vb. Ile kendini ifade eder. Hepimiz bu duyguları bir noktada ya da başka bir şekilde deneyimledik.

ağlamak

Eğer üzüntünüzü ifade etmezseniz, bu vücudunuz için aşırı ağır bir yüke dönüşebilir. Sevdiğiniz birinin ölümünden sonra ağlamaz veya acınızı paylaşmazsanız, üzüntünüz fiziksel acıya yol açabilir.

Vücudunuz bilgedir ve neye ihtiyacı olduğunu bilir

Duygularınızı sağlıklı bir şekilde yönetirseniz, vücudunuzun gönderdiği mesajları duyabilir ve anlayabilirsiniz. Fiziksel belirtileriniz ile ilişkili duyguları tanımlayacak ve onları yönetilememelerini ve böylece dayanılmaz fiziksel acıya dönüşmeyeceklerini öğreneceksiniz. Gizli mesajlarını yorumlamayı öğrenirseniz, vücudunuzun kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olabileceğini unutmayın. Mesajları anlarsanız, vücudunuza ihtiyaç duyduğu şeyi (dinlenme, dikkat, egzersiz vb.) verebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken gözlerinizi fiziksel tarafa açmak. Bunu yaparsanız, hayatınızın önemli bir parçası olacak. Vücudunuz akıllıdır ve neye ihtiyacınız olduğunu bilir. Vücudunuza iyi bakarsanız, duygularınızla da ilgilenirsiniz. Hayatınız boyunca vücudunuzla yaşayacağınızı unutmayın. Ona daha fazla dikkat etmek ve ona daha iyi bakmak, buna değer. Zaman ayırırsanız, duygusal zekanızı ve beden farkındalığınızı geliştirirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.