Daha İyi Bir Hayat İçin Robin Sharma Alıntıları

Daha İyi Bir Hayat İçin Robin Sharma Alıntıları
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu yazıda paylaştığımız Robin Sharma alıntıları, liderlik, bilinç, kişisel gelişim ve başarı hakkındadır. Her biri, hayatta ilerlemek isteyen ve hayallerini gerçekleştirmek için çok çalışmaya gönüllü olanlara bire hediye sayılır.

Robin Sharma, liderlik ve kişisel gelişim alanlarında bir uzman ve yazardır. Eğitimini Dalhousie Üniversitesinde tamamlamış ve profesör olana kadar öğretim görevlisi olarak birkaç yıl çalışmıştır. Sharma, Microsoft, Nike, IBM ve NASA, Yale Üniversitesi ve Harvard İşletme Okulu gibi kurumlar için çalışmıştır. Şu sıralar, dünyayı dolaşıyor ve “Başlık olmadan liderlik et” mesajıyla birlikte kişisel gelişimi teşvik ediyor.

Ferrari’sini Satan Bilge isimli kitabı, 70 farklı dile çevrilip, 50’den fazla ülkede yayınlandı. Bu kitapta Sharma, tutkulu ve huzurlu bir yaşam sürmenin önemini bize anlatır.

robin sharma

Eylemsiz niyet

“Ne yapacağını bilmek ve bunu yapmamak, ne yapacağını bilmemekle aynıdır.”

Ne yapacağını, bir sonraki adımların neler olduğunu bilmek ve nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda zihninizde bir stratejiye sahip olmak, harekete geçmezseniz hiçbir anlam taşımaz. Uygulama olmadan teorinin faydası nedir? Hareket etmezsek nasıl büyüyebiliriz?

Bir kavga sırasında duygularınızı nasıl kontrol edeceğinizi veya sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmanız gerektiğini bilmek, gerçekte bunları yapmıyorsanız eğer yeterli değildir.

Eylemler kelimelerden daha önemlidir

“En küçük eylemler her zaman en asil niyetlerden daha iyidir.”

Bu alıntı, bir önceki ile yakından ilgilidir. Eylemler kelimelerden daha değerlidir. “Yapmak” sizi ilerlemeye ve devam etmeye iten şeydir.

Sonuç almak için sebat etmek

“Günlük küçük iyileştirmeler zamanla çarpıcı sonuçlar yaratır.”

Bu kişisel gelişim uzmanı için, kısa vadeli hedefler, anlık hazlar ya da kolay yolların bir önemi yok. Robin Sharma, gerçekten önemli olan şeyin, her gün ektiğimiz tohumların büyümesi için fedakarlık, sıkı çalışma ve çabayla onları sulamak olduğuna inanır.

Bu nedenle, iyi sonuçlar tesadüf, şans veya kaderden kaynaklanmaz. Hedeflerimize ulaşmak için üzerine yatırım yaptığımız her şeyden kaynaklanır.

tepenin başında bir kadın ve Robin Sharma alıntıları

Kendine yatırım yapmak önemlidir

“Kendinize yapacağınız yatırım, şimdiye kadar yapacağınız en iyi yatırımdır. Sadece sizin hayatınızı iyileştirmekle kalmayacak, çevrenizdeki herkesin hayatını geliştirecektir.”

A planınız her zaman kendiniz olmalı. Önceliğiniz her zaman siz olmalı. Kendinizi başka her şeyin önüne koyun ve refahınıza özen gösterin.

Kendinize iyi bakmaktan, zorlu duygularla baş etmeyi öğrenmekten ve arada sırada kendinizi nasıl hissettiğinizi ve hangi yöne doğru ilerlediğinizi kontrol etmekten daha iyi bir şey yoktur.

Geçmişiniz sizin öğretmeniniz

“Geçmişinizden asla pişmanlık duymayın. Aksine, onu bir öğretmen olarak kucaklayın.”

Geçmiş harika bir öğretmen, yeri doldurulamaz bir akıl hocasıdır. Onun sayesinde, farklı şekillerde hareket etmeyi öğrenir ve aynı zamanda, en güzel sonuçları elde etmemizi sağlayan davranışlara devam ederiz.

Ancak, asla geçmişte sıkışıp kalmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yerine, gelişiminiz için size ilham kaynağı olarak geçmişinizden faydalanmanız gerekir.

Bahaneler korkunun müttefikleridir

“Sahip olduğunuz bahaneler, korkularınızın sizi sattığı yalanlardan başka bir şey değildir.”

Bahane, kılık değiştirmiş bir korkudan başka bir şey değildir. Aslında, ne kadar çok bahane uydurursanız, korkularınız hakkında o kadar çok düşünmeniz gerekir. Cesur olmanız ve korkularımızla yüzleşmeniz gerekir.

Asıl başarısızlık denememektir

“Başarısızlık deneme cesaretine sahip olmamaktır, ne daha fazlası ne daha azı anlamına gelir.”

Sadece mevcut alternatifleri keşfetmeden önce hiçbir çözüm olmadığına inandığınız zaman başarısız olursunuz. İşte o zaman belirsizlik ve bilinmeyene dair duyduğunuz korkunun sizi bastırmasına ve tüm umudunuzu kaybetmenize neden olmasına izin verirsiniz.

İnanılanın aksine, başarısız olmak hiçbir şey yapmamak ve tembelliğe teslim olmak demektir. Bu yüzden korkularına rağmen çabalayanları, ileriye gitme arzusundan ilham almaya devam edenleri cesur bireyler olarak görürüz.

denizin dalgalarına bakan adam

Korktuğumuz konuşmaların gücü

“En çok direndiğiniz konuşmalar, gerçekleşmesine en çok ihtiyacınız olan konuşmalardır.”

Bu, hayatımızdaki engellerin üstesinden gelmek istiyorsak ve en önemlisi, kendi kendini aldatmanın üstesinden gelmek istiyorsak, her zaman aklımızda bulunması gereken bir alıntıdır. Hakkında konuşmaktan korktuğumuz şeyler neler? En çok hangi konulardan korkuyoruz? Neden sessizliği kelimelere tercih ediyoruz?

Zayıf noktalarımızı görünür kılan ve bizi korkutan konular vardır. Bununla birlikte, bu konular aynı zamanda bizim hakkımızda çok fazla bilgi taşır. Bu bilgilerin ne anlama geldiğini çözmeyi öğrenirsek, kişisel gelişim yolculuğumuzu kolaylaştırabiliriz.

Aklın ikiliği: usta ve köle

“Zihin harika bir hizmetkar, ama korkunç bir ustadır.”

Bizler kendi düşüncelerimizin efendileri ve köleleriyiz. Bir inanç bizi uçurabilir ya da bizi bir kafese koyabilir. İşin kilit noktası bunun farkında olmaktır.

Birçok kez, karşılanmayan beklentilerimiz umudumuzu yitirmemize neden olmuştur. Keşkeler, amalar, belkiler aklımızla oynamak ister. Bunun farkında olmak, zihnimize hakim olmamıza yardımcı olabilir.

Bir fırsat olarak belirsizlik

bisiklete binen bir kadın

İşte, her gün okumaya değer son bir Robin Sharma alıntısı:

“Sadece kendinizi sevme sanatında ustalaştığınız takdirde başkalarını gerçekten sevebilirsiniz. Sadece kendi kalbinizi açtığınız zaman başkalarının kalplerine dokunabilirsiniz. Amaçlı, dengelenmiş ve canlı hissettiğinizde, daha iyi bir insan olmak için iyi bir konumda bulunuyorsunuz demektir.”

İlginizi çekebilir ...
Geri Bildirim Nedir? Motivasyonu Artırmayı Öğrenin
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Geri Bildirim Nedir? Motivasyonu Artırmayı Öğrenin

Geri bildirim, işimizi nasıl yaptığımıza dair başkalarından gelen bilgilerden daha fazlasıdır. Bireye işi geliştirmesi adına olumlu yollar sunmayı ...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.